Dijital Medya Dijital Pazarlama Haberler

2016 Dijital Pazarlama Trendleri: İşte En Yeni Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama trendleri konusunda az çok kafa yoran herkes bilir ki dijital pazarda her şey geçici olabiliyor. Her yıl yeni teknolojiler geliyor ve her teknoloji yeni trendleri de beraberinde getiriyor. Bu da elbette çalışma şeklimize yansıyor. İnternetteki gelişme insanların ne paylaştıkları ve davranışları üzerinde büyük değişiklikler oluşturdu.

Online pazarlama büyük bir rekabet dünyasının olduğu bir ortam ve her zaman ispatlanmış modeller üzerinde çalışmak ister. İlerleyebilmeniz veya en azından oyunda kalabilmeniz için yeni araçlara ve trendlere uyum sağlayabilmelisiniz.

2016 dijital pazarlama trendleri

Öne çıkan 2016 dijital pazarlama trendleri

İşte size 2016’da baskın olması beklenen en önemli 10 dijital pazarlama trendleri

1. İçerik pazarlaması hala önemini koruyacak

Bir işletmeniz varsa bunun hakkında bir de blogunuz olmalı. Kendi pazarınızı ilgilendiren konularda içerik üretebilirsiniz. Yazılı, görsel veya video formatında olabilir. Devamlı blog içeriği üretmeyi sürdüren şirketler yüzde 67 daha fazla aylık satış imkanı veriyor.

İçerik sadece markanızın devamlılığına katkı sağlamaz ayrıca kullanıcılar yeni ürünleriniz ve servisleriniz hakkında bilgiler alır ve kullanıcıları cezbeder. Etkileyici figürler ve iyi sonuçlarla içerikten vazgeçmek mümkün değil. Hepsinden önemlisi müşteriler hikayeleri severler.

2. Mobil masaüstünü tamamen bastıracak

Eskiden öncelikle masaüstü görünüme önem verilir mobil ikinci sırada yer alırdı. Ancak artık bu tersine döndü. Mobil cihaz kullanımız masaüstü kullanımını bastırdı.

3. Video reklamlar artmaya devam edecek

Eskiden video reklamlarının trendini TVler belirliyordu. Ancak artık online video da büyük bir ivme kazandı. Üstelik birçok alanda en etkili dönüşler video reklamlardan oluyor. Artık kişiselleştirilmiş içerik ve mobil sayesinde müşteriye ulaşmak daha etkili olabiliyor.

Facebook ve Bing gibi büyük oyuncular halihazırda zaten video reklam seçeneklerini sunuyorlar. Google da arama sonuçlarında video reklamlara başladı. YouTube ve facebook canlı yayına geçti. Snapchat ve Periscope büyük yükseliş sağladı.

4. Giyilebilir teknoloji ve nesnelerin interneti büyük bir ivme kazanacak

Google Glass ve Applı Watch gibi giyilebilir teknolojiler akıllı telefonların yerini alacak mı? Ancak her halükarda dijital pazarlama evreni için yeni bir trend olacağı aşikar.

Sanal gerçeklik ve Nesnelerin İnterneti de bugünlerde diğer önemli konular teknoloji dünyasında.

5. Eski yöntem eposta iletişimi pazarda yerini korumaya devam edecek

Eposta mobile kaydığı için trendini henüz yitirmiş değil. Pazarlama birimleri otomatikleştirilmiş epostalarla hala iyi gelirler elde edebiliyor.

Email pazarlama her zaman potansiyel müşterilere ulaşmak için iyi bir yol olmuştur.

6. Dijital asistanlar iş arama optimizasyonunda da yardımcı olacak

Siri ve Cortana gibi dijital asistanlar bilim kurgu filmlerinin ötesine geçmiş durumda. Bu yeni dijital asistanlar geleneksel arama motorlarını da yeniden gözden geçirmemizi gerektirecek.

7. Sosyal ağlardaki reklamlar dijital pazarlama için önemini korumaya devam edecek

Son çalışmalara göre sosyal medya eğlence dünyasını da bastırarak rakamlarla online aktivitelerde üst sıralara çıktı. Birçok marka için sosyal medya hala iyi bir trafik sağlayıcı konumunda.

Facebook 2015’te markalar için yeni reklam seçenekleri geliştirdi.

2016 ve sonrasında sosyal medya internetin kurallarından biri olmaya devam edecek. Bu yüzden pazarlamacılar da stratejilerini buna göre belirlemeli.

8. Ad blockers (Reklam engelleyiciler) reklamları daha çok engellemeye devam edecek

Reklamın olduğu yerde reklam engelleyiciler (ad blocker) de vardır. Çalışmalar müşterilerin yüzde 74’ünün hiç ilgilenmedikleri reklamları görmekten sıkıldığını gösteriyor.

Google geçen yıl Google Play Store’da reklam engelleyicileri kaldırdı. Fakat reklam engelleme trendi kaybolacak anlamına gelmiyor bu. 2016 reklam engelleyiciler için yine gündemde olacak.

9. Big data (büyük veri) önemi daha da artıyor

Büyük veri analizleri son on yılda yeni bir trend oldu. Yeni araçlar ve platformlar sayesinde müşteri hareketlerini incelemek ve analizler yapmak daha kolay oldu. Ancak bunun nasıl okunacağı ve nasıl kullanılacağı da önemli.

10. Ücretli arama pazarlaması müşterilerin listesinde olmaya devam edecek

Google ve diğer arama motorları sonuçları iki türlü gösteriyor. Organik arama sonuçları ve ücretli çıkarılan sonuçlar. Google Adwords alakalı ödemeli sonuçlar için önemli.

Bu sırada elbette arama optimizasyonu SEO işleri de ağırlık kazanıyor.

İlişkili Makale: 2016 SEO Öngörüleri: 5 Kritik İpucu

İlişkili Makale: Sosyal Medya İle SEO’yu Güçlendirmenin Yolları [infografik]

İlişkili Makale: En İyi Google Chrome SEO Eklentileri | Top 10

İlişkili Makale: Anahtar kelime nasıl bulunur? İşte Google Adwords’e rakip en iyi Anahtar kelime bulma araçları [EN İYİ 10]

İlişkili Makale: Site içi SEO ve site dışı SEO nedir, nasıl yapılır?

Öne Çıkan Görsel Kaynağı: How To Improve Digital Marketing Efforts by Joe The Goat Farmer via flickr.com https://www.flickr.com/photos/[email protected]/19754264853 

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

Yorum Yaz