Blog Blogger Büyük Veri - Big Data Dijital Medya Dijital Pazarlama Dijital Reklam E Ticaret Girişimcilik Haberler Snapchat Sosyal Medya Teknoloji

2016 Dijital Trendleri: Video, Mobil, Mikro, Büyük Veri, İçerik, Sosyal Medya ve Real Time

Yeni bir yıl başlayalı birkaç ay olmuşken bizleri nelerin beklediğini bilmek ve ona göre yatırım yapmak dijitale dönüşen şirketler için çok önemli bir yatırım olabilir. Trendleri öncesinden görerek hareket etmek gelecek planlarımızı etkileyebilir. İşte size 2016 için öngörülen dijital trendler…

CNNTurk.com’un haberine göre, Emarsys, dünya genelinde 2016’da dijital alanda öne çıkacak trendleri açıkladı. Dijital dünyanın 2016’da oldukça hareketli bir yıl geçireceğini, kişiselleştirmenin giderek önem kazanacağını ve video içeriğin yükselişinin süreceğini belirtildi. Büyük veri kavramının ve yapay zekanın hayatımızdaki yerinin ise hissedilir derecede belirginleşeceği ifade edildi.

2016 Dijital Trendleri:

Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Murat Erdör, 2016’da öne çıkacak dijital trendleri şöyle sıraladı:

1- Video İçerik:

Kullanıcı deneyimini ve süreçleri daha keyifli hale getirmek ve etkileşimi artırmak için kullandığımız video içerik yükselişini sürdürecek. Video içeriklerin, toplam tüketici içeriği baz alındığında gelecekte %70’lere ulaşması öngörülüyor.

2- Snapchat:

ABD başkanlık seçimleri sırasında aday isimler tarafından da kullanılan, anlık fotoğraf ve video paylaşımı üzerine kurulu olan bu uygulama popülerliğini artıracak.

3- Büyük Veri: 

Müşterilere ait verilerin sağlıklı şekilde toplanması ve verimli şekilde analiz edilmesi, 2016’da da en önemli gündem maddelerinden biri olmayı sürdürecek. Analitikler, hedef kitle segmentasyonu, müşteri ve iş verileri dijital pazarlamacıların ana gündemi olacak.

2016 Dijital Pazarlama Trendleri: Video, Mobil, Büyük Veri, İçerik ve Real Time

4- Tavsiye Sistemleri: 

Web sayfasını ziyaret eden müşterileri binlerce ürün ile boğmadan en uygun ürünü sunup sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlamak, Tavsiye Sistemleri sayesinde artık daha kolay hale gelecek.

5- Mikro hedefleme: 

E-ticarete sektörünün büyümesiyle birlikte tüketicilere gönderilen mesaj sayısı da artış gösteriyor. Herkese aynı mesajı gönderen firmaların satış anlamında fazla şansı yokken, mikro hedefleme yapan ve kişiye özel mesaj gönderenlerin okunma ve geri dönüşüm oranları artmaya devam edecek.

6- Fark Yaratan “içerik”: 

Marka ve tüketici ilişkisinde hayati önem taşıyan unsurlardan biri olan içerik, 2016’da da öne çıkan konularından biri olmayı sürdürecek.

7- Gerçek Zamanlı Pazarlama (Real Time Marketing):

Markaların güncel olayları takip ederek, özellikle sosyal mecralarda bu olaylara paralel içerik ve pazarlama kampanyaları düzenlemeleri önemini artıracak.

2016 Dijital Pazarlama Trendleri: Video, Mobil, Büyük Veri, İçerik ve Real Time

8- SMS ve Bildirimler:

E-posta otomasyon programlarında artık ulaşılamayan kitleye hatırlatma maili gönderme ve Facebook üzerinde ürünü göstermenin yanı sıra iki yeni kanal daha popüler olacak. Farklı kanallardan da müşteriyi yakalamak adına firmalar, bu kişilere SMS veya firmanın mobil aplikasyonu varsa buraya bildirimler gönderebilecek.

9- Sosyal Medya’yı Etkin Kullanma:

Sosyal medya, sahip olduğu etki gücünün yanı sıra Instagram ve Twitter gibi platformların online satış yapan firmalara yönelik özellikler geliştirmesiyle 2016’da da trendler arasında yer alacak.

2016 Dijital Pazarlama Trendleri: Video, Mobil, Büyük Veri, İçerik ve Real Time

10- Mobil ödemeler:

Daha uyumlu tasarımlar, daha fazla mobil uygulama, yeni mobil girişimler ve mobil ödemelerdeki artış dolayısıyla mobilin popülerliği artacak.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz