Facebook Instagram Pinterest Sosyal Medya Twitter

2016 Sosyal Medya Trendleri | En İyi Sosyal Medya Tahminleri

Daha Çok Gerçek Zamanlı Güncellemeler

Periscope

Periscope ve Meerkat 2015’in baharında ortaya çıktı. Bu sosyal medyaya yeni bir anlık seviye kazandırdı. Bu uygulamalar bizim genelde Facebook’ta bulduğumuz sonrasında yayınlanan yayınların aksine Instagram ve Snapchat üzerinden gelen gerçek zamanlı güncelleme dalgasından etkilenmişti.

Bunlar bütün resmin etrafında bir etki bırakmayı başarabilen güvenilir canlı yayın uygulamalarıydı. Öncesinde Ustream ve Twitch gibileri vardı ama onlar genel kullanıcıların hayal gücünü Periscope’un yaptığı gibi yakalayamadı.

Anı yakalamak ve onu direkt olarak paylaşabilmek sosyal medyanın sosyal bakış açısını çoğalttı. Artık eve gittiğinizde işte olan çok komik bir hatayı paylaşmaktansa onu artık canlı olarak paylaşabilirsiniz.

İçerik Platformları İçin Sosyal Platformlar

Instant-ArticlesFacebook’un Instant Articles Anlık Yayın duyurusundan doğan heyecan ve hengame izlemeye değer bir şey. Anlık Yayınlar kesinlikle Facebook’un bir sosyal medya platformundan çok daha çok içeriğe dayalı bir platform haline gelmeyi hedeflediğinin bir işareti. Kısacası Facebook’ta ne kadar çok vakit harcarsanız Facebook için o kadar iyi. Eğer Facebook sizin Facebook’ta uzun makaleler okumanızı sağlayabiliyorsa kazanmış demektir. Amaçlanan şey tamamen o. Zaten The Guardian, The Washington Post, ve National Geographic gibi büyük olan yayıncılar direct olarak Facebook’ta bütün makaleyi vermek için kayıt olmuş durumda. Bunun gerçekleşebilmesi için bir yıla daha ihtiyaç var. Ama Facebook’un bunu 2016 yılında zorlamasını bekliyoruz.

Tek Tık Satın Almanın Büyümesi

Online-ShoppingFacebook’un liderliği ile birlikte sosyal medya online olan her şey için tek durak noktası haline gelmeyi amaçlıyor. Eğer okumak, etkileşim ve keşfetmek tek bir platform zerinden gerçekleştirilebilirse; neden satın alma bu karmaya eklenmesin ki?

Facebook 2014 yılında bazı sponsorlu yayınlara şimdi al tuşunu koydu. Aynı şekilde Twitter. 2015 yılında Pinterest tek tık satın alma arenasına katıldığını duyurdu. Aynı şekilde Instagram da yaptı.

Amazon için kendi patentli tek tıklama mekanizmasını doğru bir şekilde çalıştırmak yıllarını aldı. Bir kere olduğunda, mükemmel bir çıkış yaptılar. 2014 yılında neredeyse 90 milyar dolarlık satışa sahiptiler. 2016 yılı ise kendi çıkışlarını daha önceden bahsettiğimiz sosyal platformların sağlamaya başlama yılı.

Kaynak: http://www.makeuseof.com/tag/top-social-media-predictions-for-2016/

Image Credits: Magic crystal ball by Fer Gregory via Shutterstock, Vintuitive’s Periscope Schedule by Vincent Brown (Flickr), Product Image (via instantarticles.Fb.com), Credit Cards by GotCredit (Flickr)

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz