Sosyal Medya Teknoloji

Akıllı telefonların çocuklara zararları: Çocuğunuza Akıllı Telefon Vermemeniz İçin 10 sebep

Teknoloji hayatlarıızı daha kolay ve verimli yapmak için çok şey yaptı. Bir ebeveyn olarak yine de akıllı telefon gibi cihazların çocuğunuz üzerinde yaratabileceği etkiler hakkında endişeli olmalısınız. Sizce de bir akıllı telefonun çocuğunuzun büyümesi üzerinde yaratabileceği negatif etki hakkında etkili olmamalı mısınız?

dijitalrehberim.com

Çocuğunuza Akıllı Telefon Vermemeniz İçin 10 sebep

1.Akıllı telefonlar ebeveyn-çocuk ilişkisini değiştiriyor

Akıllı telefonlar işe yarar olsa da ebeveyn ve çocuk arasında olması gereken ilişkiyi değiştiriyorlar. Akıllı telefona olan bağlılık ebeveyn ve çocuğun sahip olması gereken bağlılık gibi olamaz. Akıllı telefonlarla hızlı olabilirsiniz ve cevaplara sahip olabilirsiniz ama bu yine de çocukların uzun dönemde kötü seçimler yapmasına sebep olabilir.

Çocuğunuza Akıllı Telefon Vermemeniz İçin 10 sebep

  1. Yaratıcı zihinlerini sınırlıyor

Akıllı telefonlarda olan oyunlar çocukların yaratıcılığını ve hayal gücünü sınırlıyor ve onların duyumsal gelişimini yavaşlatıyor.

  1. Daha az uyumalarına sebep oluyor

Yapılan bir araştırmaya göre, yatak odasındaki bir akıllı telefon çok daha az uyumaya sebep olabilir ve yorgunluk yaratabilir. Çocuğunuzun bir sonraki gün aktiviteleri için iyi bir uyku alması ve beyninin dinlemesi gerekir. Akıllı telefon buna izin vermez.

  1. Çocuklara eylemlerinin sonuçlarından öğrenme zamanı vermez

Bir çocuğun bir sohbet sitesinde bir konuşma gerçekleştirdiğini ve işlerin kötü gittiğini düşünün. Çocuğa ‘’Umarım ölürsün’’ yazıldığını düşünün ve mükemmel olan çocuklar bile buna ‘’umarım sen de ölürsün’’ yazarlar. Bunun sebebi çocuğun eylemlerinin etki ve negatifliğini yansıtma fırsatı bulamamasıdır.

  1. Öğrenme yeteneklerini köreltir

Araştırmacılara göre akıllı telefon bir çocuğun dikkatini dağıttığından dolayı onun sosyal ekonomik gelişimine zarar verir.

  1. Bağımlılığa sebep olur

Çocuğun gelişimini tehlikeye atar. Onları birçok aktiviteye bağlayarak bir akıllı telefon bağımlılık kaynağı haline gelir.

  1. Çocuğun zihinsel sağlığı üzerinde negatif etkisi vardır

Uzmanlara göre, çocuklardaki depresyon ve anoreksiya sebeplerinin arasında akıllı telefon kullanımı ve internete erişim yatıyor. Çocuklar itip kakıldığından ve genelde yönlendirilmediğinden dolayı bu onların zihinsel sağlığı üzerinde negatif etki yapıyor.

  1. Dolaylı olarak obeziteye neden oluyor

Akıllı telefonlarda çok harcanan zaman çocuklarınızın fiziksel sağlığını etkiliyor. Akıllı bir telefonla çocuğunuz bir noktada saatlerce kalıyor. Böyle bir teknolojinin aşırı kullanımı obezliğe yol açar.

  1. Davranışsal problemlere yol açar

Akıllı telefonda günde iki saatten fazla harcamak duygusal ve sosyal problemlere neden olmak için yeterli bir sebep. Bu sebepten dolayı akıllı telefon uygulamalarındaki oyunlara maruz kalan çocuklarda artan dikkat problemleri görülmektedir.

  1. Çocuğu şiddete duyarsızlaştırır

Akıllı telefon ile çocuklar oyunlarda şiddete ve sohbet sitelerinde siber tehdide maruz kalırlar. Bu çocukları duyarsızlaştırır ve onların şiddeti problemleri çözmek için kullanılan normal bir şey olarak görmelerine sebep olur.

Orijinal makale için tıklayın.

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz