Sosyal Medya

Android kullanıcıları en çok hangi mesajlaşma uygulamasını kullanıyor?

SimilarWeb’in yaptığı araştırmalar sonucu hazırlanan raporda, Android kullanıcılarının en çok hangi mesajlaşma uygulamasını kullandığı ortaya çıktı.

WhatsApp’ın anlık mesajlaşma uygulamaları arasında, kullanıcı rakamlarına bakıldığında, en çok tercih edilen uygulama olduğu biliniyordu.

Fakat son dönemde Telegram Messenger, WeChat, Tictoc Messenger, Linegibi uygulamaların varlığı, 2013 yılından beri Facebook bünyesinde varlığını sürdüren uygulamanın tahtından inebileceği iddialarını gündeme getirmişti.

WhatsApp zirvede

WhatsAPP

SimilarWeb’in yapmış olduğu son araştırma ise Android tabanlı platformlarda WhatsApp’ın hala zirvede olduğunu gösteriyor.

Mesajlaşma uygulamaların dünya genelindeki ülkelere dağılımın gösterildiği araştırmaya göre, WhatsApp 109 ülkedeki Android kullanıcısının ilk tercihini oluşturuyor.

WhatsApp’ın ardından ise, son dönemde kullanıcılarına sunduğu yeni çözümler beraberinde 46 ülke ile Facebook Messenger geliyor.

Ülkelere göre anlık sohbet uygulamaları ise şu şekilde sıralanıyor;

1- WhatsApp: 109 Ülke

2- FB Messenger: 46 Ülke

3– Viber: 15 Ülke

4- Line: 4 Ülke

5- WeChat: 3 Ülke

6- Telegram: 2 Ülke

7- KakaoTalk: 1 Ülke

8- imo: 1 Ülke

9- Zalo: 1 Ülke

10- BBM: 1 Ülke

11- ChatOn: 1 Ülke

Tüm rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Mobil uygulamalar

Android tabanlı WhatsApp kullanıcıların ülkelere dağılımı ise son derece heterojen bir dağılımı içeriyor.

Rusya Güney Amerika kıtasının tamamındaki Android kullanıcıları WhatsApp kullanırken, ABD ve Avustralya bazlı kullanıcıların ilk tercihlerini Facebook Messenger oluşturuyor.

Avrupa kıtasında ise WhatsApp, Facebook Messenger, Viber’ın hakimiyeti bulunurken Türkiye’deki Android kullanıcıları WhatsApp’ı tercih ediyor.

Kaynak: shiftdelete.net

Yazar hakkında

mm

Hüseyin İbrahim Demir

Web İçerik Uzmanı • Dijital Ekonomi, Online Bankacılık, E-Ticaret, Dijital Pazarlama, Dijital PR, Dijital Finans, Dijital Devlet

Yorum Yaz