Apple

Apple’dan 1 milyar dolarlık yatırım!

Teknoloji devi Apple, Uber’in en büyük rakibine 1 milyar dolarlık yatırım yaptı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, yeni bir sektöre adım attı.  1 milyar dolarlık bir bütçe ile otomobille ulaşım hizmetleri sunan ‘Didi Chuxing’ isimli mobil uygulamaya yatırım yapan Apple, bu hamlesi ile sektörün dev markası Uber’e rakip oldu.

Apple yatırım

Konuyla ilgili çıkan spekülasyonlar dün Apple’uın 1 milyar dolarlık yatırımı resmen duyurması ile resmiyet kazandı.
Apple’ın 1 milyar dolarlık bu hamlesi ile şirketin otomotiv sektörüne adım atmaya hazırlandığı iddiaları da bir kez daha gündeme geldi.

Konuyla ilgili Reuters’a kısa bir açıklama yapan şirketin CEO’su Tim Cook, “Bu yatırımı yapmamızın pek çok stratejik nedeni var. Bunlardan en önemlisi ise Çin marketininin yapısını öğrenme isteği” ifadelerini kullandı.

Applee

Apple’ın bu yılın ilk 3 ayında geliri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 12,7 gerileyerek, 2003’ten bu yana ilk defa düşüş göstermişti.

Apple

Bu yılın Ocak-Mart döneminde iPhone satışları da yüzde 16,1 düşerek şirket tarihinde ilk defa iPhone satışlarında azalış kaydedilmişti.

Söz konusu düşüşlerin ardından, New York borsasında Apple hisseleri Temmuz 1998’den bu yana ilk defa, birbirini takip eden sekiz işlem gününde değer kaybetmişti.

Kaynak: www.haberturk.com

Yazar hakkında

mm

Hüseyin İbrahim Demir

Web İçerik Uzmanı • Dijital Ekonomi, Online Bankacılık, E-Ticaret, Dijital Pazarlama, Dijital PR, Dijital Finans, Dijital Devlet

Yorum Yaz