Dijital Medya Facebook Sosyal Medya Teknoloji Twitter

Asla Çiğnememeniz Gereken 10 Sosyal Medya Kuralı

Sosyal medya hem harika bir araç hem de eğlence, haber, bilgi ve daha fazlası için harika bir kaynak. Hesaplarınızı çok kullanmasanız bile yaptığınız şeyler sizinle kalmaya devam eder. Facebook veya Twitter’ınızda olan herhangi bir yayınınız profesyonel ve kişisel hayatınızı değiştirebilir. Buna ek olarak sadece internet diye bir şekilde anonim kaldığınızı düşünmeyin. Nazik toplum kuralları uygulanmaya birçok şekilde devam etmeli.

Asla Çiğnememeniz Gereken 10 Sosyal Medya Kuralı

Sosyal medya kuralları

  1. İspiyoncu olmayın

Bu okulda da doğruydu, sosyal medyada da doğru. Sadece birinin sırrını biliyorsunuz diye herkes bilmek zorunda değil! Gizli bilgiyi gizli tutun!

  1. Telif Hakkı Yasalarını Çiğnemeyin

Facebook veya Twitter’da alıntılar yayınlamak güzel hoştur ama onları doğru bir şekilde yayınladığınızdan emin olun. Sosyal medyanın resmi olmayan dünyası başkasının olan bir şiiri sizinmiş gibi yayınlayabileceğiniz anlamına gelmez!

  1. Anonim olduğunuzu sanmayın

Sadece farklı bir isim altında yayın yapıyorsunuz diye kimsenin sizi bulmayacağını sanmayın. IP adres farklarını ve izleme teknolojisini bilmiyorsanız insanlar olarak izlerimizi örtmekte çok kötü olduğumuzu aklınızdan çıkarmayın.

  1. Zorba olmayın

Maalesef yetişkinlerin bile bunu bazen hatırlaması gerekiyor. Etnik karalamaları  olarak kullanmayın. Kişisel hakaretlerde bulunmayın. Yüz yüze yapmayacağınız şeyi internette yapmayın.

  1. Yabancılarla arkadaş olmayın

Eğer amacınız sadece onlara ürün satmaksa tanımadığınız insanlarla arkadaş olmayın. Çok hızlı bir şekilde güven kaybedersiniz.

  1. Oyun istekleri göndermeyin

Ya da diğer vakit kaybı olan şeylerin teklifini arkadaşlarınıza yapmayın. Eğer arkadaşlarınızla Scrabble gibi oyunlar oynuyorsanız davetleri ve istekleri o gruba özel tutun.

  1. Kızgınken bir şey yayınlamayın

Veya sarhoşken, üzgünken, çok yorgunken. Bunu bir kere yapın, nedenini anlayacaksınız. Genel olarak kimse sizin negatif yayınlarınızı görmek istemiyor.

  1. Pozitif Şeyler Yayınlayın

Unutmayın, yayınladığınız şey uzun bir süre orada kalabilir ve araştırılabilir. Yayınlarınızın en iyi tarafınızın yansıttığından ve pozitif olduğundan emin olun.

  1. Online profillerinizi kontrol edin

Online profillerinizi düzenli tutun. Eğer kullanmadığınız sosyal medya hesaplarınız varsa onları silin ya da güncelleyin.

  1. Online eylemlerinizin sorumluluğunu alın

Online bir şekilde bağırıp çağırdınız mı? Bir sebepten ötürü bir şirketle aranız mı bozuk? Eğer bir şey söylüyorsanız arkasında da durun. Geri çekilmeyin veya fikrinizden vazgeçmeyin.

Orijinal makale için tıklayın. 

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz