Dijital Pazarlama Dijital Reklam Foursquare Sosyal Medya Twitter

Başarıya Götüren 7 Sosyal Medya Hamlesi!

 

Likeable Medya Yönetim Kurulu Başkanı ve şimdilerde de yan ürünü Likeable Yerel kurucusu olan Dave Kerpen’ın girişimcilere sosyal medya tavsiyeleri vermeden önce halletmesi gereken birkaç şey vardı. Kerpen öncelikle sosyal medyanın bedava olmadığını, ikinci olarak anlık sonuçlar vermediğini ve son olarak da kötü bir ürün veya servisi telafi edemeyeceğini söylüyor. Eğer hepsiyle başa çıkabileceğinizi düşünüyorsanız, işte Kerpen’ın neden ve nasıl hala katılım yapmayı tavsiye ettiğini öğrenmeye hazırsınız:

  1. Önce dinleyin, sonra konuşun.

Bundan birkaç yıl önce Kerpen Vegas’a gittiğinde Aria Otel’de check-in yaparken hiç bitmeyeceğini sandığını söylüyor ve bunu Twitter’a ‘’Aria’da 45 dakikadır check-in kuyruğunda bekliyorum. Buna değmez #fail’’ diye tweet atıyor. Beklenmedik bir şekilde iki dakika içinde Aria’dan değil de caddenin aşağısında olan Rio Oteli’nden cevap alıyor: Kötü bir deneyim yaşadığınız için üzgünüz Dave. Umarız Vegas’ta geriye kalan zamanın güzel geçer’’. Kerpen otelini değiştirmedi ama bir daha ki sefer de tabii ki de The Rio Otel’de kaldı.

Kerpen the Rio’nun Twitter’a dikkat ettiğini ve empati ile cevap verdiğini vurguluyor. Sektörler farklı olsa bile size de aynısını yapmanızı tavsiye ediyor.Başarıya Götüren 7 Sosyal Medya Hamlesi!

  1. Herkese cevap verin.

Kerpen markaların %60’ının sosyal mecralardan müşterilere veya müşteri adaylarına cevap vermediğini söylüyor. Sonuç olarak eğer müşterilere cevap verilirse büyük bir rekabetçi avantajın ele geçirileceğini söylüyor.

  1. Anlatın, satmayın

Kerpen sosyal medyanın ürünlerinizi satmak için değil, onu kişisel hikayelerinizi anlatmak için kullandığınızda çok güçlü olduğunu söylüyor. Kötü başlangıçlarınızı, kişisel liderlik karakterlerinizi, çalışan zorluklarını, engelleri aşan müşterileri düşünün. Kerpen ‘’sosyal medyada kendi hikayenizi anlatmaktan daha iyi olan tek şey müşterilerinize sizin hikayenizi anlatmak için ilham vermektir’’ diyor.Başarıya Götüren 7 Sosyal Medya Hamlesi!

  1. Sadece kendiniz olun

Kerpen bunu şöyle açıklıyor: ‘’Otantik olduğumda, savunmasız olduğumda, kendim olduğumda müşteriler benimle iş yapmak istiyor.’’ Kerpen’a göre bunu Twitter’da en iyi yapan Foursquare kurucusu Dennis Crowley- yaşadığı yerde check-in yaptı!

  1. (Daha İyi) Reklam yapın

Kerpen sosyal medyanın sadece samimiyet kurup kendini anlatma yeri olmadığını aynı zamanda satış ve müşteri getirebileceğini söylüyor. Facebook’ta bir reklam verip bir milyar kişiye ulaşmaktansa, doğru olan 1000, hatta 100, hatta 10 ve hatta bir kişiye ulaşmanın daha havalı olduğunu söylüyor.

  1. Paylaşım yapın

İyi içerikleri, web seminerlerini, makaleleri ve ürün bilgilerini paylaşın. Kerpen kendisine insanların onun paylaştığı bilgiden o kadar çok yararlandığını görmüş ki, bazıları kendi sosyal medya ajanslarını kurmuşlar.

  1. Minnettar olun

Sosyal medya postlarınızda müşterilere düzenli bir şekilde teşekkür edin. Kerpen’ın söyediğine göre; bir sivil toplum kuruluşu olan DonorsChoose.org’a göre teşekkür notu alan insanlar bir daha bağış yapmaya %38 daha meyilli oluyorlarmış.

 

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz