Dijital Medya

Bilge Adam Dijital Medya Uzmanlığı Eğitimi Tecrübesi

Bilge Adam dijital medya uzmanlığı eğitimi alırken öğrenci olarak yaşadığım sorunları burada paylaşmak istiyorum. Bilge Adam iletişim kanallarından duyurmaya çalışsam da dikkate alınmadı. Bilge Adam kursları ve fiyatları dikkate alındığında bu kadar ihmalkarlık çok acı verici. Tabi ben Bilge Adam Bakırköy şubesinde yaşadığım teknik sorunları aktaracağım. Beşiktaş ve Kadıköy‘de durum nasıldır tam olarak bilemiyorum. Bu yazıyı yazarken internette yaptığım araştırmalarda Bilge Adam hakkında ekşi ve şikayetvar‘daki sorunların silindiğine dair de yorumlar gördüm.

Etiketler: bilge adam kurs fiyatları, bilge adam fiyatları, bilge adam kursları, bilge adam bakırköy, bilge adam iletişim, bilge adam öğrenci, bilge adam kadıköy, bilge adam bakırköy, bilge adam ekşi, bilge adam beşiktaş, bilge adam iş ilanları, bilge adam eğitim takvimi, Bilge Adam Dijital Medya Uzmanlığı, bilge adam dijital medya uzmanlığı fiyatı

Bilge Adam Dijital Medya Uzmanlığı Eğitimi

Bilge Adam Dijital Medya Uzmanlığı Eğitimi

Kurs sırasında ortak proje için domain ve hosting masrafları için bile ücreti ödemiyor. Ödersek bize kalır projeniz diyor. Yani biz 5 ay boyunca 15 kişi bir proje üzerinde çalışacağız ve onu Bilge Adama bırakacağız.

Bilge Adam öğrenci tecrübesi: Sizi ne bekliyor?

Anladığım kadarıyla Bilge Adam artık eğitimlere çok da fazla önem vermiyor. Yatırım yapmıyor. Kendini farklı alanlara kaydırmaya çalışıyor sanırım. Elbette uzmanlığı var ama bir ihmal olduğu ortada.

Bilge adam eğitim takvimi: Paranızı alıyoruz bari gelin!

Ayrıca eğitim takvimindeki 6 aylık süreye aldanmayın. Biraz daha madem bu kadar para alıyoruz, çok görünsün diye oluşturulmuş bir takvim.

Bilge Adam kurs fiyatları, Bilge Adam fiyatları

Bilge Adam Dijital Medya Uzmanlığı kursu için 4 bin tl’nin üzerinde bedel ödedim. Sınıfta 15 kişiden fazla vardı. Ve bu bedel karşılığında sınıflardaki bilgisayarlar en vasatındandı. Ücretsiz İşKur eğitimlerinde kullandıkları bilgisayarları veriyorlar ve her gelişimizde sınıftaki bilgisayarların yarısından fazlası bozulmuş oluyor. Bütün kablolar çıkarılmış oluyor ve kimse de ilgilenmiyor.

Bilge adam kursları

Normalde başka bir arkadaş yazılım kursuna katılmıştı ve onun sözlerine güvenerek Dijital Medya Uzmanlığı kursuna katıldım. Ancak maalesef aşırı bir ilgisizlik var dijital medya uzmanlığı kursuna karşı. Materyaller konusunda hiçbir şekilde destek sağlanmıyor. Grafikerler için daha güçlü bilgisayarlar gerekiyor ama burada çok da gerek yok gibi saçma sapan açıklamalar yapıyor yöneticiler.

Bilge adam Bakırköy

Bu bahsettiğim Bakırköy şubesi. Diğer şubelerde durum nedir bilemem. Ama Bakırköy’de Dijital Medya Uzmanı eğitimi için verilen teknik ekipmanlar tam bir rezaletti. Üstelik dijital medya eğitimine gidiyorsun ama ortamda wifi hizmeti bile verilmiyor. Bilgisayarlardaki internet kaplumbağa hızında.

Bilge adam iletişim

Bu durumları defalarca kez farklı platformlardan iletmeme rağmen hiçbir şekilde olumlu bir dönüş olmadı. Sürekli ilgileniyoruz, halledeceğiz, çalışıyoruz gibi muallak ifadeler kullandılar ve kurs sonuna yaklaştı hala bir çözüm bulunabilmiş değil.

İnternet hızı şikayet

Sınıflardaki internet hızından dolayı şikayet götürdüğümüzde en komik savunmalarından birine yaptılar: “Bizim bilgisayarlarımızda da internet yavaş. Teknik ekibin bile yavaş.” Hayatımda böyle bir savunma duymadım. Sen çözüm getirmen gerekiyor. Tabi sonra öğrendik ki kurum 20mbps lik internet kullanıyormuş. Tabi öğrenci sayısı artınca bunu artırmayı akıl edememişler. Ya da masraftan kaçınmışlar mı demeliyim.

Düşünün sınıfta hoca ders işleyemiyor. Basit bir siteye giriş yapması bile zaman alıyor. Hele hele sistemleri işlerken giriş yapması o kadar zaman alıyor ki en sonunda hadi ara verelim diyoruz.

Etiketler: bilge adam kurs fiyatları, bilge adam fiyatları, bilge adam kursları, bilge adam bakırköy, bilge adam iletişim, bilge adam öğrenci, bilge adam kadıköy, bilge adam bakırköy, bilge adam ekşi, bilge adam beşiktaş, bilge adam iş ilanları, bilge adam eğitim takvimi, Bilge Adam Dijital Medya Uzmanlığı, bilge adam dijital medya uzmanlığı fiyatı

Bilge Adam Dijital Medya Uzmanlığı hakkında Donanımhaber’deki bir şikayeti de burada alıntılamak istiyorum:

http://forum.donanimhaber.com/m_106838292/tm.htm

BİLGE ADAM ŞİKAYET, SAKIN EĞİTİM ALMAYIN! BU KONUYU MUTLAKA OKUYUN!

BİLGE ADAM ŞİKAYET

BİLGE ADAM‘ın 6.6.2015 tarihli Dijital Medya Uzmanlığı eğitimine katıldım. Ancak kaydımı eğitimin başladığı tarihte değil, 10.06.2015’te gerçekleştirdim. Böylelikle eğitim 6.6.2015 olduğu için haftasonu gerçekleştirilen ilk iki günlük eğitime girmemiş oldum. Eğitime ilk 8 saatlik dersin sonrasında başlamış oldum. Yani sizin anlayacağınız derslerin ilerlemiş olması. 13.6.2015’te hafta sonu ilk dersime katıldım. Girdiğim ilk derste (ders saati olarak 10. saat oluyor) hiç web bilgisi olmayan, web sitesinin bile ne olduğunu bilmeyen birisine “Domain nasıl alınır? Domain ve hosting satın alma öğretilen bir eğitim gördüm.” Halbuki bu eğitime DİJİTAL MEDYA UZMANLIĞI için katılmıştım. SEO gibi CONTENT MANAGER gibi broşürlerinde eğitim içeriğinde yazan onlarca önemli konu başlığı vardı. Bende özellikle dijital pazarlama ve SEO için eğitime katıldım. Ne konuşmalarında ne de broşürlerinde bahsetmedikleri, eğitimin 10. saati olmuş saçma sapan bilgilerin anlatıldığı bir eğitim gördüm. Çünkü SEO ve DİJİTAL PAZARLAMA için eğitime gelenlere dersin 10. saatinde “Alan adı nasıl alınır? Hosting nasıl satın alınır?” gibi bilgisayar ve internet ile hiç tanışmamış birine anlatılanlar tam bir saçmalık. Eğitmene dersten ayrılacağımı yarın ne anlatılacağını soruduğumda ise “Yarında wordpress kurulumu göstereceğiz.” dedi. Alan adının ve hostingin nasıl alındığı, wordpress kurma gibi vasat şeylerle boş bir eğitim veren kurum. Verilen eğitimin başlığı ile içeriğin alakası bile yok. Bu gibi basit bilgileri bile bilmiyorsak, bu eğitimde ne işimiz var. TAm bir saçmalık. Ben buraya webmasterlık kursuna değil, dijital medya uzmanlığı kursuna geldim. Verilen broşürde ve yaptığım görüşmede bunların hiç birinden bahsedilmemişti. Çalışmaların wordprestte yapılacağı broşürde yazmıyor. Eğitimde yukarıda bahsettiğim gibi “alan adı nasıl alınır? Hosting nasıl alınır?” gibi konuların anlatıldığı, son derece vasat bir eğitim. Devamında da gmail hesabı açma, twitter, facebook, instagram hesabı açma gibi dersler anlatılacak gibi duruyor. Benim böyle bir eğitime ayıracak zamanım bulunmuyor. Haftasonu benim için çok değerli olan 8 saatimi böyle gereksiz ve vasat bilgileri dinleyerek harcamak istemiyorum. Bu yüzden eğitimi iptal ettirmek istedim. Buraya bu mesajı yazmadan önce KADIKÖY pazarlama şube sorumlusu ile görüştüm.
Eğitimi iptal ettirmek istedim, ancak henüz erken olduğunu ve sözleşmede geçen ücretleri ödeyeceğimi söyledi. Almadığım ve bu şekilde de almak istemediğim bir eğitimin bedelini benden zorla almak istiyorlar. Çünkü eğitime katılmadan önce sözleşme imzalatılıyor. Şimdi arkadaşlar sadece iki saat derslerine girdiğim (10. saat) ve alan adı nasıl alınır gibi bir eğitimin verildiği bir firmadan eğitim almak istemiyorum. Ancak adamlar öyle bir tezgah kurmuşlar ki, akıllara zarar. Size eğitimden önce sözleşme imzalatılıyor. Eğitim içeriği size sunulurken zannediyorsunuz ki çok dolu, güzel bir eğitim alacak, bilginize bilgi katacak, bilmediğiniz trickleri öğreneceksiniz. Broşürde ve eğitim içeriğinde size açıklanmayan saçma sapan boş bilgiler anlatılıyor ve eğitim saati bu şekilde dolduruluyor. Broşürde ve eğitim açıklamalarında ise size profosyonel bir eğitim vaadedip, gözünüzü boyuyorlar. Siz kayıt olana kadar , sizi kandırana kadar nasıl bir tezgahta olduğunuzu bilmiyorsunuz. Asıl her şey bundan sonra başlıyor. Bir sözleşme imzalatılıyor. Eğitimi iptal etmek istediniz diyelim; size diyorlar ki “Eğitimi iptal edemeyiz. Bu ücreti ödeyeceksiniz.” İlk önce bu. Daha sonra ısrar edip, rezalet çıkarırsanız “iptal için dilekçe” isteniyor. Yok bu dilekçe kurula gidiyormuş, orada inceliyorlarmış, haklı görürlerse (beyefendiler, hanımefendiler) iptal ediyorlarmış. O zamanda sözleşmeye göre hiç almadığım ve almayı düşünmediğim bu vasat eğitim için benden dünya kadar para istiyorlar. Birde hiç kullanmadığım “dijital yayın bedeli hakkı” diye saçma sapan bir şeyleri de var. Kullanıcı adı ve şifre ile online giriş yapılıyormuş. Ne olduğunu bilmiyorum ve bir kere dahi kullanmadım. Yüz yüze eğitimleri böyle olan bir eğitim kurumunun , online eğitim materyallerinin nasıl olduğunu siz düşünün. Adamlar bu saçma sapan eğitim materyalleri içinde (hiç kullanmadım) bir dünya para istiyorlar. Sizi öyle bir noktaya getiriyorlar ki; sanki onlar mağdur, siz suçlusunuz. Üstüne bir dünyada para alıp, sizinle bildiğiniz dalga geçiyorlar. Arkadaşlar tezgah büyük, lütfen bu yazdıklarımı dikkate alın. Bunların herhangi bir kursuna yazılmadan önce bana yazın, telefonla arayın. İsteyenlere iletişim bilgimi vereceğim. Size şunun garantisini veriyorum, bu adamların kursuna kayıt olduğunuz an hayatınızın en büyük hatasını yapmış olacak ve büyük bir pişmanlık duymuş olacaksınız. Maalesef bizim insanlarımız, bu gibi firmalar tarafından tezgah kurularak dolandırılıyor, tıpkı benim gibi. Ama hiç kimse bir şikayet yazma zahmetinde dahi bulunmuyor. Bu defa yüzlerce başka insan dolandırılıyor. Bize birey olarak düşen, sahtekarları ve tezgahlarını açıklamak. Açıklayalım ki, başkaları mağdur olmasın, dolandırılmasın. < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uyarı114 Haziran 2015; 10:51:21 >

Bilge Adam Ekşi Yorumları

 • seviye düzeyleri aynı olmayan hocalar. bir şubesi ile diğer şubesi arasında deli gibi farklar olan bunlara hocalarda dahil eğitim çerçevesi açısından çok geniş fakat her yeni çıkan teknolojinin eğitimi veriliyor. yani yeni duyulan birşeye hemen bir hoca atanıp sonra eğitim kampanyası yapıp eğitimin çok kötü geçtiğini söyleyebilirim. eğer eğitim alacaksanız ki bence almayın ama alacağım ben diyorsanız, eski yerleşmiş şubelerden ve temel konulu eğitimler seçmemeye özen gösterin çünkü başlangıç seviyede hocalarla karşılaşabilirsiniz benden söylemesi.
  29.01.2016 16:06 existencescene
 • yeni türkiye’nin tipik bir prototipi. para tuzağı, umut taciri. burada kursa gitmeyin. udemy, udacity, coursera, lynda falan varken paranızı çöpe atmayın arkadas.
  30.01.2016 10:36 ~ 10:37 fredininmerkuru
 • sadece eğitim vermekle kalmayan bir akademi. eski bir outsource’ları olarak belirtmem gerekir ki 60+ firmada benim gibi 400 küsür kişiyi daha dış kaynak sıfatıyla çalıştırmaktalar.
  29.01.2015 23:54 revilian
 • yerli-yabancı yüzlerce ücretsiz online kurs varken*** niye hala tercih edildiğini anlamadığım.
  24.08.2015 09:26 diyazpiyano
 • tüm kurslarda olduğu gibi hiç bilgisayar açmayı bilmeyenle kendini geliştirmek isteyen aynı sınıftadır. çoğu kursta olduğu gibi de iyi kurum yoktur iyi hoca vardır lafını ettirir. iyi hocaya denk gelirseniz çok şey öğrenirsiniz. bazı hocalar sürekli mola verir motora bağlamış gibi anlatır bazıları gerçekten kendinden verir. hocanızdan razı değilseniz yönetimle konuşup başka sınıfa geçebilirsiniz ya da vaktiniz varsa bekleyip istediğiniz hoca yeni bir ders açınca ona devam edebilirsiniz. elbette şişirme yaptıkları şeyler olmasına rağmen bir dönemin kurs anlamında gazını almıştır. bilgeadama hiçbir şey bilmeyen biri giderse çok şey öğrenicek biraz bilen kişi giderse hocayla yarışacaktır. en nihayetinde amacınız bağcıyı dövmek değil üzüm yemekse gideceğiniz her kurstan bir dolu şey öğrenebilirsiniz. ne hocayı sevmek zorundasınız ne de hoca sizi. kimse anneniz babanız değil. kuruma içerlenmez, ondan faydalanılır. ek olarak çok yüksek fiyatlara kurs verdikleri için, o parayı yatırdıktan sonra ailenize karşı vicdan yapacak çok güzel öğreneceksinizdir. ya da kendiniz ödüyorsanız kendinize acıyacak birşeyler almadan gitmeyeceksiniz.

  24.08.2015 09:36 ~ 09:40 sansli kazan

Siz de düşünce ve tecrübelerinizi yorum bölümünden aktarabilirsiniz…

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz