Dijital Medya Facebook Sosyal Medya

Bilmeniz Gereken 10 Önemli Facebook Taktiği

mm

Bugün çoğumuz Facebook’a girip her gün aynı şeyleri yapıyoruz. Durum güncellemeleri, arkadaşlarımızın profillerine göz atmak, fotoğraf yüklemek, indirmek ve bunun gibi bir sürü şey. Ancak bu yazıdaki 10 taktiği kullanarak, çok daha eğlenceli ve kaliteli bir Facebook deneyimi yaşayabilirsiniz.

facebook-kullanma-hileleri

Facebook’ta durum güncellemesi yazı tipinizi değiştirin

Herkesin durum güncellemelerini aynı yazı tipinde yapıyor olması sizce de biraz sıkıcı değil mi? Facebook yazı tipi değiştirme sayfalarından kopyala yapıştır yöntemiyle eğlenceli ve farklı yazı tiplerini kullanabilirsiniz.

Facebook takviminizi Google takvimi ile senkronize edin

Bir kaç kolay adımla yapabileceğiniz bu senkronizasyon, bir çok ayrıntıyı bir araya getireceğinden takviminiz için oldukça yararı olacaktır.

Sadece boşluk içeren yorumlar bırakarak arkadaşlarınızı şaşırtın

Facebook’ta arkadaşlarınızın durum güncellemelerine boş yorum bırakmak oldukça şaşırtıcı ve eğlenceli bir taktiktir. Boş yorum bırakmak için, Alt tuşuna basılı tutun ve 0173 yazın, son olarak enter’a bastığınızda kafa karıştıcı bir yorum bırakmış olacaksınız.

Facebook’un her hareketinizi takip etmesine izin vermeyin

Facebook, size özel reklamlar oluşturabilmek için internetteki hareketlerinizi takip eder. Bunu engellemek için, Chrome ve Firefox’a uyumlu Facebook Disconnect uygulamasını indirip, kullanabilirsiniz.

Sohbette kimlerin sizi çevrimiçi görebileceğini ayarlayın

Facebook’ta tıpkı gönderilerinizi paylaşacağınız kişileri seçtiğiniz gibi çevrimiçi görüneceğiniz kişileri de seçebilirsiniz.

Facebook reklamlarını bir Chrome uzantısı ile engelleyin

Siz de Facebook kullanırken sayfayı kaplayan rahatsız edici reklamlardan sıkıldıysanız, Chrome’daki Facebook Reklam Engelleme uzantısını kullanarak bu reklamlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Emailinize size özel Facebook aktiviteleri özeti gelsin

Nutshell uygulaması, özellikle Facebook hesaplarını çok yakından takip eden kullanıcılar için oldukça yararlı bir uygulamadır. Nutshell, gün içinde sık sık Facebook’a girmenize gerek bırakmayarak, istediğiniz  haberleri günlük olarak mail adresinize özet şeklide gönderir.

Fazla paylaşımcıları durdurun

Bazı Facebook kullanıcıları, anasayfanızı günlük aktiviteler, yemekler gibi bilmek istemediğiniz ayrıntılarla doldurabilir. Sizin de hesabınızda böyle arkadaşlarınız varsa, gönderinin sağ üst köşesinden kişinin takibini bırakabilirsiniz. Böylelikle arkadaş kalmaya devam edersiniz, ancak bu kişinin gönderilerini görmezsiniz.

Mesajlarınız uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızdan ya da sevmediğiniz insanlardan gelebilir

Pek çok kişi bilmez ancak, Facebook hesabınızın mesajlar konusunda otomatik bir filtreleme sistemi vardır. Mesaj kutunuzda arkadaşlarınızdan gelen mesajlarınız için öncelikli bildirimler alırsınız ve tanımadığınız insanlardan geen mesajlar da diğer kutusuna düşer.

Facebook hesabınızı tamamen silin

Eğer Facebook size hala sıkıcı geliyorsa ya da kullanmıyorsanız, Ayarlar > Güvenlik > Hesabı Dondur adımları ile, Facebook hesabınızı süresiz olarak kapatabilirsiniz.

Yazar hakkında

mm

Derya Kozan

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz