Filmler

Blogunuza Film Eleştirisi Nasıl Yazılır? [Adım Adım Film Eleştirisi Yazma]

Film-eleştirisi

Bir film ister berbat olsun, isterse muhteşem bir sanat eseri olsun, eğer insanlar onu izliyorsa eleştirmeye değerdir. İyi bir sinema eleştirisi eğlendirmeli, ikna etmeli ve bilgilendirmelidir. Ayrıca çok fazla filmin özetini vermeden orjinal bir düşünce ortaya koymalıdır. Muhteşem bir film eleştirisi kendi içerisinde de bir sanat eseri olabilir. Burada bir filmi nasıl analiz edeceğimiz, nasıl ilginç bir tez üreteceğimiz ve kaynak materyallerimiz kadar eğlendirici bir eleştiri yazacağımız üzerinde duracağız.

1. Adım: Kaynak Taraması Yapın

Bir filmi eleştirmeye başlamadan önce iyi bir kaynak taraması yapın ve film hakkındaki temel bilgileri derleyin. Bunu filmi izlemeden önce veya sonra yapabilirsiniz. Fakat mutlaka eleştiriyi yazmadan önce yapmalısınız. Çünkü bu bilgileri eleştirinizi yazarken kullanacaksınız. Bu tarama için IMDB iyi bir kaynak olabilir. İşte temel olarak eleştirinizde bulunması gereken birkaç bilgi:

  • Filmin adı ve hangi yıl çıktığı.
  • Yönetmenin adı.
  • Başrol oyuncularının isimleri.
  • Türü.

2. Adım: Filmi İzlerken Notlar Alın

Bir filmi izlemeye oturmadan önce küçük notlar almak için gerekli malzemeleri yanınızda bulundurun. Filmler genelde uzundur ve önemli detayları veya bazı noktaları kolayca unutabilirsiniz. Not alma size küçük şeyleri hatırlamanızı ve daha sonra kullanabilmenizi sağlar.

  • İyi ya da kötü sizi etkileyen her şeyi not alın. Bu kostüm, makyaj, set dizaynı veya müzikle ilgili olabilir. Bunun filmin geri kalanıyla ilgisini düşünün ve eleştirinizde genel kontekst içerisinde anlamını vurgulayın.
  • Film açılmaya başladıkça bölümlerle ilgili notlar alın.
  • Hiçbir şey kaçırmamak için durdurma düğmesini sık sık kullanın. Eğer gerekirse tekrar oynatın bazı bölümleri.

Tabi tüm bunları evde izlerken yapabilirsiniz. Sinemada izlediğiniz filmlerle ilgili daha dikkatli olmanız gerekecek.

3. Adım: Teknik Olarak İnceleyin

Filmi izlerken bir araya gelen parçaları inceleyin. İzlerken veya daha sonra kendi kendinize filmin sizde şu konularda ne tür bir etki bıraktığını yazın:

Yönetim

Sinematopoğrafi

Yazım

Editleme

Set dizaynı

Skor ve film müziği

Analizlerinize dayanarak orjinal bir tez üretin.

Tezinizin devamında küçük bir özet sunun.

Görüşlerinizi destekleyecek örnekler gösterin.

Biraz kişiselleştirin. Kendi bakış açınızı katın.

Sonuç parağrafıyla toplayın.

4. Adım: Yayınlamadan önce:

Hataları düzeltin.

Tekrar okuyun.

Yayınlayın ve paylaşın.

Şimdilik bu kadar.. Biraz bu şekilde tecrübe kazanın.. Önümüzdeki günlerde eklemeler yapacağız..

Ayrıca blogunuza yüklemeden önce;

1- Önce yazacağınız filmle ilgili medyada yapılan eleştirileri iyice okuyun. Başkalarının film hakkında ne dediğini öğrenin.

2- Filmin IMDB puanını inceleyin. Oradaki yorumları okuyun.

3- Film eleştirisine mutlaka bir fotoğraf ekleyin.

4- Eklediğiniz fotoğrafı ‘öne çıkan görsel‘ olarak da belirleyin.

5- Anahtar Kelime Girin – [Etiketler kısmına filmi en iyi anlatan anahtar kelimeler girin. Filmin başrol oyuncularının isimleri, karakterler  olabilir]

https://www.google.com.tr/trends/explore#geo=TR&cmpt=q  Bu linkten girerek insanların filmi hangi terimlerle aradığına bakabilirsiniz. O kelimeleri etiket olarak ekleyebilirsiniz.

6- Video ekleyin – Youtube üzerinden filmin fragmanını bulup ‘Paylaş’ sekmesine tıklayın. Daha sonra çıkan pencereden ‘Ekle’ butonuna tıklayın. Devamında ‘Video bittiğinde önerilen videoları göster’ seçeneği seçili olmasın.  ‘Eski yerleştirme kodunu kullan’ ve ‘gizlilik modu’ seçili olsun.

7- Sosyal Medyada Paylaşın.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

Yorum Yaz