Blog Dijital Medya Dijital Reklam Girişimcilik

Blogdan para kazanma yolları | Bloğunuzu Bir İşletmeye Çevirmenin 4 Kuralı!

Bloglar – bir ilgi veya hobi olan yaşanan kaçamak. İster fotoğrafçılık, ister teknoloji, yemek yapmak veya kokteyller olsun; internet aracılığıyla diğerleriyle paylaşma ihtiyacı duyulan bir ilgi.

Bloğunuzu Bir İşletmeye Çevirmenin 4 Kuralı!

Blogdan para kazanma yolları

Böylesine doymuş dijital bir Pazar ile bir insan hem gerçekliğini korurken ve de bloğa girme nedenini elde tutmaya çalışırken nasıl para kazanır? İşte bloğunuzu kazançlı bir işe ve de etkileyen bir markaya dönüştürmenin birkaç yolu.

Blog açarak nasıl para kazanılır?

Etkileyici bir pazarlama platformuna katılın

Online ve de etkin bir pazarlama platformuna kaydolmak bloğunuza büyük bir gelir artışı yaratabilir. Bu pazarlamacılar ve de dijital etkileyiciler arasında komisyon gibi bir görev görür.

103 milyonluk bir kitleye sahip olan Webfluential teklifleri güvenceye almak ve de markalara kendinizi pazarlamak için harika bir yoldur.

Blog yazarak nasıl para kazanılır?

Markalar için içerik yazmayı teklif edin

Bloğunuzu Bir İşletmeye Çevirmenin 4 Kuralı!

Blog yazmanın güzelliği de bloğun sizin yazma özgeçmişiniz gibi davranmasıdır. Bloğunuz sizin uzmanlığınızı ve de eşsiz sesinizi isteyen markalara ait gözleri ve de birçok görüşü çekçektir. Bu markalardan bazıları size kendi bloglarında yazmanız için yaklaşabilir ki eğer konuları sizin kapsama alanınıza giriyorsa hiç kaçırmadan evet demelisiniz.

Blog açarak para kazanmak – 

Etkinliklere katılmak için ücret alın

Bloğunuzu Bir İşletmeye Çevirmenin 4 Kuralı!

Partiye gitmek için ödeme mi almak? Evet, doğru duydunuz. Bloggerların konuşmacılar, panelciler ve eş-ev sahipleri olarak algılayan koca bir endüstri var. Neden mi? Çünkü sizin bir kitleniz var ve siz bu kitleyi uzmanlığınızı ve deneyiminizi paylaşarak büyütmek istiyorsunuz.

Banner reklam alın

Bloğun bir yayıncısı olarak aslında siz web üzerinde bir mülke sahipsiniz. Sayfanızda reklam için alan oluşturduğunuzda aslında o mülkiyetin reklam verenler aracılığıyla satın alınmasını sağlıyorsunuz. Birçok okuyucu çokluklarından dolayı reklam engelleyici kullanıyor olsa da, banner reklamlar illa ki göze batmak veya alakasız olmak zorunda değil.

Banner reklamların sizin ana demografinize ve onların konumuna ilişkili olarak hizmet verdiğinden emin olun. Bir reklam ağı veya buluculuğu bu reklamların sizin okuyucu demografilerinize ve onların konumlarına optimize olmasına yardım etmek amacıyla gerçek zamanlı hedeflemeye yardımcı olabilir. Banner reklamlar ne kadar çekici ve uygulanır olursa, okuyucularınız o kadar tıklama yapar ve bu da size her tıklamada ortalama olarak $0.25-$0.55 kazandırır.

Kaynakça: http://thenextweb.com/insider/2015/12/09/7-tips-for-turning-your-blog-into-a-business/

Blogdan para kazanma

google adsense, anket doldurarak para kazanma, blog açarak para kazanmak, blog açarak nasıl para kazanılır, blog yazarak nasıl para kazanılır, blogdan para kazanmak ekşi, blogdan para kazananlar, hürriyet bumerang

Google Adsense

Google AdSense, web sitesi sahiplerine sundukları çevrimiçi içerik üzerinden para kazanmaları için bir yol sunar. AdSense, içeriğiniz ve ziyaretçilerinize göre metin reklamlar ve görüntülü reklamları sitenizle eşleştirerek çalışır.

Google AdSense, web sitesi sahiplerine sundukları çevrimiçi içerik üzerinden para kazanmaları için bir yol sunar. AdSense, içeriğiniz ve ziyaretçilerinize göre metin reklamlar ve görüntülü reklamları sitenizle eşleştirerek çalışır. Reklamlar, ürünlerini tanıtmak isteyen reklamverenler tarafından oluşturulur ve ödenir. Bu reklamverenler her bir reklam için farklı bir tutar ödediklerinden, kazanacakları tutar da değişecektir.

anket doldurarak para kazanma

türkiye’deki kullanıcılara en fazla haftada bir anket gönderildiğinden, ki genelde bu üç haftada bir sıkılığında oluyor, bu şekilde ek gelir yaratılması mümkün değil gibi. ancak belki kendini başka bir ülkeden göstererek olabilir.
kimisi açık açık scam, kimisi ise sadece söz verdiğinin çook çook altında gelir getiren siteler bunlar. ille de bakacam, zamanım çok diyorsanız o zaman üyelik için para istemeyenlere gitmek lazım. para isteyenler bas bas iç edeceğim paranı diye bağırıyorlar çünkü. (EKŞİ Sözlük)
 • zor olsa da mümkün olan olay. fakat bu olaya girişirken, başlarken çok detaylı bir şekilde planlama yapmak, disiplinli bir şekilde plana uymak, devam ettirmek gerekir. ayrıca bu olay bir tür yatırım sayılabileceği için para harcamaktan da çekinmemek lazım. örneğin beğendiğiniz, gözünüze hoş gelen lan bu benim blog’a çok güzel gider dediğiniz bir premium temayı satın almakta çekinmemek lazım.

  en önemli nokta ise sabırdır. bu olaylar öyle zart diye meyve vermiyorlar ne yazık ki. uzun döneme yayılan bir süreç. iyi bir strateji ile hızlandırılabilse de hemencecik sonuç almayı umarak hayal kırıklığına zemin hazırlamamak lazım. önemli olan takipçi ve hit sayılarını artırmak diyebilirim. bunun için de özellikle eğer ki diliniz varsa ingilizce bir blog açmanız çok iyi olacaktır. aynı zamanda türkiye içinde de takip edileyim istiyorsanız türkçe – ingilizce yazmak mantıklı olabilir. ama gerçekten de eğer ki ingilizceniz varsa bunu kullanın. çok daha hızlı ilerleyebilirsiniz. bunun nedenlerinden bir tanesi de ülkemizde ilgi alanınızla ilgili çok fazla takipçi bulamama ihtimaliniz. yani diyelim ki, tırmanış yapıyorsunuz ve gezginsiniz. bu olayı da bloglayarak yayınlıyorsunuz. ülkemizden toplayabileceğiniz takipçi sayısı eğer ki çok değişik içerikler sunmazsanız yeterli gelmeyebilir. ama aynı projeyi ingilizce olarak yürütürseniz dünya üzerindeki milyon tane tırmanış yapan meraklıya hitap etmiş olacaksınız.

  aynı şekilde siteye yatırım yapmak derken bir de şu var: eğer ki hakkında yazdığınız konularda rekabetçi bir ortam varsa o rekabette öne geçebilmek için çeşitli çalışmalar yapmanız gerekebilir. ama bana kalırsa web master forumlarında günlerinizi tüketecek, trade’den trade’e koşacak kadar olayın çizgisinden çıkmamaya dikkat etmek lazım. en önemli nokta yazmak. kaliteli, özgün ve ilgi çekici içerik yaratmak. bunu da aksatmadan düzenli bir şekilde devam ettirmek. ülkemiz örneklerine bakarsak bin tane siktiriboktan site aptal saptal içerikler yayınlayarak, ama bunu düzenli yaparak, seo’ya ıvıra zıvıra önem vererek, çöp içeriğe sahip olmasına rağmen çok pis hit elde edebiliyor. örneğin seksi resimleri için tıklayınız yayıncılığı hep hit artırmak adına yapılan bir şaklabanlık ama işe yarıyor denilebilir. bu gibi şeyler hit getirir ama bi boka yaramaz bir siteniz olur. bir yerden sonra sıkar, rutine dönüşür. yazdıklarınızı yazmak için başlarkenki şevkinizi bulamazsınız. saçma sapan içerikler üretmeye başlarsınız. o yüzden bence buna dikkat etmeli.

  son olarak güzel bir planlama ve üstüne düşmeyle yaklaşık bir yıl sonunda sizi mutlu edip heyecanlandıracak kadar para kazanacak hale getirebilme ihtimaliniz var blogunuzu.

  17.09.2013 10:56 mapce brejar
  • eğer alanında isim yapmış, google tarafından saygı gören* bir blogunuz varsa hayata geçirmek için çok uğraşmanıza gerek olmayan eylem.

   bir blog yazarı olarak yıllardır yaptığım gözlem sonucu, seo firmaları neredeyse tamamen bloglarda yazılan “organik” tanıtım yazılarına yönlenmiş durumdalar. başta da söylediğim gibi, belli bir süre emek verdiğiniz kaliteli bir blogunuz varsa 50 tl ve üzeri fiyatlara çok rahat tanıtım yazısı satabilirsiniz.

   fakat blog yazmak zor iştir. en dandik konu üzerine bile yazmak ciddi zaman gerektirir.
   eğer bir yazıyı minimum 1 saatten aşağı bitiriyorsanız o yazıyı hiç yayınlamayın derim.

   blog üzerinden adsense ve benzeri reklamlar ile para kazanmak kolay değildir.
   kişisel blog tutuyorsanız imkansız gibidir çünkü reklamlara tıklayacak bir ziyaretçi kitlesine asla sahip olamazsınız.

   04.03.2015 17:00 straples

Blogdan para kazananlar

Blog’dan 1 milyon dolar kazanan adam

Bağımsız yayıncı Robin Good’a göre ‘düdük olmak hoş değil, düdüğü çalan siz olun. En etkin yol takipçilerinize servis sağlayabilmek. Blogu kendinize itibar üretmek için kullanın, gerisi gelecektir…’

İşte Milliyet gazetesinin ilgili haberi:

Internetin en güçlü bağımsız yayıncılarından Robin Good’la Yapı-Endüstri Merkezi’nin düzenlediği EKODesign Konferansın’da yapacağı konuşmasından önce sohbet etme fırsatı buldum. Aklımda Google’dan 1 milyon dolarlık çeki nasıl aldığını öğrenmek vardı. Fakat ilk soruma aldığım “eğer önceliğim para kazanmak olsaydı takma adım Robin Good olmazdı” cevabı ile beni utandırdı. Sonraki “blog’dan nasıl köşeyi dönerim?” temalı sorularımı arka plana atmak zorunda kaldım.

Referans noktası olun
Konuştuklarımızdan aklımda kalanların en önemlisi; blogger’lık denilen ve bizim “yazılı basını yiyecek, gelecek onların” diye düşündüğümüz mesleğin yavaş yavaş çökecek olduğunu söylemesiydi. Ona göre blog’lar 2000’lerin başlarında zirveyi görmüş, banner ve Google Ads’e dayalı gelirleri ile atı alan Üsküdar’ı geçmişti. Artık zaman değişmiş dolayısı ile Google da değişmişti, onun gibi 1 milyonluk çekleri almak kolay iş değildi. Hangi konuda yazıyor olursanız olun aynı konuda aynı ahkamları kesen binlerce kişi vardı artık. Blog’dan para kazanma umudum gittikçe azalırken sordum, “peki eksik olan, yapılmayan nedir?”. “Koleksiyonlar, galeriler, belirli bir konu hakkında örneklerin toparlandığı müze siteler eksik” dedi.
İnternet bilgi konusunda bir okyanus, orası kesin. Fakat hangimiz bütün bu dipsiz kuyuyu araştıracak kadar sabırlı ve yetenekliyiz? Good’un önerisi; bir konu bulun ve bu konu hakkında yazılmış bütün “iyi” yazıları, görselleri, projeleri bir yerde toplayın, konunun küratörlüğünü yapın. İyi bir referans noktası olabilmek işin püf noktası.
Good’a göre; siteniz üzerinden para kazanmanın yolu içeriğinizi markalara satmak ya da banner’lar almak olmamalı, bu yöntemle kontrolü parayı bastırana vermiş oluyorsunuz. Düdük olmak hoş değil, düdüğü çalan siz olun. Bunun için de en etkin yol takipçilerinize bir servis sağlayabilmek. Örnek vermek gerekirse, eğer bir moda blog’unuz varsa “X yere nasıl giyinilmeli” kursları sunmaya başlamak. Eğer zaten parasız içeriğiniz yeterince iyi ise kullanıcılar paralı içeriğe de ulaşmak isteyeceklerdir. Blog’u sadece kendinize bir itibar üretmek için kullanın, gerisi gelecektir.
Şu bir milyon dolara geri dönmek gerekirse, enteresan ama Google bu konuda hiç bir tepki vermemiş. Ben bir plaket göndermesini, bu konu hakında PR çalışmaları yapmasını, Good’u örnek olarak blogger’ların önüne atmasını beklerdim. Aksine kurallarını değiştirerek blogger’ların kazandıkları paraların önünü kesmiş. Dolayısı ile eğer içerik ile para kazanmayı planıyorsanız, bütün yumurtalarınızı Google’la teslim etmemenizi öneriyorum.

Robin Good Kimdir?
Gerçek adı: Luigi Canali De Rossi Dünyanın en önemli 2000 blog’undan biri olan masternewmedia.org’un yazarı Google’dan 1 milyon Dolar’lık çek alan ilk blogger. Dünya’da resmi işi blogger’lık olan ilk bir iki kişiden biri.

Balık pazarında samimi dinlence
Japonya’daki düyanın en büyük deniz ürünleri pazarı Tsukuji’de yer alan bir balıkçı kafesi, çalışma odasını andıran rahat ortamıyla dikkat çekiyor. İngiliz Guardian gazetesinin fotomuhabiri Graeme Robertson’ın görüntülediği kafenin duvarlarında ziyaretçiler ve balıkçıların çizdiği resimler, hazırladığı notlar ve çekilen hatıra fotoğrafları yer alıyor. Balıkçılar bu samimi ortamda hem birbirleriyle sohbet etme hem de dinlenme fırsatı buluyor.

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz