Dijital Medya Dijital Öğrenim Dijital Pazarlama Dijital Reklam Fotoğraf Haberler Teknoloji Yeni Medya

Digital Revolution Exhibition: Dijital Devrim sergisi 12 Haziran’a kadar Zorlu’da

Digital Revolution Exhibition: Dijital Devrim sergisi 12 Haziran’a kadar Zorlu’da devam edecek. Dijitale ilgi duyanların kesinlikle kaçırmaması gereken bu etkinlikle ilgili tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz…

Etiketler: digital revolution biletix, digital revolution exhibition, digital revolution zorlu, digital revolution ekşi, dijital devrim biletix, digital revolution – dijital devrim sergisi, digital revolution eksi, digital revolution sergisi

‘Dijital Devrim’in ayak sesleri

Avrupa’nın önde gelen sanat merkezlerinden Barbican Centre’ın yarattığı, bugünlerde Zorlu PSM’de görebileceğiniz ‘Dijital Devrim’ (Digital Revolution) hem teknoloji nostaljisi yapmanıza hem de teknolojiyle sanatı bir araya getiren eserlerden ilham almanıza imkân veriyor.

Güliz ARSLAN – 
Digital Revolution Exhibition: Dijital Devrim sergisi 12 Haziran'a kadar Zorlu'da

Teknoloji meraklılarıyla sanatseverleri aynı anda tatmin edebilecek bir etkinlik bulmak her zaman mümkün olmuyor. Hürriyet’in haberine göre ‘Dijital Devrim’ tam da buna ilaç olacak; telefondan, oyundan başını kaldıramayan gençlerin de sıkı sanat takipçilerinin de ilgisini çekecek türden bir sergi. Barbican Centre’ın hazırladığı bu görsel şölen; Londra, Stockholm ve Atina’dan sonra İstanbul’a, Zorlu PSM’nin yeni sergi alanı Sky Lounge’a geldi. Sergide ağırlıklı olarak; yaratıcı kodlama teknikleri, artırılmış gerçeklik ve yapay zekâyla yaratılmış eserler, giyilebilir teknoloji ürünleri ve 3D yazıcı üretimleri yer alıyor.

Digital Revolution Exhibition: Dijital Devrim sergisi 12 Haziran'a kadar Zorlu'da

USTALARA SAYGI KUŞAĞI

Commodore’un ve Apple’ın ilk kişisel bilgisayar örneklerine yer verilen bölüm, bugünün tüy gibi hafif cihazlarına alışmış genç ziyaretçileri epey güldürüyor, yaşını başını almışlaraysa “Hey gidi günler” dedirtiyor. Sergiyi gezerken ‘Pong’ (1972), ‘Pac-Man’ (1980), ‘Super Mario’ (1985), Tetris (1985), Tomb Rider (1996) gibi retro oyunların tadını çıkarabilirsiniz.

Digital Revolution Exhibition: Dijital Devrim sergisi 12 Haziran'a kadar Zorlu'da

Sergide yer alan; Yuri Suzuki, will.i.am, Pasha Shaphiro ve Ernst Weber imzalı ‘The Pyramidi’ (Müzik Kutusu) enstalasyonu dijital sanatın en özgün örneklerinden biri. Mar Canet ve Varvara Guljajeva’nın yarattığı, dilekleri birer kelebeğe dönüştüren‘Wishing Wall’ da (Dilek Duvarı) özel bir ilgiyi hak ediyor. Ama koleksiyonun yıldızı; gölgenizle etkileşime geçen sanal kuşlar aracılığıyla bir doğum, ölüm ve yeniden doğum hikâyesi anlatan, Chris Milk’in eseri ‘Treachery of Sanctuary’ (Mabede İhanet). Christopher Nolan’ın ‘Inception’ (Başlangıç) filmindeki yerle göğün karıştığı o unutulmaz sahneye sizi dahil eden eserle, Alfonso Cuarón’un ‘Gravity’ (Yerçekimi)filminin nasıl çekildiğini anlatan mini-belgeseli de es geçmeyin.

Digital Revolution Exhibition: Dijital Devrim sergisi 12 Haziran'a kadar Zorlu'da

NEDEN GÖRMELİYİM? Şehre gelmiş en kapsamlı teknoloji sergisi olduğu için.
NE KADAR VAKTİM VAR? 12 Haziran’a kadar.

Digital Revolution Exhibition: Dijital Devrim sergisi hakkında bilmeniz gereken 7 gerçek

Yılın en iddialı sergisini mutlaka ziyaret etmeniz için 7 sebep

Zorlu PSM Katkılarıyla – Hürriyet

20 Şubat’tan 12 Haziran’a kadar İstanbul, dünyanın en önemli sanat organizasyonlarından birine ev sahipliği yapacak: Digital Revolution – Dijital Devrim Sergisi. Peki, bu sergiyi bu kadar önemli yapan faktörler neler; neden mutlaka görmeniz gerekiyor?

ÇÜNKÜ SON 40 YILI ANLAMANIN EN HEYECAN VERİCİ YOLU BU…70’lerden bugüne sanat ve teknolojinin nasıl birlikte geliştiğine tanık olabilirsiniz. İlk bilgisayarlar, teknolojinin ilk meyvelerine sanatçıların yorumları, o günün gözünden bugünler, gerçekleşenler, gerçekleşmeyenler… Tam anlamıyla bir zamanda yolculuk sunuyor size ‘Digital Revolution – Dijital Devrim Sergisi’…

ÇÜNKÜ BJORK, ARCADE FIRE GİBİ DÜNYA YILDIZLARININ İŞLERİ VAR…Arcade Fire’ın interaktif videosu The Wilderness Downtown ve aralarında Scott Snibbe Studio tarafından geliştirilen Biophilia (Björk) uygulaması ve Peter Chilvers ile Brian Eno’nun SCAPE (2012) uygulamasının yanı sıra, Umbrellium (Usman Haque ve Nitipak Samsen); Universal Everything; Yuri Suzuki, Pasha Shapiro ve Ernst Weber gibi sanatçılardan gelen yeni çalışmalar ve DevArt adlı dijital sanat işleri sergide yer alıyor.

ÇÜNKÜ SİZ DE SANAT ESERLERİNİN BİR PARÇASI OLABİLİRSİNİZ…Sergi, dijital medyayı kullanarak, alanlarında sınırları zorlayan bir dizi sanatçı, film yapımcısı, mimar, tasarımcı, müzisyen ve oyun geliştiriciyi ilk defa bir araya getiriyor. Ayrıca, geleceğe bakıp yaratıcı kodlama, “Do it Yourself” (Kendin-Yap) kültürü, dijital topluluklar, zenginleştirilmiş gerçeklik, yapay zeka, giyilebilir teknolojiler ve 3D baskı almanın sunduğu yaratıcı olanakların etkisini değerlendiren sergi, hem sanat dünyasının hem de teknoloji meraklılarının ilgisini çekecek türden. 

ÇÜNKÜ DİJİTAL TEKNOLOJİNİN YENİ DENEYLERİYLE TANIŞABİLİRSİNİZ…Digital Revolution – Dijital Devrim Sergisi’nde dijital teknolojiyle yapılan birçok deneye de yer veriliyor. Bunlar arasında en ilgi çekici bölümlerden biri olan Sound and Vision, müzisyenlerin dijital teknolojiyle yaptığı sıra dışı deneyleri içeriyor. Ayrıca, The State of Play, sanatçılar, oyun tasarımcıları ve film yapımcılarının kamera teknolojileri kullanarak oyun ve hareket biçimleri üzerine nasıl deneyler yaptıklarını inceliyor. Bu bölümde; Chris Milk, Rafael Lozano-Hemmer ve Daniel Rozin gibi dünyaca ünlü dijital sanatçıların işlerini görebilir, seyirci ve bilgisayarın rollerinin zamanla nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

1459700272-3488-4b19-44fe-82b1-706111101d25
ÇÜNKÜ HAYATINIZA DİREKT ETKİ EDECEK TEKNOLOJİLERİ YAKINDAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ…Sergide bir yandan dijital tarihi diğer yandan dijital geleceği ziyaret etmiş oluyor, adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz. Our Digital Futures, günümüzün en önemli deneysel dijital sanatçılarının, vizyonu hayli geniş mimarların ve geleceğe odaklanan tasarımcıların işlerini derinlemesine inceliyor. Giyilebilir teknoloji ve drone teknolojisi başta olmak üzere insan hayatına direkt etki eden teknolojilerden en heyecan verici örnekler Our Digital Futures bölümünde yer alıyor.

1459700272-8923-4a36-4a5a-816a-44cb7a498374
ÇÜNKÜ HAYATINIZIN EN SIRA DIŞI PİRAMİT DENEYİMİNİ YAŞAYABİLİRSİNİZ…Black Eyed Peas grubunun kurucusu olan Amerikalı müzisyen ve sanatçı will.i.am’in, Japon ses sanatçısı ve müzisyen Yuri Suzuki’yle iş birliği The Pyramidi, Digital Revolution’ın en dikkat çekici projelerinden biri. İkilinin, tasarımında Pasha Shapiro ve Ernst Weber’dan destek aldığı üç boyutlu projection mapping eseri, Antik Mısır’dan ilham almış bir will.i.am görselini karşımıza çıkarıyor. Görsel, midi enstrümanlar eşliğinde Dreamin’ About the Future isimli şarkıyı icra ediyor.

1459700275-1723-784e-464e-9ae3-497c9564f445
ÇÜNKÜ MERAK ETTİĞİNİZ PEK ÇOK SORUYA CEVAP BULABİLİRSİNİZ…
Bir bilgisayar oyunu, herhangi bir oyun firmasının desteği olmadan nasıl yaratılır? Peki film dünyasına çağ atlatan görsel efektler nasıl hayata geçiriliyor? Bu ve bunun gibi pek soruya bu benzersiz sergide cevap bulabilirsiniz. Görsel efekt dalında Oscar ödüllü filmler Inception ve Gravity’yi mercek altına alan Creative Spaces, Paul Franklin ve Tim Webber’ın bu filmlerde uyguladığı çağ atlatan görsel efektleri ve bu efektlerin nasıl hayata geçirildiğini tartışıyor. Indie Games ise, herhangi bir bilgisayar oyunu firmasının desteği olmaksızın yaratılan bilgisayar oyunlarına odaklanıyor.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz