Dijital Medya Dijital Öğrenim Dijital Pazarlama Dijital Reklam

Dijital Müdürün Yükselişi: Chief Digital Officer Nedir? CDO Ne iş yapar?

Dijital Müdür, İngilizce tabiriyle Chief Digital Officer Nedir? Ne iş yapar? İçinde bulunduğumuz dijital çağda iş dünyasının sahip olduğu zorluk ve fırsatlar çok büyüktür. Şirketler değişen teknolojiye ve tüketici davranışına ayak uydurabilmek için kararlı olmak zorundalar. Şirketler bu zorluklarla başa çıkabilmek için artan bir şekilde tüm dijital stratejileri görebilen ve onları kuruma dahil edebilecek olan bir Dijital Müdürü arayışında. Bu noktada Russell Reynolds Associates’teki Tüketici ve Teknoloji takımları Dijital Müdürlerin yükselişine ve dijital müdürlerin CEO başarıları için potansiyellerine bakıyorlar.

Dijital Müdürün Yükselişi

CDO nedir ve neden önemlidir? Chief Digital Officer’ın konumu:

Müşteriler taze bilgi ve de istedikleri zaman, istedikleri yerde, bir şekilde satın alabilme becerisine sahip olmak istiyorlar. Rakamlar tartışmak için çok büyük. 200 milyondan fazla iPhone ve Android akıllı telefonu artık müşterilerin elinde ve istek hiç de azalacak gibi durmuyor. Geleneksel olarak dijital iş içinde kurumun online varlığını sürdürmekle sorumlu bir pazarlama departmanıdır. Geçtiğimiz son iki yıl Chief Digital Officer, yani Dijital Müdürün yükselişini gördü; CEO’nun sağ kolu olan üst bir yönetici ve kurumun geleceği için bir araç.

CDO’nun evrimini ne sağlıyor?

Sosyal medya ve fırsat veren teknolojiler tüketicilerin nasıl davrandığını temel olarak değiştiriyor. Sosyal ve yerel elementleri birleştirebilen hizmetler standart haline geliyor. Bunların hepsi kurumları Pazar ve müşteri stratejilerini yeniden düşünmeye itiyor. İşte bazı şaşırtıcı statikler:

  • Mart 2011’de Apple 100 milyonuncu iPhone’unu sattığını duyurdu. Haziran 2011’de ise Google’ın Android işletim sistemi 130 milyon cihaza ulaşmıştı.
  • Haziran 2011’de Apple Store’un günlük 24 milyon uygulama indirimine sahip olduğu ve Android Market’in de günlük 17 milyon uygulama indirimine sahip olduğu rapor edilmişti. CDO nasıl olunur?
  • Rollerinin karmaşıklığından dolayı başarılı CDO’ların çok geniş deneyim ve özelliklere sahip olması gerekir.
  • Deneyim

Tabii ki de dijital deneyim Dijital Müdürlerinin sahip olduğu farklı kombinasyonlardan oluşan ama çok önemli olan becerilerdir. Örneğin:

  • E-ticaret ve işlem uzmanlığı. Burada odak trafik, değişim ve gelir çekmektir.
  • Online pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı. Burada vurgu marka farkındalığı, marka aktivasyonu ve tüketici katılımı yaratmaktır.
  • Dönüşebilir ürün ve teknoloji yetenekleri. Bu CDOlar geleneksel medya şirketleri tarafından aranır ve bütün şirketi etkileyebilecek yönetim yetenekleri gerektirir.

Orijinal İngilizce makale için tıklayın. 

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz