Büyük Veri - Big Data Dijital Medya Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama: Nedir ve Neden Önemlidir?

dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama örnekleri, digital marketing nedir, dijital pazarlama teknikleri, dijital pazarlama nedir pdf, dijital pazarlama kitap

En basit tanımıyla dijital pazarlama ürün ve markaların bir veya daha fazla elektronik araç vasıtasıyla tanıtımıdır diyebiliriz. Dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayıran en önemli özelliği pazarlama kampanyalarını anlık olarak analiz etme, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlama imkanı sunmasıdır.

Dijital pazarlamacılar neyin, ne sıklıkta ve ne kadar süre görüntülendiğini gözlemlerler. Satışa yansımalarını ve hangi içeriğin işe yarayıp yaramadığını ölçümlerler. İnternet dijital pazarlama için en çok anılan mecra olsa da mobil mesajlar, mobil uygulamalar, podcastler, elektronik bilbordlar, dijital televizyonlar ve radyo kanallarını da kapsar.

Dijital-Pazarlama-Nedir-ve-Neden-Önemlidir

Dijital Pazarlama Neden Önemli?

Dijital Medya o kadar yaygın ki insanlar bilgiye her yerden ve her zaman ulaşabilirler. Kullanıcıların sadece sizin verdiğiniz bilgiyle yetinmeleri ve ürününüz hakkında başka hiçbir bilgiye ulaşamadığı zamanlar geride kaldı. Dijital medya her geçen gün daha da büyüyen bir eğlence, haber, alışveriş ve sosyal etkileşim alanı oldu. Ve bu yüzden müşterileriniz ürünler hakkında sadece sizin verdiğiniz bilgilerle yetinmiyor, dijital medya araçlarında arkadaşlarından, akrabalarından, çevresindekilerden de bir sürü şeye maruz kalıyorlar. Ve şu kesin ki başkalarının sizin markanız hakkında anlattıklarına sizin anlattıklarınızdan daha fazla inanıyorlar. İnsanlar güvenebilecekleri ve kendilerini tanıyan markalar istiyorlar. Kişiselleştirilmiş bir iletişim ve ilgi istiyorlar. Ve kendi istek ve ihtiyaçlarına, tercihlerine göre tasarlanmış ürünler istiyorlar. Sizin için bunları öğrenmenin bir yolu da dijital medya araçları.

Dijital Pazarlama geleneksel pazarlamanın bir alt kolu denebilir. Ancak ürünlerin yayını konusunda dijital kanalları kullanır. Bu nedenle dijital pazarlama iki şeydir aslında: ürünlere erişim ve iletişim.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Peki, dijital pazarlamada başarıya götüren unsur ya da unsurlar nedir? İşte size dijital pazarlamada başarı için üç ipucu:

  1. Karışık müşteri ilişkilerini çeşitli kanallar vasıtasıyla yönetin. Hem dijitalden yararlanın hem de geleneksel yöntemlerden.
  2. Dinamik müşteri ilişkilerine alışsanız iyi olur. Anlık olarak tepkileri ölçüp cevap vermeniz gerekebilir.
  3. Big data denilen analiz sonuçlarından ve verilerden yola çıkarak daha hızlı karar vermeyi öğrenin.

 

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

Online Pazarlama

• İnternet Sitesi Optimizasyonu

• Arama Motoru Pazarlaması  (SEM)

• Video Arama Motoru Optimizasyonu (VSEO)

• Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO)

• Blog ve Forumlar

• Online Gösterim Reklamları

• E Posta pazarlama

• QR kodları

Mobil Pazarlama

– Mesajlaşma (SMS & MMS)
– Mobil İnternet
– Mobil uygulamalar
– Uygulama Reklamları

Radyo Pazarlama

– Radyo pazarlama
– Podcastler
– Röportajlar
– Sponsorluklar
TV Pazarlama
– TV Reklamları
– Sponsorluklar
– Ürün yerleştirme
– Röportajlar

eMedya Pazarlaması
– Elektronik cihazlarla dağıtılan video, ses ve içerik
– Dijital Bilbordlar

Dijital pazarlama boyutuna bakmaksızın her türlü işletme için çok güçlü bir aygıttır.

Kaynaklar: http://www.simplydigitalmarketing.com/what-is-digital-marketing, http://www.sas.com/en_us/insights/marketing/digital-marketing.html, http://www.smedio.com/what-is-digital-marketing/, http://www.smartinsights.com/digital-marketing-strategy/digital-strategy-development/10-reasons-for-digital-marketing-strategy/

Dijital pazarlama nedir? Neleri Kapsar? [Video]

Türkçe kaynak olarak Fatoş Karahasanlı’nın ‘Taşlar Yerinden Oynarken • Dijital Pazarlamanın Kuralları’ kitabını tavsiye ederim.

dijital pazarlama örnekleri,dijital pazarlama eğitimi, digital marketing nedir, dijital pazarlama teknikleri, dijital pazarlama nedir pdf, dijital pazarlama uzmanı nedir, dijital pazarlama uzmanı maaş, dijital pazarlama kitap

==
dijital pazarlama sertifika, dijital pazarlama eğitimi, dijital pazarlama, dijital pazarlama ajansı, dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama sertifika programı

 

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz