Dijital Medya Dijital Pazarlama Dijital Reklam E Ticaret Girişimcilik Haberler Sosyal Medya Teknoloji Video

Dijital pazarlamada yeni trendler: 2016 İletişim Stratejileri

Yeni teknolojilerin gelişimiyle birlikte her sektörde olduğu gibi pazarlama sektöründe de bir değişim süreci yaşanıyor, ezberler bozuluyor. Sektöre yön veren bu yeni dönemi özümseyip pazarlama stratejilerinin merkezine oturtan markalar yükselişini sürdürürken, dönüşüme ayak uyduramayanlar oyunun dışında kalıyor. Global arenada entegre iletişim çözümleri sunan Grayling bu yeni süreçte pazarlama sektörüne yön verecek gelişmeleri analiz etti ve ortaya “2016’nın 8 İletişim Trendi” çıktı… İşte markaların pazarlama stratejilerini yeniden gözden geçirmesine neden olacak o trendler…

1461788045-8925-2016-8-iletisim-trendi-2

2016’nın 8 iletişim trendi!

Haber: Selin Sayar Tekkuş  [email protected]

1-MARKA SADAKATİ

Y kuşağı gümbür gümbür geliyor ve pazara her geçen gün daha çok hakim oluyor! Tüketicilerle, sadakate dayalı uzun soluklu bir ilişki isteyen markaların sadece ürünleriyle değil sosyal olarak da hedef kitleleriyle bağ kurması gerekiyor. Bu da, “Amaç odaklı iletişim”i bir zorunluluk haline getiriyor…

Saklanacak yer yok!

Teknoloji, içeriğin çoğalması, tüketicilerin bilinçlenmesi ve sürdürülebilirliğin tali olmaktan çıkıp ana meselelerden birine dönüşmesi, “kurumsal marka” kavramını kökten değiştiriyor.

Fayda sağlayan değerler

Bu, markalar için bir slogandan çok daha fazlası! İnsancıl bir tavır, geniş bir ufuk ve Ar&Ge’den pazarlama ve insan kaynaklarına kadar kurumun bütünüyle ezber bozan bir bakış açısına sahip olmak gerekiyor.

Özün sözün bir olsun

“Toplumdan aldığını topluma geri ödeme” önemli. Zira doğru ve verimli bir şekilde yapıldığında bu anlayış çok güçlü bir marka hikayesi yaratıyor. Bu sayede hedef kitleyle daha sıkı bir bağ kurmak mümkün.

1461788045-5291-iletisim20trendleri

2- YAŞAM ANALİSTLERİ

İlerleyen zamanlarda, kişisel bilgilerini değerlendirme, birleştirme ve kıyaslama konusunda giderek daha iyi performans sergileyen tüketicilerin kişisel verilerine daha fazla sahip çıktığını ve buna imkan tanıyan markaları hayatlarının içine aldıklarını göreceğiz.

Her yer veri kaynıyor

Sağlıktan iş hayatına, nanstan özel yaşama her şeyi takip ve analiz edeceğiz, zaman zaman da paylaşacağız. Maksat, kontrolü sağlamak ve hedeflerimize ulaşmak.

Veriyi anlamlandırmak

Farklı verileri bir araya getirirken giyilebilir teknoloji ve nesnelerin interneti önemli bir rol oynuyor. Tabii Apple Health gibi takip platformlarını da unutmamak gerek.

Eyleme dönüşen bilgi

Daha fazla bilgiye sahip tüketicilerin talep ve seçimlerini de veriler belirleyecek. Bu konuda veriyi eyleme dönüştürmek konusunda yeni ortaya çıkan sektörler, şirketler ve hizmetler yardımımıza koşacak.

3-VİDEONUN YÜKSELİŞİ

Videonun önlenemez yükselişi her geçen gün devam ediyor. Tabii bunda, önceliği video içeriklere veren yayıncılar, arama motorları ve sosyal ağların etkisi de büyük. Zira, kitlelerin “dikkat eksikliği”nden mustarip olduğu bir çağda video en ideal “eğlence-enformasyon” (Eğ-Formasyon) aracı.

Haydi başlat!

İletişimcilerin parmakları, videoların “play” tuşuyla adeta bütünleşecek. İnsanlara ulaşmak ve itibarı artırmak için vloggerlar, Vinecılar, YouTube yayıncıları giderek daha büyük bir öneme sahip olacak.

Ses getiren işler

İletişimciler Buzzfeed’den ders almalı ve hedef kitlelerinin kişisel, duygusal ve işlevsel taleplerini karşılayan videolar yaratmalı. Anlaşılan o ki kurumları, markaları ve politikacıları Snapchat’te daha fazla göreceğiz.

Her şey canlı yayında…

Blab, Meerkat gibi canlı yayın platformlarının Periscope’a katılmasıyla multi-stream kullanıcılarının sayısı artacak ve biz canlı yayın olmadan adım atmayacağız.

4-İLK PRENSİBE DÖNÜŞ

Paylaşım ekonomisinin rüzgarıyla tüketici davranışlarında önemli değişiklikler oluyor, dokunulmazlıklar ortadan kalkıyor. Genç kuşaklar kuralları yerle bir edip yeni bir geleceği şekillendiriyor. Finanstan sağlığa yeni modellerle tanışmaya hazır olun!

Paylaşmak güzeldir

Uber ve Airbnb daha başlangıç. Finans­tan modaya, sağlıktan lojistiğe yeni modeller her yerde karşımıza çıkacak. Ülkeler paylaşım ekonomisinde liderli­ği elde etmek ve korumak için mücade­le verirken kanun ve düzenlemeler de mecburen buna ayak uyduracak.

Tekerleği yeniden icat edeceğiz

Kitle fonlaması nasıl girişimciliği de­mokratikleştirdiyse, 3D baskı da ino­vasyonu demokratikleştirecek. Hızla azalan prototip yaratma masrafları sayesinde pek çok ürünün ve bileşenle­rinin kelimenin tam anlamıyla yeniden icadına tanıklık edeceğiz.

Deplasmanda da gücünü göster

Sektörde uzun süredir bulunan kurum­lar aşina olmadıkları alanlarda da yolu­nu bulmak ve önlerine çıkacak fırsatla­rı kullanabilmek için açık fikirli olmalı ve atik davranmalı. Pek çok şirket var olan hizmetlerine paylaşım modelleri­ni de içeren yenilerini ekleyecek.

5-SOSYAL AĞLARIN KARANLIK YÜZÜ

İnsanlar içeriklerini kamuya açık platformlardan ziyade özel ve esnek gruplar içinde uygulamalar mesaj ve e-posta yoluyla paylaşmayı tercih edecek. Kurumlar, sosyal ağların “karanlık dehlizleri”nde etkileşim kurmaya, izlemeye paylaşımda bulunmaya çalışacak.

Duygusallık faktörü

Belki daha az sayıda kişiyle paylaşımda bulanacağız ama buna karşılık içeriği­miz seçilmiş ve daha samimi olacak. Bu “duygusallığın” ağırlığının tüketicinin omuzlarında yarattığı yük da onların daha fazla ilgili olmasını sağlıyor.

Karanlıkta yolunu bulmak

Yeni araçlar kurumların sosyal ağların karanlıkta kalan tarafında olup bitenleri izlemelerine ve ölçümlemelerine yardımcı olacak. Bu verilerden hare­ketle içeriklerini optimize edebilecek­ler.

Paylaşımı kolay içerikler

Markalar, tüketicilerin içeriklerini tek bir tıkla postalayabilmelerine olanak tanımalı, Snapchat ve Whatsapp gibi platformlar için mobil uyumlu paylaş­ma butonları eklenmeli. ­

6-AN’IN İNCELİKLERİ

Mobilin üstünlüğü ve temassız ödemelerin yükselişi anında tatmin ve pürüzsüz deneyim yaşamaya olan talebi de körüklüyor.

Parçalı deneyim

Tüketici deneyimi giderek daha çok amaç odaklı sekanslardan oluşan par­çalara bölünüyor. Örneğin Google bunu “Bilmek istiyorum”, “Gitmek is­tiyorum”, “Yapmak istiyorum” ve “Al­mak istiyorum” diye özetliyor.

Şu andan güzeli yok

Markalar ve kurumlar, tüketicilerin beklentilerini karşılayabilmek için za­manı yakalamalı; güncel enformasyon ve fırsatlar sunmalı, her daim etkileşim içinde olmalı.

Anında görüntü

Lokasyona bağlı teknolojilerin yanı sıra Blippar ve Shazam gibi görsel ve işitsel keşif uygulamaları önemli bir rol oyna­yacak. Sosyal medyadan billboardlara ve vitrinlere kadar “satın al” butonları her yerde karşımıza çıkacak.

Detaylar Marketing Türkiye Nisan sayısında…

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz