Dijital Medya Dijital Pazarlama Dijital Reklam

Dijital Reklam İstatistikleri: Harcamalarının TV Reklamı Satışlarını Geçmesi Bekleniyor

Üç büyük reklam şirketinin yeni projeksiyonlarına göre baskılı reklam harcamalarından çok daha hızlı büyüyen dijital reklamcılık şimdi de televizyon ve satışları geçmeye hazırlanıyor.

Reklam ajansı sahibi olan araştırma şirketlerinden oluşan üçlü bir takım olan Interpublic’s Magna Global, Publicis’ ZenithOptimedia ve WPP’s Group M, dijital medyanın birkaç yıl içinde reklam harcamasında TV’yi geçeceğini öngören tahminler ortaya koydu. TV reklam pazarının canlılığı Magna Global’ın ‘’dijital söndürme’’ olarak adlandırdığı şey tarafından tüketiciler video üzerine ve yayın servislerine yöneldiği için darbe yedi. Bu raporda GroupM TV’nin global reklam yatırımın %44’üne neredeyse sahip olduğundan bahsederken 2012 yılından beri bu rakamın düşüşe geçtiğini belirtti. Daha sonrasında her yıl azalmaya devam etti. Magna Global Birleşik Devletler’de dijital medyanın en büyük reklam aracının önümüzdeki seneden itibaren düşüşe geçeğini belirtti- tahminlerden bir yıl daha önce- reklam gelirinde 66 milyar dolar ile.

ZenithOptimedia dijitalin TV reklam satışlarını geçeceği tahmininde biraz daha çekingen davranıyor ve de bunun 2018 yılında gerçekleşeceğini söylüyor. Şirket mobil reklamcılığın dijital harcama büyümesinin çoğunluğundan sorumlu olmasını bekliyor ve mobil reklam büyümesinin global reklam satışlarında 2015 ve 2018 arasında bütün büyümenin %87’sinden sorumlu olacağını tahmin ediyor.

Kaynakça: http://www.newsfactor.com/news/Digital-Ad-Spending-Will-Pass-TV-Ads/story.xhtml?story_id=0220020SYERM

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz