Haberler Teknoloji Yeni Medya

Dijitalin Devi Amazon, Washington Post'u Satın Aldı

amazon washington post

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[Editör’ün notu: İnternet dünyası bu satışı kağıtın sonu olarak verse de aslında dijitalin devinin böyle bir yatırıma girmesi gerçek gazeteciliğin önemine işaret ediyor.]

İnternet alışveriş şirketi amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos, Amerika Birleşik Devletleri’nin en etkili gazetelerinden Washington Post’u 250 milyon dolara satın alacağını açıkladı.

Bu satışla Amazon şirketinin bir ilgisi bulunmadığı, Bezos’un Washington Post gazetesini kendi kişisel varlığının yaklaşık yüzde 1’lik bölümünü harcayarak aldığı belirtildi.

Jeff Bezos, yaptığı yazılı açıklamada, Washington Post’un yayıncılık değerlerinin değişmeyeceğini belirtti ancak internetin haberciliğin her aşamasını değiştirmeye başladığını vurguladı.

80 yıldır Washington Post gazetesi Graham ailesine ait. Gazetenin Yönetim Kurulu başkanı Donald Graham “Uzun yıllardır bu sektörün içinde olmamız verdiği deneyim, artık yeni bir ismin Washington Post için daha iyi olabileceğini düşündürdü” dedi.

Jeff Bezos’un teknoloji ve iş dünyasındaki dehasının kanıtlanmış olduğunu belirten Graham, “Uzun vadeli vizyonu ve kişisel özellikleri, Bezos’u Post için doğru bir isim olarak öne çıkardı” dedi.

Gazete yayıncılığı, özellikle düşen tiraj ve reklam gelirleri nedeniyle uzun süredir bir bocalama dönemi geçiriyor. İnternet üzerinden elde edilen reklam gelirleri ise basılı gazetelerin elde ettiği reklam gelirini karşılamıyor.

Jeff Bezos, Washington Post gazetesi çalışanlarına gönderdiği mesajda, gazetenin günlük işleyişine karışmayacağını ve Washington Post’un yayıncılık değerlerinin değişmeyeceğini belirtti.

Bezos, mesajında “Önümüzdeki yıllarda Post’ta elbette değişiklikler olacak. İnternet haber yayıncılığının her aşamasını değiştiriyor. Haber daha çabuk tüketiliyor, uzun soluklu maddî kaynaklar, reklamlar azalıyor, yeni rakipler ortay çıkıyor. Bunların bazılarının ya hiç masrafı yok ya da çok düşük bir maliyete sahipler” diyerek yeni dönemde yeni bir yayıncılık anlayışına geçiş planladığının işaretini verdi.

Washington Post’un satışının 60 gün içerisinde sonuçlanması bekleniyor.

BBC: Washington Post satışı: Yeni medya-eski medya savaşı

İnternetten alışveriş yapma sitesi Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un Washington Post gazetesini satın almak için ödeyeceği 250 milyon doların oldukça fazla olduğu söyleniyor.

Bununla birlikte bu meblağın, yeni medya dünyasında harcanan paralarla kıyaslandığında çok da büyük olmadığı konuşuluyor.

Forbes Dergisi’nin dünyanın en zenginleri listesinde 19uncu sırada yer alan Jeff Bezos’un gazete için ödeyeceği meblağın, gelirinin oldukça küçük bir kısmı olduğu da tartışılanlar arasında.

Yeni medya daha pahalı

Geçtiğimiz yıl, Facebook’un hisselerinin bir kısmı ilk kez satışa çıktığında, sosyal paylaşım sitesinin değerinin 100 milyar doların üzerinde olduğu konuşulmuştu.

Nisan 2012’de ise Facebook, sadece fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’ı satın almak için 1 milyar dolar ödedi.

Peki yeni ve eski medyanın değerlerindeki bu farkın gözle görülür biçimde açılmasının sebebi ne?

BBC’ye değerlendirme yapan Kent Üniversitesi’nde gazetecilik profesörü Tim Luckhurst, “Son yüz yılda gazete çıkarmak para basmanın kolay yollarından biriydi. Aynı kelimeleri okurlara ve reklam verenlere tekrar tekrar satabiliyordunuz” diyor.

Luckhurst, son 20 yılda okurlar ve reklam verenlerin ‘eriyip gittiğini’ dile getiriyor.

Washington Post’un 2002’de 770 bin civarında olan hafta içi tirajının, son zamanlarda 475 bine kadar gerilediği ifade ediliyor.

‘İyi gazeteciliğin bedeli’

Satışlardaki düşüşe rağmen, büyük gazetelerin fiyatlarının, Huffington Post veya Politico gibi yeni medya şirketlerinin sunduğu hizmetten daha pahalı olduğu söyleniyor.

Bunun sebebi olarak ise Washington Post gibi gazetelerin, büyük hikayeler veya haberler çıkarabilmek için harcadıkları araştırma giderlerinin yüksek oluşu gösteriliyor.

Kent Üniversitesi’nden gazetecilik profesörü Roy Greenslade bu durumu şöyle açıklıyor: “İyi gazeteciliğin bir bedeli vardır. Gazeteler hikayelerin peşinden koşacak muhabirlere ihtiyaç duyarlar. Bir haberin peşinden koşmak bazen ayları alır ve hiçbir sonuç alınamadığı olur.”

Bununla birlikte Bezos’a ait hale gelecek Washington Post’un, sürdürmekte olduğu gazetecilik çizgisinden sapması beklenmiyor.

Tim Luckhurst’a göre Washington Post’un “kaliteli gazeteciliği önemseyen iyi bir iş adamına” ihtiyacı vardı.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

Yorum Yaz