Drone Haberler İncelemeler

Drone’lara rakip geldi: Uzaktan kumandalı robot böcekler

mm

Drone’ların şirketler için kullanılmasından sonra şimdi de uzaktan kumandalı robotlar piyasaya girdi.

Eğer robotların bir gün ayaklanacağını ve kontrolü ele geçireceğini düşünenlerden iseniz, muhtemelen sibernetik böcekler sizler için birer kabus olacaktır.

1460744646-1589-ekler-gelistiriliyor-705x290

WebTekno’nun haberine göre, Drone’ların artık yeni bir rakibi var. Bilim adamları böcekleri uzaktan kumanda ile kontrol etmeyi başardı.
Ancak bir grup araştırmacı, uğraştıkları devasa cyborg böcek ile tam olarak bunu yapmayı amaçlamakta. Kaliforniya, Berkeley ve Nanyang Teknik Ünivesitelerinden araştırma ekipleri, bir böceğin uzuvlarını kontrol etmeyi başardı.

Sırt kısmına özel bir çip yerleştirilen dev böcek, çipte bulunan ve uzuvlardaki kasların uyarılmasını sağlayan sistem ile uzaktan kumanda ile kontrol edildi. Yani bir nevi böcek, araştırma ekibi için yüksek teknolojili bir kukla haline geldi diyebiliriz.

Aslında araştırmacıların yapmaya çalıştıkları şey teknoloji sektörü için yeni değil. Daha önceden de birkaç araştırma ekibi benzer şekilde böceklerin kontrol edilmesini sağlayan sistemler geliştirmişti.

Araştırma ekibi, günün birinde bu tarz cyborg böceklerin çok daha geliştirilerek drone’ların yerini bile alabileceğini söylemekte.

Kaynak: DigitalTrends

Yazar hakkında

mm

Burak Kaplan

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz