İnternet

Dünyanın en genç hackerları karşınızda!

Dünyaya damgasını vurmuş yüzlerce hack olayı var. Peki bu saldırıların arkasındaki isimleri hiç merak ettiniz mi? Dünyanın en genç hacker’ları haberimizde!

Bugüne kadar gerek büyük şirketleri, gerekse halktan birçok kişiyi etkileyen binlerce hack olayı gördük ve görmeye devam ediyoruz. Bu olayların arkasında kimi zaman birden fazla kişinin bulunduğu hacker organizasyonları, kimi zaman ise tek bir hacker bulunuyor.

Teknoloji dünyasında “hacker” olmak, özellikle gençlerin küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu bir alan olmuştur. Hâl böyle olunca çok küçük yaşta olsalar dahi, bu alanda yetenekli hacker’ların çıkabildiğini görüyoruz. İsterseniz gelin hep beraber dünyanın en genç hacker’larına ve yaptıklarına yakından bakalım.

James Kosta

JAMES KOSTA

En ünlü çocuk hackerlardan birisi olan  James, 13 yaşında ailesiyle büyük problemler yaşadı. Bu olaylardan sonra bilgisayar başından hiç ayrılmayan James ve arkadaşları General Electric, IBM, askeri bilgisayarlar ve bankalar gibi oldukça başarılı hackleme olaylarına imza attı. 14 yaşına geldiğinde ise 45 ayrı bilişim suçunda imzası vardı.

Matthew Weigman

MATTHEW WEİGMAN

14 yaşında görme engelli bir çocuk olan Matthew, gelişmiş duyma kabiliyeti sayesinde çeşitli telefon sinyallerini ayırt edebiliyor ve telefonları ücretsiz kullanabiliyordu. 18 yaşında tutuklanmadan önce Matthew, her telefon tuşunun sesini ezberlemişti. Kendisiyle birlikte olmayı reddeden kız arkadaşına sinirlenen Matthew, kızın telefonundanmış gibi gösterdiği aramayla arkadaşının evine SWAT ekiplerini yönlendirtmişti. Üstelik telefonda ekiplere kızın babasını ve kızı rehin aldığını söylemişti.

Jonathan James

JONATHAN JAMES

c0mrade takma adıyla tanınan Jonathan henüz 15 yaşındayken bilişim suçlarından dolayı ceza evine girdi. Büyük şirketlerin yanı sıra Savunma Bakanlığı’nın sistemlerini de hackleyen Jonahtan bununla da yetinmedi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sistemlerini de ele geçirerek NASA’nın sistemleri zorla kapatmasına neden oldu.

Richard Pryce

RİCHARD PRYCE

1994 yılında henüz 16 yaşında olan Richard, 19 yaşındaki arkadaşıyla birlikte Pentagon’un sistemlerine haftalarca süren siber saldırılarda bulundu. Saldırılar sonucunda bir çok askeri tesis hakkında özel belgelere ulaştılar. Bununla da yetinmeyip Kuzey Kore’deki Amerikan ajanları tarafından paylaşılan bilgiler ışığında Kore Nükleer Tesisi’ne de erişim sağladılar. İki ülke arasında krize neden olan çocuk 2 yıl boyunca bulunamadı. Bulunduğunda ise kefaletini ödeyip serbest kaldı.

Michael Demon Calce

MİCHAEL DEMON CALCE

MafiaBoy takma adıyla tanınan Micheal, Şubat 2000’de yaptığı DDOS saldırıları nedeniyle yakalandı. eBay, CNN, Amazon, Dell, Yahoo gibi dev siteleri 1 hafta boyunca kapalı tutmayı başardı. Ayrıca bu dönemde Yahoo, Google’dan da daha popüler bir arama motoruydu.

Kaynak: shiftdelete.net

Yazar hakkında

mm

Hüseyin İbrahim Demir

Web İçerik Uzmanı • Dijital Ekonomi, Online Bankacılık, E-Ticaret, Dijital Pazarlama, Dijital PR, Dijital Finans, Dijital Devlet

Yorum Yaz