Blog Blogcu Blogger Dijital Medya Gazetecilik İnternet

Yazan insanlar neden daha zeki olur? İşte düzenli yazı yazmanın faydaları

Herkes yazmalı, sadece profesyoneller değil.

İşte yazı yazmanın bizi daha zeki yaptığını bilimsel olarak destekleyen bazı nedenler:

Yazan İnsanların Daha Zeki Olmasının Bilimsel Verilerle Desteklenmiş Nedenleri!

  1. Yazmak zihnimizdeki düzensizliği toparlamamıza yardımcı olur ve daha net düşünmemizi sağlar.

Yazar Meredit Maran kitabı Why We Write’da yazarlar ile neden yazdıkları üzerine röportaj yapıyor. Neredeyse hepsi kendilerine hizmet eden sebepler veriyorlar ama insanların neden yazdığına dair güzel ve de motive eden bir şey vardı: Yazmak anı yansıtmak, sindirmek ve derince düşünebilmek için zaman sağlar.

Yazmak düşüncelerimizi düzenli tutmanın bir yoludur. Bizim kendimizi dile getirmemizi ve de yeni görüşler ve bakış açıları elde etmemizi sağlar.

  1. Yazmak bilgiyi daha iyi absorbe etmemizi ve daha çok şey öğrenmemizi sağlar.

Yazarken bir şeyleri sadece daha net görmeyiz, aynı zamanda bilgiyi daha iyi absorbe eder ve de o bilgiyi daha iyi öğreniriz.

İlginç bir şekilde Pam Mueller ve Daniel Oppenheimer tarafından Princetown Üniversitesi ve California Üniversite’sinde yayınlanan araştırmada kağıt üzerinde not alan öğrencilerin bilgisayarda not alan öğrencilerden çok daha iyi bir şekilde öğrenim gerçekleştirdikleri ortaya çıkmıştır.

Evet, dijital çağdayız ve eminim ödev veya çalışmak için bilgisayarsız bir görüntü hayal edemiyorsunuz ama kağıt ve kalem kullanarak yazı yazmayı tamamen göz ardı da edemezsiniz.

  1. Yazmak negatif hisleri işlememize ve de duygusal zekamızı geliştirmemize yardımcı olur.

Stefanie Spera, James Pennebaker ve Eric Buhrfeind tarafından 1994 yılında yürütülen bir çalışmada 63 işsiz mühendisi yazmanın stres üzerindeki etkilerini görmek için yazı yazmakla görevlendirdi. Araştırmacılar araştırmanın sonunda bastırılan negatif hislerin ağır bir yük olduğunu ve bunları yazmanın bozuk bir yapbozu tamamlamak gibi olduğunu keşfetti. Bunları kağıda dökmek duygusal olarak sizi zeki yapıyor ve de hoş olmayan durumlarla başa çıkabilmenizi sağlıyor.

Uzun Lafın Kısası

Yazmanın psikolojik yararları egzersiz yapmanın dereceli yararları gibi. Sonuçlarını hemen görmezsiniz ama dönüşüm gerçekleşmeye başlamıştır. Yazarken fikirler kristalleşir ve duygular elden geçirilip, sorgulanır; ve yaratıcılık noktalar birbirine bağlandıkça doruğa çıkar.

Ve egzersiz gibi, yapmanın hayatınıza ve işinize olan yararını anladıktan sonra bile çoğu insan yazmayı bırakır. Yazmayı bırakmayanlar ise daha net düşünür ve konuşur ve genel olarak çok daha zekidirler.

Kaynakça: http://www.lifehack.org/322588/how-writing-makes-people-smarter-supported-science

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz