Büyük Veri - Big Data Dijital Medya Dijital Öğrenim Mobil Eğitim

E-kitabı ‘gerçek kitap’ olarak görmüyor, kağıt kokusundan vazgeçmiyoruz

Son yıllarda teknolojideki hızlı gelişmeyle beraber dijital yayınların sayısı da bir hayli arttı. Ancak tüm bu yeniliklere rağmen okurlar basılı kitabın kokusundan vazgeçmiyor. Okur tercihleriyle ilgili son dönemde yapılan iki araştırma ilginç detaylar içeriyor. Buna göre birçok avantajına rağmen okur elektronik kitaba mesafeli. Hatta bazı okurlar e-kitapla karşılaştırma yaparken basılı kitaptan ‘gerçek kitap’ olarak bahsediyor. Üstelik her iki araştırma da sadece internet kullanıcıları arasında yapıldı.

e-kitap, basılı kitap, okur tercihleri

20 Milyonun üzerinde üyesi bulunan ve üyelerinin kitaplar hakkında bilgi, yorum ve eleştirilerini paylaştığı sosyal kataloglama sitesi Goodreads’ın dünya genelinde yaptığı ankette okurların yüzde 77.8’i kağıdı tercih ediyor. Geri kalanın sadece yüzde 19’u dijitalden yana. Kitap değerlendirme sitesi Goodreads geçtiğimiz yıl elektronik kitabın devi Amazon.com tarafından satın alınmıştı.

E-Kitap ve Basılı Kitap’la İlgili Araştırmalar Ne Diyor?

Harris Interactive isimli araştırma şirketi tarafından ABD’de yapılan çalışmada ise internet kullanıcılarının yüzde 46’sının kitabı sadece kağıt baskıdan okumayı tercih ettiği ortaya çıktı. Wall Street Journal‘da yayınlanan araştırmada tüm dijital yeniliklere rağmen sadece e-kitabı tercih edenlerin oranı yüzde 6 ile sınırlı. ABD’lilerin yüzde 16′sı e-kitap okumakla birlikte basılı kitapları daha fazla okuduğunu belirtiyor. Yüzde 17’lik bir kesim ise e-kitap okumakla birlikte aynı oranda basılı kitaptan da vazgeçmiyor. Katılımcıların yüzde 15’i ise basılı kitap da okumakla birlikte e-kitabı daha çok tercih ediyor.

E-kitabı-gerçek-kitap-olarak-görmüyor-kağıt-kokusundan-vazgeçmiyoruz

Okuduğumuz Kitaba Dokunmak İstiyoruz

Üstelik her iki araştırma da sadece internet kullanıcıları arasında yapılan anket sonuçlarını yansıtıyor. Araştırmaya katılan kullanıcıların kağıdı tercih etmelerinin birçok sebebi var. Goodreads.com‘da okurların bir kısmı basılı kitabın kokusunu ve kendine has sesini hiçbir şeye değişmeyeceğini söylerken, bir kısmı da kitabı okurken bitirdiği sayfaları görmenin zevkinden vazgeçemiyor. Bazıları ise evinin bir köşesini sadece kitaplara ayırmanın ayrı bir zevk verdiğini söylüyor. Üstelik okurlar elektronik kitaba geçmemek için de birçok sebep sıralıyorlar. Bunların başında bilgisayar ve elektronik kitap okuyucuların gözü yorması ve zaman zaman baş ağrısına sebep olması sıralanıyor. Bazı okurlara göre elektronik kitap okurken dikkat dağılıyor. E-kitap okurken göz kuruluğundan şikayet edenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Okuduğu kitapları bir köşede biriktirmekten hoşlananlar, odasının bir yerlerinde okumak için elinin altında kitap bulundurmak isteyenler ve okurken kitabın önünde bulunmasından zevk alanlar… Bu lezzetleri yaşatmadığı için e-kitabı ‘gerçek kitap’ olarak görmeyenlerin sayısı da hayli fazla.

Neden Basılı Kitabı Tercih Ediyoruz?

İşte basılı kitabı tercih edenlerin birkaç sebebi: Evin içinde bir kütüphane bulunması okuduğum kitapları hatırlamamı kolaylaştırıyor. Kağıdın kokusu hiçbir yerde yok. Basılı kağıt gözlerime zarar vermiyor. ‘Gerçek kitap’ta şarj, aşırı parlama, düşük performans gibi sorunlar olmaz.

Hem e-kitap hem de basılı kitap okuyanlar ise her ne kadar dijital kitaplar ucuz, ulaşımı kolay ve yer kaplamıyor olsa da elde bir kitabı tutarak okuma gibi bir zevki asla elektronik kitapta bulamadıklarını söylüyorlar. Her ikisini de tercih edenlerin bir kısmı ise çok fazla e-kitap bulamamaktan yakınıyor.

Neden E-Kitap?

E-kitabı tercih edenler ise sınırları ortadan kaldırması ve posta masraflarını ortadan kaldırmasından memnu olduğunu belirtiyor. İşte e-kitabı tercih nedenleri: Dijital kitap ağaçları koruyabilir. E-kitapla istediğim yabancı yayınlara rahatlıkla ulaşabilirim. E-kitap çünkü küçük bir kindle ile her yere istediğim kadar kitap götürebilirim. Yazı boyutlarını istediğim gibi büyütüp küçültebilirim. Asla kaldığım yeri kaybetmem. Tüm bu sebepleri saymasına rağmen yine de estetik olarak basılı kitabı tercih edenler de var. Çoğu zaman e-kitap okusa da ‘En sevdiğim eserlerin olduğu basılı kitaplar benim koleksiyonumun vazgeçilmez bir parçası.’, “Tüm kütüphaneyi cebimde taşıyabilirim e kitapla.. Ama bir kitabın ilk baskısı, imzalısı gibi bir hazzı asla vermez..” diyenler de…

Roman ve edebi eserler için basılı kitabı tercih ederken eğitim amaçlı kitaplarda alıntılamak, referans vermek için e-kitabı tercih edenler de var.

Teknolojinin Son Harikası: Book!

Benzer araştırmalar için:

http://www.zaman.com.tr/kultur_kitaplardan-kurtulus-yok_2183303.html

http://arsiv.zaman.com.tr/2002/07/31/kultur/h1.htm

http://www.zaman.com.tr/gundem_e-kitaplar-basili-kitaplari-bitirebilir-mi_1132010.html

http://www.zaman.com.tr/gundem_e-kitap-basili-kitabin-sonu-mu_1153221.html

http://video.zaman.com.tr/video_e-kitap-teknolojisi-nereye-gidiyor_10142_10.html

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz