Dijital Medya E Ticaret

E-ticarette doğru öngörüde bulunmanın 3 altın kuralı

E-ticaret ve dijital pazarlama dünyası şans işi değil, analiz, istatistik ve büyük veri işidir. Sizin de girişiminizde başarılı olmak için hem kendinize baştan gerçekçi bir yol haritası çizmeniz hem de değişen pazar şartlarıyla ekonomik koşulları doğru şekilde öngörmeniz gerekiyor. Böylece SEO uygulamalarından dönüşüm ve satışlara kadar her alanda performansınızı artırabilirsiniz. Şimdi e-ticarette öngörüde bulunmanın 3 altın kuralına bakalım.

Yatırım getirisi

E-ticarette sürekli satışları artırmaktan söz ediyoruz ama aslında kazançlarınızı, yani yatırım getirinizi artırmaktan bahsediyoruz. Kısacası harcadığınız paranın karşılığını alarak işinizde kâr etmeniz gerekiyor. İş dijital pazarlamada öngörüde bulunmaya gelince bu bariz gerçek gözden kaçabiliyor. Oysa sizin aylık satış kotalarını doldurmanız ve metriklerinizi karşılamanız şart. Siteniz için büyüme planı yapıyorsanız geleceğe dair doğru öngörülerde bulunmanız gerekiyor. Bu yazıda analiz biliminin detaylarına girmeden öngörüde bulunmanın temel mantığını anlatıyoruz.

Dollar growth chart

Dollar growth chart

1. Kesin değerleri değil, olasılıkları tahmin edin

Sizce dolar yılbaşına 3 lirayı aşar demek mi daha gerçekçi, yoksa dolar yılbaşında tam olarak 3,10 TL olacak demek mi? Veri analizine dayanarak öngörülerde bulunuyorsunuz, ancak bu sizi kahin yapmıyor. Şöyle düşünün: Olasılıkları kesin olarak tahmin edebilirsiniz ama hangi olasılığın gerçekleşeceğini asla önceden bilemezsiniz. Bu sebeple öngörülerinize ihtimaller alanı olarak bakın.

Bunun için önce veri toplamaya ihtiyacınız var. Ardından pazar hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuza bakacaksınız. Bunun için de yol haritanızda kullandığınız tıklama oranı gibi metriklerin haftadan haftaya ve aydan aya nasıl değiştiğine bakmanız gerekiyor. Bu süreç size bir yandan analiz yapmayı, diğer yandan da pazarı anlamayı öğretiyor.

Güven aralıkları

Evet, bunun güven aralıkları denilen teknik bir adı var. Bunlar istatistiksel olarak hesaplanan öngörü (belirsizlik) aralıklarıdır. Örneğin, bu ay siteniz 130 bin organik gösterim almışsa ve geçen ay gösterimleriniz yüzde 2 artmışsa önümüzdeki ay gösterimlerinizin 2600 artacağını öngörebilirsiniz. Bunlar en basit öngörüler tabii.

Bir de “Dönüşüm oranını yüzde 0,5 artırırsak gelirlerimiz ne kadar?” gibi sorular var; çünkü gelirlerinizin artması sadece satış adedi ve maliyetlere bağlı değil. Satış fiyatını da dikkate almak gerekiyor. Örneğin, sürümden kazanarak satışlarınızı artırırsanız bu durum gelirlerinizi beklediğiniz kadar artırmayabilir. Bu noktada başarınız için doğru metriği seçip buna göre öngörülerde bulunmalısınız. Öngörüler trafik ve gelirlerinizi artırmak gibi sorunları çözmez; ama bunları çözmeniz için gereken veriyi sağlar.

Dollar growth chart

Dollar growth chart

2. Beklentileriniz net olsun

Buna veriyi niyete uydurmak da diyebiliriz, ama aslında yanlıştır. Google Analytics size pek çok veri sağlıyor fakat doğru metrikleri seçmezseniz veya elinizde yeterli veri yoksa beklentileriniz verileri taraflı yorumlamanıza yol açabilir. Oysa tarafsız olmalısınız. Verileri beklentilerinize uydurmak yerine gerçeğe bakmalısınız. Ancak korkmayın, hiçbir şeyi kafadan atmak zorunda değilsiniz.

  • Anahtar Kelime Planlayıcı verisi ve tıklama oranlarına bakacaksınız (işte bu verilerin doğru olduğunu varsayıyorsunuz).
  • Öngörülerde hep aynı metrikleri kullanacaksınız (farklı metrikler seçerseniz öngörülerinizi buna göre değiştirmeniz gerekiyor. Örneğin dönüşüm oranını mı, satışları mı, gelirleri mi artırmak istiyorsunuz?).

Sizin amacınız e-ticaret sitenizin trafiğini artırmak için öngörülerde bulunmak. Yoksa kimse sizden fizikçilerin yaptığı gibi Evren’in önümüzde 22 milyar yıl içinde gerçekten karanlık enerjinin etkisiyle yok olup yok olmayacağını hesaplamanızı istemiyor. Bu aslında önemli bir nokta: Veri size sadece ipuçları sağlar. Veriyi farklı öngörülerde bulunmakta kullanabilirsiniz. Elbette neyi ölçmek ve hangi konuda öngörülerde bulunmak istediğinizi siz seçeceksiniz. Doğru şeyi ölçmeniz bu yüzden önemli.

3. Eski öngörülere bakın

Geçen yıl tahminlerinizde ne kadar haklı çıktınız? Pazardaki beklenmedik bir değişiklik nedeniyle mi yanıldınız? Yoksa geçen yıl yöntem hatası yaparak yanlış sonuçlara mı vardınız? Hatta eski tahminleriniz doğru, yeni tahminleriniz yanlış çıkmış olabilir. Eski tahminlere bakarak kendinize bir şirket geçmişi yaratabilir ve e-ticaret sitenizin gelecekteki performansını daha iyi ölçebilirsiniz. Burada iki parametre önemli:

  • Doğruluk: Öngörüleriniz bu yıl ne kadar doğru çıktı? Önemli bir faktörün etkisini dikkate almadınız mı? Değerler beklediğinizden daha değişken mi (istikrarsız) çıktı? Kullandığınız yöntem ne kadar güvenli? Önce Ortalama Yüzde Hatasını gidererek eski ölçümlerinizi inceleyebilir ve gelecekte daha doğru tahminlerde bulunabilirsiniz.
  • Altta yatan nedenler: Öngörünüzde yanılabilirsiniz ve bunun beklenmedik sebeplerini tespit etme faydalıdır. Ancak e-ticarette dijital pazarlamacıların yaptığı bir hata daha var. Öngörüler doğru çıkarsa neden doğru çıktığına bakmamak. “Şu yüzden doğru çıkmıştır” gibi beklentilerine yönelik bir yorumla yetinmek. Oysa öngörülerinizi didik didik edip sizi başarıya götüren gerçek faktörü mutlaka bulmanız lazım. Tahmin ettiğinizden başka bir sebeple başarılı olduysanız başarıyı tekrarlamak için buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Yatırım getirisini artırmak güzel olsa da getiriyi neden artırdığınızı bilmek daha da güzeldir. Artık Google Analytics’e bakıp e-ticaret sitenizin performansını en doğru şekilde ölçebilirsiniz. İş geliştirmenizde başarılar dileriz.

Kaynak: eticaretmag.com

Yazar hakkında

mm

Hüseyin İbrahim Demir

Web İçerik Uzmanı • Dijital Ekonomi, Online Bankacılık, E-Ticaret, Dijital Pazarlama, Dijital PR, Dijital Finans, Dijital Devlet

Yorum Yaz