Blog Blogcu Blogger Dijital Öğrenim Dijital Pazarlama İnternet Online Gazetecilik Wordpress Yeni Medya

Blog Mu Yazmak İstiyorsunuz? Blog açmak isteyenler için 5 Etkili Blog Oluşturma Yöntemi ve fikirleri

Büyük ihtimal daha önceden blog oluşturma fikrini düşündünüz ama birçok sebepten dolayı çekingen davrandınız. Belki de ne hakkında yazacağınızı bilmiyorsunuz veya yazacağınız şeyin okumaya deyip değmeyeceğini.

Blog oluştururken eğer başarı için olan potansiyelinizi maksime etmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını uygulayın:

Etkili Blog Yaratmak

  1. Prezantabl olun

İçerik kraldır ama gerçekçi olalım; eğer bloğunuz cana yakın ve de arkadaş canlısı bir şekilde tasarlanmadıysa fark edilmeyecektir. Bloğunuz için doğru web hoştunuz seçin, özellikle online yazılarla işinizi büyütmek istiyorsanız

  1. Orijinal olun

Bu gezegendeki herkesin dünyayla paylaşılmayı hak eden en az bir eşsiz özelliği vardır. Bloğunuz kendi bireyselliğinizi göstermek için bir fırsattır. Blog kendi sesinizi kullanarak kendi düşüncenizi paylaşma yeridir. Sadece trend olduğu için sizi ilgilendirmeyen konuları tartışma tuzağına düşmeyin.

3. İstikrarlı olun

Eğer bloğunuzda istikrarlı değilseniz RSS bildirimi ve sayfa işareti denizinde kaybolursunuz. İçeriğiniz belirli bir konu üzerine olmalı. Eğer bir hafta modayla alakalı yazar, sonraki hafta da bilgisayar ile alakalı yazarsanız hitap ettiğiniz kitlenin kafasını karıştırırsınız. Buna benzer olarak tutarlı içerik yayınlamak isteyeceksiniz. Eğer haftada üç kere çok iyi materyal yayınlarsanız ve daha sonra bir aylığına kaybolursanız baştaki girişiminizle topladığınız bütün takipçileri kaybedersiniz. Tutarlı olun ve tutarlı kitle yaratın.

  1. Diğerlerine link verin

Yayınınızın belirli konusu hakkında bir tek siz konuşuyormuşsunuz gibi davranmanıza gerek yok. Eğer yayınızın temeli olan başka bir yayını başka bir blogda gördüyseniz ona link verin.

  1. Yorum ve kritik isteyin

Bloğunuz potansiyel olarak binlerce kişi tarafından görülmüş olabilir, her bireyin kendine özgün fikri ve bakış açısıyla. İçeriğinizin ucunu açık bırakın ki yayınınız üzerinden diyalog kurabilin. Bu siz ve hitap ettiğiniz kitle arasında güçlü bir bağ kurmakla kalmaz aynı zamanda kitleniz sizden öğrendikçe siz de onlardan öğrenirsiniz.

Daha önceden söylediğim gibi eleştiri ile de karşılaşacaksınız. Negatif yorumları kişisel yorumlamak yerine onları yazınızı ve bilginizi bir dahaki yayınızda daha iyi içerik yaratmak adına atlama tahtası olarak kullanın. Ama tabii ki trolleyen yorumları engellemek isteyeceksiniz, çünkü onlar sizin bütün bloğunuzun bütünlüğünü bozarlar.

Makalenin orijinali için tıklayın. 

Featured photo credit: ~C4Chaos ~C4無秩序 / blogging station @ Ireland via farm1.staticflickr.com

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz