Facebook Haberler

Facebook canlı yayın özelliği Periscope ve Snapchat’i kopyalayacak

Facebook farklı platformlardaki güncellemeleri kaçırmadan kendisine adapte ediyor veya satın alıyor. İşte o ataklardan biri daha… Facebook canlı yayın özelliği Periscope ve Snapchat’i kopyalayacak

Facebook canlı yayın videosu uygulamasına yeni özellikler getirmeyi planlıyor. Yeni güncelleme Snapchat ve Periscope uygulamalarından izler taşıyacak. Detaylar ShiftDelet.net’in haberinde derlendi.

Facebook, “Canlı Yayın Videosu” özelliğini geliştirme yolunda yeni bir güncelleme yayınlayacağını duyurdu.

Facebook canlı yayın özelliği Periscope ve Snapchat’i kopyalayacak

Facebook’un yeni güncellemesi ile uygulamaya gelecek yeni özellikler şu şekilde;

Video filtreleme özelliği ile canlı yayın, kullanıcının belirlediği sayıda arkadaşı tarafından izlenebiliyor. Yani istemediğiniz bir arkadaşınız sizin canlı yayınınızı izleyemeyecek.

-Canlı olarak yayınlanan videoya, arkadaşlarınız video ekranı üzerinden yorum yapabilecek, Facebook’a geçtiğimiz günlerde gelen gönderi altı tepkiler ile, izleyiciler hissettiklerini size aktarabilecek. Facebook, bu yönüyle Periscope uygulamasının kullanıcılara sunduğu hizmeti sunmaya çalışacak.

-Kullanıcılar canlı yayına arkadaşlarını davet edebilecekler. Yani çoklu pencere seçeneği ile arkadaşlarınız ile canlı yayın deneyimini yaşayabileceksiniz.

Facebook canlı yayın özelliği Periscope ve Snapchat'i kopyalayacak

-Canlı yayının başladığı bildirimi kullanıcılara gönderilecek. Daha fazla kişi canlı yayınızı takip edebilecek.

-Kullanıcılar canlı video üzerinde elle yazılar yazabilecek, şekillerçizebilecek.

-Canlı yayınınız sona erdikten sonrada, videonuz hakkında yorum yapabilecek ve var olan ifadelerle izleyicilerin tepkileri size gösterilebilecek.

Facebook canlı yayın özelliği Periscope ve Snapchat'i kopyalayacak

Techcrunch’ta yer alan haberde yeni özellikler en kısa zamanda yayınlanacak güncelleme ile kullanıcılara sunulacak. (Kaynak: ShiftDelete )

:: Facebook’un yeni canlı yayın videosu özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz.

Facebook’ta etkinliklerden ve gruplardan canlı yayın yapılabilecek

Kaynak: SosyalMedya.Co

Facebook canlı yayın özelliğini önceleri ünlüler için kullanıma sunmuştu. Şimdi canlı yayın özelliği Facebook gruplar ve etkinlikler için de yapılabilecek.

Kullanıcılar artık Facebook gruplarından, etkinliklerden canlı yayın yapabilecekler. Canlı yayın sırasında Facebook reaksiyonlarda bulunabilecek ve canlı yayına yorum yapılabilecek. Son dönemlerde canlı yayın denilince akla ilk gelen Twitter’ın satın aldığı Periscope’a karşı cevap niteliğinde. Bu özellik ile de Facebook’n dışında herhangi bir mecraya gitmeye de gerek kalmayacak.
facebook-live
60 ülkenin canlı yayın videolarının da gösterileceği bir harita da oluşturulmuş. Bu sayede anlık olarak dünyada olup bitenler an be an izlenebilecek. Videolara ikonlar da eklenebilecek ve videolar için 5 farklı filtre kullanıcılara sunulacak.
facebook-live-2
Etkinliklerde canlı yayının aktif olması oldukça önemli. Bu sayede konserlerin ya da bir toplu etkinliğin daha büyük kitleye ulaşması mümkün olacak ve kullanıcılar “Davet Et” butonuyla arkadaşlarını bu canlı yayınlara ekleyebilecek. Facebook Live özelliğinin ilerleyen günlerde herkesin kullanımına açılması planlanıyor.

Canlı yayın özelliğini deneyenlerin yer aldığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Introducing New Ways to Create, Share and Discover Live Video on Facebook from Facebook on Vimeo.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz