Dijital Medya Facebook Gazetecilik Haberler İncelemeler Online Gazetecilik Sosyal Medya Yeni Medya

Facebook Instant Articles nedir? Nasıl kullanılır? Ne kadar kazandırıyor?

Facebook Instant Articles yayıncılar için direk Facebook üzerinden makale yayınlama olanağı sağlayan bir uygulamaydı. Bunun içerisine kendi embed kodlarını da koyabiliyor ve reklamlarını da yayınlayabiliyorlardı. Üstelik tamamen Facebook üzerinden yayın yaptığı için host olarak kendilerine bir zorluk çıkarmıyordu. Hatta hitleri de saydırabiliyorlardı.

Ancak aradan geçen zamanda ne kadar başarılı olduğu konusunda tartışmalar var. Bu konuda sosyalmedya.co sitesinde bir çeviriye rastladık. Makale tartışmayı tüm yönleriyle ele alıyor:

Facebook Instant Articles nedir?

10 ay önce Facebook “Instant Articles” servisini kullanıma açtı. Böylece yayıncılar artık makalelerini kendi web sayfaları yerine Facebook uygulaması aracılığıyla paylaşabiliyordu. Bazı popüler sitelerin paylaşımlarında, sağ üstte şimşek ikonu görürseniz bu ikon Instant Article olduğu anlamına geliyor. Bu servis mobil kullanıcıların yazıları okuması için daha temiz ve hızlı bir deneyim sunuyor. Yani rakamsal olarak 10 kat daha hızlı görüntüleniyor. Bunun nedeni de sitenin içeriğini açmak yerine Facebook’un kendi özel arayüzünde reklamsız olarak makalelerin açılması.

Facebook’u kullanan herkesin sayfasında anlık bulunan haber akışı bölümünde,  “Anlık Makalelerin” bulunduğu konular sağ üstte bulunan yıldırım simgesi ile görülüyor.

Facebook “Anlık Makale” özelliğini şu an: Time Inc, The Washington Post, The Huffington Post, The New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC, The Atlantic, The Guardian, BBC News’den gelen kaynaklardan sağlayacak. Zamanla bu sayının artması bekleniyor.

Instant Article hızlı olmasının  yanında birde  interaktif haritalar, resim yakınlaştırma, otomatik video oynatma, sesli makale izleme gibi yeni bir takım özellikler de var.

Instant Articles önce büyük yayıncılara açıldı

Zaman geçtikçe Facebook bu servisini daha fazla yayıncı için açtı. 12 Nisan’da F8 Konferansı’nda bu servisin tüm kullanıcılara açılacağı bildirildi. Bu servisi kullanmaya erken başlayan büyük yayıncılar bu konuda görüşlerini de paylaşmaya başladı.

Facebook Instant Articles

Büyük markaların Instant Articles deneyimleri

İyi Diyenler

BuzzFeed ve Vox gibi yeni medyanı ağır taşları bu servis hakkında aynı görüşe sahip. İki büyük şirkette bazı eksiklere rağmen kullanıcı kitlelerine ulaştığını ve haberlerinin çok daha hızlı okuduğunu söylüyor.

1458205235-6612-gawker-instant-1

Vox.com’un Cards formatı bu serviste aktif olarak kullanılamıyor. BuzzFeed ise sponsorlu haberlerin bu serviste kullanılamamasından şikayetçi. İki şirketin de tek eksik olarak gördükleri noktalar bunlar. Bunun dışındaki herşeyden gayet memnun görünüyorlar.

Gawker Media kurucusu Nick Denton da Facebook Anlık Makale servisiyle tekil kullanıcı sayısındaki değişimi de attığı tweetle gösterdi. Gerçekten olumlu bir etki görünüyor.

1458205238-7313-ot-2016-03-11-at-12.13.06-pm

İdare Eder Diyenler

Bu servis görünürde çok iyi olabilir ama bazı yayıncılar da bu servisten beklediğini alamamış gibi gözüküyor.

Bustle sitesi, beklediğini bulamayanlardan biri. Servisin hızlı ve temiz olduğunu kabul ediyor ama makalelere reklam koyamama özelliğinden dolayı haberlerinin sadece %5 kadarını bu servisle paylaşıyor.

Instant Articles para kazandırıyor mu?

Facebook’un bu servisinde yayıncılar kendi reklamlarını satabilir ama şimdilik kısıtlamalar sebebiyle çok kullanışlı değil. Facebook ekibi, yayıncıların kendi reklamlarını satabilmesi için servis üzerinde çalışıyor.

Facebook instant articles’tan ne kadar pay alıyor?

Bu servisten satılan reklamlardan yayıncı %30’unu Facebook’a ödemek zorunda. İlk bakışta yayıncılar benim yaptığım işten Facebook niye bu kadar para kazanıyor diyebilir ama hedef kitlenizle ilgili bu kadar bilgiye sahip bir firmaya bunu ödemek bence mantıklı. Dünya üzerinde kullanıcıların nelerden hoşlandığı hakkında en çok bilgiye sahip olan firma için %30 çokta yüksek bir miktar değil gibi.

Facebook interneti tekelleştiriyor mu?

Facebook’un Google’nin tersine her şeyi kendi içinde gösterme/barındırma hevesi giderek büyüyor ve bu da internetin tekelleşmesi yönünde yeni bir tehdit anlamına geliyor. Nasıl Wal-Mart zamanında yaptığı çalışmalar sonrası üreticileri kendine muhtaç edip, küçük esnafa büyük zararlar verdiyse uzun vadede Facebook’da yayıncılara bu büyük zararı verebilir çünkü kimse makaleleri okumak için daha fazla beklemek istemeyecek.

Bakalım önümüzdeki dönem yayıncılar için neler getirecek.

Facebook instant articles, geçtiğimiz günlerde duyurulan Google’nin “hızlandırılmış mobil sayfalar” projesi ile de rekabet ediyor. Siz de düşünce ve tecrübelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz… 

Gelen aramalar: facebook instant articles, fb instant articles, facebook’s instant articles, facebook’s instant articles, instant articles android

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz