Dijital Medya Facebook Sosyal Medya

Facebook istatistikleri’nde Whatsapp Snapchat etkisi: Paylaşımlar yüzde 15 azaldı

Facebook istatistikleri’nde Whatsapp Snapchat etkisi: Paylaşımlar yüzde 15 azaldı

Facebook başlangıçta arkadaşların fotoğraflarını ya da paylaşımlarını beğenmesi üzerine kurulmuştu. Ancak son dönemde arkadaşların birbirleriyle olan beğeni ilişkisi azalmaya başladı.

Facebook‘ta çoğunlukla canımızı sıkan paylaşımlar ve rahatsız edici derecedeki reklamlar, araştırmacılara göre düşüşte. Bu Facebook için iyi bir haber olmasa da, viral içeriklerden, canlı videolardan, eski sınıf arkadaşlarından sıkılan bizler için iyi bir gelişme.

The Information’a göre Facebook, 2015’in ortası itibariyle “orijinal yayın paylaşımında” önceki yıla göre yüzde 21 düşüş yaşadı. Bu paylaşımlara nikahlar, bebekler, yeni işler, ailedeki vefatlar, tatiller vs. dahil. Haber makaleleri gibi kişisel olmayan paylaşımlarda da düşüş yaşandı, ancak buradaki düşüş yüzde 5,5 ile daha yumuşak oldu.

Facebook istatistikleri'nde Whatsapp Snapchat etkisi: Paylaşımlar yüzde 15 azaldı

2016’nın verilerine göre durum, 2015’e göre biraz daha iyi ancak müthiş değil. Rapor, “orijinal yayın paylaşımının” yüzde 15 düştüğünü söylüyor.

The Information bu durumun Facebook için bir sorun teşkil ettiğini söylüyor ve ekliyor: “bu trend, Facebook’un kullanımını zamanla erozyona uğratabilir.” Gerçekten de paylaşım üzerine kurulu bir platform olan Facebook’ta kullanıcıların sosyalleşmekten vazgeçmesi, tüm siteyi anlamsız kılabilir. Bununla birlikte bir Facebook yetkilisinin Gizmodo’ya konu hakkında yaptığı açıklamaya göre sosyal ağ, önceki senelere benzer bir performans sergiliyor ve insanlar “tonla içerik paylaşmaya devam ediyor“.

Her gün Facebook’a giren ortalama bir kullanıcı için bu gelişme, aslında olumlu bir gelişme. Bu kendini öven, etrafa sataşan, politik tartışma içeren paylaşımları daha az gördüğümüz, aslında pek ilgilenmediğimiz bebek, evlilik, tatil, kişisel hayat ve diğer paylaşımların önümüze daha az çıkması anlamına geliyor. (Kaynak:ChipOnline)

2016 Facebook istatistikleri: Paylaşımlar yüzde 15 azaldı

Son zamanlarda Facebook, bir içeriğin farklı kullanıcılarla tekrar tekrar paylaşımı yapılıyordu. Bu da kullanıcılardan gelecek içerikleri ve etkileşimin azalmasına neden olmaya başlamıştı ve Facebook’ta geçtiğimiz yıla oranla orijinal yayın paylaşımında %15 düşüş gözlendi. Haftalık paylaşım yapanların %39’unun haftada bir tane orijinal içerik üretttiği belirtildi.

Facebook istatistikleri'nde Whatsapp Snapchat etkisi: Paylaşımlar yüzde 15 azaldı

 

Son dönemlerde artık arkadaşların çok az içeriği kullanıcılara görünür oldu. Kullanıcıların kendisinin paylaştığı fotoğraf, yazı ya da videolardan oluşan orijinal içeriklerde yaşanan düşüşün bir nedeni de Whatsapp, Snapchat gibi anlık mesajlaşma uygulamaları.

Facebook’un “On This Day” özelliği ile kullanıcılar arasındaki bağ, bu anlamda güçlendirilmeye çalışıldı. Facebook’un en son özelliği olan canlı yayın ile, kullanıcılar arasındaki etkileşim ile orijinal içerik üretimi daha da artması planlanıyor.
Kaynakça: SosyalMedya.Co

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz