Dijital Pazarlama Dijital Reklam Facebook Sosyal Haberler Sosyal Medya

Facebook'ta Acilen Bırakmanız Gereken 11 Alışkanlık

facebook uygunsuz davranışlar

Facebook‘tan sıkılmaya başladınız veya arkadaşlarınızın davranışları artık çekilmez bir hale mi gelmeye başladı? Facebook bir milyarı aşkın aktif kullanıcı sayısıyla dünyanın en popüler sosyal ağı. Ve bu ünüyle birlikte bazı utanç verici karakterler de burada görünüp viral pazarlama yapmaya çalışabiliyor veya kendi ürünlerini zorla size satmaya çalışabiliyor. Bunu yaparken de elbette sizi rahatsız ederek. Bu davranışları elbette bazan kişiler/arkadaşlarınız da gösterebiliyor.

Bu yüzden eğer siz de aşağıdaki 11 maddeden birini yapıyorsanız tüm arkadaşlarınız hakkınızda farklı şeyler düşünmeye başlamadan bir an önce bıraksanız iyi olur:

1- Rastgele insanları fotoğraflarda etiketleme

2- Bütün Twitter gönderilerini Facebook’a bağlama

3- Kendi gönderilerinizi beğenme

4- Yeni sayfa davetleri

5- Uygulama istekleri 

6- Arkadaş tavsiye etme

7- İnsanları rastgele gruplara ekleme

8- Mesaj bombardımanına boğma ve toplu mesaj gönderme

Birçok arkadaşınızı eklediğiniz onlarca insana toplu mesaj bırakmayı da kesin artık. Daha önce ‘lütfen sayfamı destekleyin’, bir yarışmaya girdim lütfen oy verin’ demiş olabilirsin ama artık son vermenin zamanı geldi. Çünkü insanlar bu şekilde rahatsız edilmekten pek de hoşlanmazlar. Eğer gerçekten söylemek istediğin bir şey varsa her bir kişinin şahsına iletebilirsin bunu.

9- Saçma etkinlik davetleri gönderme

Elbette güzel bir etkinliğe beni davet ettiğinde bundan şeref duyarım, fakat gelebileceğimden emin değilim. Sürekli pek de fazla tanımadığın bir sürü insana davet gönderiyorsan bu seni anlayışsız yapar. Ve insanların kafasında spam olarak görünmeye başlarsınız.

10- Her yere beğeni butonu koyma

Mesele her yere beğeni butonu koymak değil beğenilecek içerik üretmektir. Önce bunu anlayarak işe başlayabilirsiniz.

facebook beğeni butonu

11- Durduk yere insanları dürtme

Sürekli espiri olsun diye insanları dürtmeyi bırakmanın zamanı geldi. Facebook da artık bu özelliğine veda etse fena olmaz. Yani artık insanları dürtmenin ne mantığı olabilir ki? Madem o kadar çok seviyorsunuz gidin sarılın arkadaşınıza.. Sevginizi gerçek hayatta hissettirin.

Facebook Hayran Sayısını Artırma [Sayfa Beğendirme]

Facebook Hayran Sayısını Artırma [Sayfa Beğendirme]

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

Yorum Yaz