Dijital Medya Haberler Online Gazetecilik Twitter

Gazeteciler İçin Etkili Twitter Kullanma Rehberi

Gazeteciler için Twitter özellikle son dönemde artık vazgeçilmez bir hal aldı. Eğer etkili kullanılabilirse hem haber kaynağı olarak hem de uzmanlaşmak istediği alanda çok şey kattığı aşikar. Gazetecilerin Twitter’da etkin olabilmesi için bilmesi gereken bazı konular vardır. #Hashtag kullanımı, takipçi artırma ve @mention yapma gibi konuları iyi bilmek gerekebilir.

gazeteciler için twitter

Twitter özellikle gazeteciler için müthiş bir platform. Bunun olumlu yönleri olduğu gibi elbette olumsuz yönleri de var. Örneğin yılladır heyecanla okuduğunuz bir yazarın Twitter’da paylaştıklarını görünce bir anda soğuyabiliyorsunuz. Aslında insanların birikimlerini sunma açısından da önemli bir kriter olarak görünebilir.

Gazeteciler ve yayıncılar Twiter’daki paylaşımları için en iyi etkileşimi oluşturmayı hedefler. Bunu araştırmak için Twitter kendisi bir araştırma yayınladı. Hem gazetecilerin ve  yayıncıların takipçi sayılarını artırmak hem de etkileşimlerini artırmak için neler yapmaları gerektiğini tek tek inceledi. Bunun sonucunda bir rapor yayınladı. Eğer İngilizceniz varsa o raporu incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca aşağıdaki maddeler de sizin için temel prensipleri vermiş olacaktır.

Gazeteciler ve Yayıncılar En İyi Pratikler

Genellikle sorulan sorular şunlar:

Son zamanda takipçilerim çok hızlı arttı. Ne yaptım acaba?

Zaten sadece 140 karakter. Neden hashtag kullanayım ki?

Nasıl retweet alabilirim?

Çalışma Metodolojisi:

150’den fazla yayıncı ve gazeteciyle çalışıldı.

Etkileşim kalitesini ölçmek için 6 aydan fazla bir süre içerisinde 1000’den fazla tweet incelendi.

Bu araştırma özellikle başkaları nasıl takipçi ve etkileşim artırıyor üzerine odaklandı.

gazeteciler_icin_twitter

Takipçi Artırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

1- Alanınızla ilgili paylaşın

2- #Hashtag kullanın

3- Ne okuduğunuzu paylaşın

4- Haber kaynaklarınıza @mention yapın.

-Belli Bir Alana Odaklanın

Yapılan araştırmalar tweetlerinde belli bir alana yoğunlaşan gazetecilerin diğerlerine göre beklenenden yüzde 50 daha fazla takipçi artışı sağladığı görülüyor.

Güvenlik muhabiri olarak alanınızla ilgili gündemdeki bir olayla ilgili yaptığınız paylaşım muhtemelen takipçi ve etkileşiminizi daha fazla artıracaktır.

Alanınızla ilgili bir gelişmeyle ilgili yerinden canlı tweet yayını veya birkaç paylaşım yapmak takipçi ve etkileşim almanın en iyi yollarından biridir.

Çalışma alanıyla ilgili bir haber hakkında canlı tweet aktarımı yapan kullanıcıların takipçilerinde sabit bir artış gözleniyor.

-İçeriğe Uygun #Hashtag Kullanın

#Hashtag kullanımı gazeteciler için etkileşimi yüzde 100 (iki kat) artırabilir. Yayıncılar için ise bu oran yüzde 50 olarak gözleniyor.

#Hashtag’li tweetler (paylaşılan tweetle ilgili #sembol, takip edilen konuyla ilgili kelime olabilir) büyük bir etkileşim artışı sağlıyor.

Tweetlerinizde Hashtag kullandığınızda daha görünür oluyor. O içeriği arayanlar sizin tweetlerinize de ulaşabiliyor. Böylece etkileşiminiz artabilir.

-Okuduklarınızı Paylaşın

Gazeteciler bir link paylaştığında da etkileşim yüzde 100 yani iki kat artıyor.

Sadece şirket içerikleri değil farklı kaynaklardan da içerik paylaşılabilir.

Aynı içeriği linkle paylaşan linksiz paylaşana göre 3 kat daha fazla etkileşim alıyor.

Retweet yapmaktan korkmayın. Abartmamak kaydıyla zaman zaman retweet yapanlar da normalden daha fazla bir etkileşim alıyor.

– Haber Kaynaklarına @Mention Yapın

Yayıncılar için yüzde 20 az link paylaşan ve yüzde 100 daha fazla mention yapanların takipçileri beklenenden yüzde 17 daha fazla büyüyor.

Kurum hesapları için sadece link içeren içerikler paylaşmak yerine zaman zaman karışık içerikler de tweetleyebilirsiniz.

Not: ‘Yurttaş gazetecilik’, ‘haber kaynağı olarak Twitter‘, ‘Gazeteciler ne paylaşmalı/paylaşmamalı?’ ‘Bir kuruma bağlı çalışanların dikkat etmesi gerekenler’ gibi konuları daha sonra işleyeceğiz.

Peki siz nasıl kullanıyorsunuz Twittar’ı? Yorum bölümünde kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz?

Yazar hakkında

dijitalmedya.biz

Yorum Yaz