Dijital Medya Facebook Haberler Online Gazetecilik

Gazeteciler İçin Facebook Kullanımı

gazeteciler için facebook

Bu yazıda sizlere Facebook‘un da katkısıyla gazeteciler için etkili Facebook kullanımının temel ilkelerinden bahsedeceğiz.

Son yapılan araştırmalar Facebook’ta paylaşılan ‘Son Dakika’ haber ve bilgilerinin yüzde 57 daha fazla etkileşim aldığını gösteriyor. 

1- Kitlenizi genişletmek için ‘takip et’ ‘i etkinleştirin

Facebook’a sonradan gelen takip kişisel güncellemelerinizi sadece arkadaşlarınızla paylaşırken okurlarınız ve haber kaynaklarınızın da sizin herkese açık güncellemelerinizden haberdar olmasını sağlar. Bu sayede herkese açık bir şekilde okurlarınızla fotoğraf, link ve haberlerinizle ilgili analizler paylaşabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey ‘takip et’ özelliğini aktive etmeniz. Bunu gizlilik ayarlarından yapabilirsiniz.

Bu ara diğer bir yöntem de adınıza sayfa açmak olabilir elbette.

(Takibe açık gazeteci profili örneği: Salih Sarıkaya, Zaman Gazetesi Sosyal Medya Editörü)

facebook takip et

2- Profil ve Kapak için orjinal fotoğraflar kullanın

Profil ve kapak fotoğrafınız gazetecilik branşınızın bir yansıması olsun. Sizi ve işinizi en iyi temsil eden fotoğrafları seçin. Aşağıda WGN’den Nancy Loo’nun bir profil örneği var.

  • Profil Fotoğrafı: Kafadan bir fotoğraf alın, insanların sizi küçük mobil ekranlarda da tanıyabileceği şekilde profesyonel ve omuzdan yukarı olabilir.
  • Kapak Fotoğrafı: İşinizi tanımlayan orjinal bir fotoğraf yükleyin. Fakat aşırı reklam kokmasın. İletişim bilgileri veya web adresi detayları ayrı bir ‘Hakkında’ sekmesinde olabilir. Ayrıca son haberlerinizi duyurmak için de iyi bir yol olabilir kapak fotoğrafı.

gazeteci facebook

3- Profilinizi Kişiselleştirin

Eğer profilinizle daha geniş bir kitleye hitap etmek ve takipçilerinizi artırmak istiyorsanız öncelikle profil ayarlarınızın düzgün bir şekilde yapıldığından emin olmalısınız. Burada profilinizi düzenleyebilmeniz için birkaç ayar önerisi sunuyoruz:

  • Açık Arama: Eğer facebook aramalarda çıkmak istiyorsanız aramalarınızı herkese açmalısınız.
  • Kullanıcı adı: Profilinizi herkese açık bir şekilde paylaşabilmek için kullanıcı adı almalısınız (örneğin; facebook.com/salihsarikaya).
  • Yorum Ayarları: Eğer takip butonunu aktifleştirirseniz orada kimlerin yorum yapmasına izin vereceğinizi de göreceksiniz. Takipçilerinizin herkese açık gönderilere yorum yapmasına izin vermek istiyorsanız ‘herkes’ olarak işaretleyin.
  • Hedef Kitle: Paylaşımlarınızı kimlerin göreceğini paylaşmadan önce ayarlayabilirsiniz. Her bir gönderiyi belli bir hedef kitlesiyle sınırlandırabilir veya herkese açık yapabilirsiniz.
  • Hakkında: Bu bölüme insanların sizi tanıyabilmeleri için bazı iş bilgileri girebilirsiniz. Ayrıca burada da bazı kısımları sadece arkadaşlarınızla ya da belli arkadaşlarınızla paylaşarak sınırlayabilirsiniz.

facebook hakkında

Bunların haricinde hesabınızı güvene aldığınızdan emin olun. Cep telefonuyla doğrulama yapın. Önemli son dakika haberleri paylaşabilirsiniz. Takipçilerinizle güncel bir şekilde iletişimde kalın. Düzenli paylaşımlar yapın. Haberin arka planıyla ilgili fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz. Bunlar ilgi çekici olabilir. Bazan haberleri paylaşırken sizin kendi uzman görüşünüzü de eklemeyi unutmayın. Takipçilerinizle diyalog kurun. Hatta kimi zaman katılımcı gazetecilik yaptırın. Haber kaynaklarınıza ulaşabilmek için graph search özelliğini kullanabilirsiniz. Son olarak internet sitenize takip et butonu ekleyebilirsiniz.

Daha detaylı bilgiyi sizlerden gelecek sorulara göre güncellemeyi düşünüyoruz.

Herhangi bir sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum bölümünü kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz…

 

Yazar hakkında

dijitalmedya.biz

Yorum Yaz