Gazetecilik

Gazeteciler için instagram kullanımı

Sosyal ağlarda fotoğraf paylaşımı haber merkezlerinde hızlı bir şekilde yerini almaya devam ediyor. Sonucunda kazanımları henüz çok net olmasa da birçok medya kuruluşu Instagram’ı tecrübe etmeye başladı bile.

wsj-instagram

Instagram’ın değeri diğer sosyal platformlara göre daha az ölçülebilir. Facebook, Twitter ve Pinterest yayıncıların sitesine direk takipçiler kazandırabiliyor. Fakat INstagram yorumlarda bile url linklere izin vermiyor. Bu nedenle sitenize direk bir trafik çekme gibi bir şansınız yok. O halde ne işimiz var burda?

Instagram daha çok fotoğraf meraklılarına yönelik marka imajı ve bilinirliği artırma çalışması olarak görülebilir. Size doğrudan bir maddi kazanç sağlamaz. AP haber ajansı bir müddet denedikten sonra fotomuhabirlerini kişisel hesaplarını profesyonel bir şekilde kullanmalarını teşvik etti. Bu arada, Wall Street Journal ve NPR gibi ana akım medya kuruluşları da resmi hesaplar açarak büyük olayları aydınlatan fotoğraflar paylaşmaya başladılar.

Henüz net bir strateji belirlememiş olsalar da görünüşe göre işliyor. Şu anda yüz binlerce takipçiye ulaştılar ve yüzlerce yorum ve beğeni alıyorlar. Yahoo! ise şu anda geri duruyor. Ama yine de kullanıcı adını almışlar: @yahoonews.

Instagram’ın fotoğraf tabanlı bir servis olması buranın yayıncılar için izleyicileriyle birebir etkileşim kuracakları bir mecra olmadığı anlamına gelmiyor. Mesela Wall Street Journal takipçilerine notpede yazılmış ekran resimlerini paylaşarak onların görüşlerini soruyor, sorular yöneltiyor ve cevaplamalarını istiyor. Ayrıca onların ilgisini çekecek etiketler kullanıyor.

Bazı basılı medya kuruluşları baskının fotoğraflarını çekerek Instagram’da paylaşabiliyor. Şu anda fotoğrafların yasal haklarıyla ilgili tartışmalar devam etse de insanların buraya büyük önem verdiği aşikar.

Instagram’dan daha iyi faydalanabilmek için küçük bir uygulama. Mekana ve zamana göre paylaşılan fotoğrafları gösteriyor. Böylece olay yerlerinden anlık fotoğraf alabileceksiniz. Hem de nereden paylaşıldığını bilerek. Kaynak: http://readwrite.com/2012/09/24/how-journalists-are-using-instagram#awesm=~old9QPPHqonnSd

İlgili Haber >>> Ücretsiz instagram takipçi arttırma yöntemleri

Yazar hakkında

dijitalmedya.biz

Yorum Yaz