Dijital Medya

Google Analytics, iPhone Mobil uygulamasını çıkardı

Google Analytics bir veri analiz uygulaması. İnternet siteniz var ve kullanıcılarınızı detaylı tanımak istiyorsanız kullanabilirsiniz. Kullanıcılarınız hakkında, yani sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında detaylı bilgi almak cümlesi bile google analytics için çok hafif bir cümledir. Çünkü google analytics sitenizi ziyaret edenlerin genel bilgilerinin yanısıra çok daha detaylı bilgileri size verebilir.

Size sitenize gelen kullanıcılar hangi sitelerden gelmiş, bir yerde reklamınızı mı tıklamış gelmiş, geldikten sonra sitenizde ne kadar durmuş, hemen çıkmış mı, peki ne yapmış siteniz içerisinde üye olmuş mu, ürün almış mı, aldıysa ne kadarlık ürün almış, peki acaba bilgisayarında vista mı kullanıyor xp mi, flash programı var mı, java kullanıyor mu, hangi ilden gelmiş, internet hızı nasıl …. ve daha bir sürü bilgiyi verebilir.

Yapmanız gereken şey çok basit aslında bir gmail hesabınız olsun ya da direkt girin http://www.google.com/analytics/tr-TR/ adresine ve kayıt olun. Daha sonra gerekli aşamaları geçtikten sonra analytics’in size verdiği kodu alıp sitenizin ana sayfasınızın kod bölümüne yapıştırarak sitenizi hemen izlemeye başlayabilirsiniz.

Google Analytics, iPhone uygulaması çıktı

Nihayet Google, iOS cihazlara kullanıcılarına müjdeli haber geldi. Google henüz resmi bir açıklama yapmasa da Google Analytics’in iOS uygulamasını çıkardı. App Store’a dün yüklenen uygulamada webde yer alan hemen hemen tüm özellikler mevcut.

Android uygulamasını 2012′de çıkarmasına karşılık iOS platfromuna adım atmayan Google’ın iPhone uygulamasını yayınlanması beklemeyi geçelim, beklentisini yitiren önemli sayıda kişiyi sevindirecek görünüyor.

google-analytics-iphone uygulaması çıktı

Uzun bir süredir mobile uyumlu web sitesiyle iPhone kullanıcılarına mobilden erişim imkanı sunan Google Analytics’ten artan mobil pazara rağmen iOS’a adım atmada neden bu kadar geciktiği konusunda henüz yapılmış açıklama bulunmuyor.

Gerçek zamanlı kullanıcı sayısından, genel trafik bilgilerine ve kırılmlara kadar tüm özellikleri barından Google Analytics’in iPhone ekran görüntülerinin bir kısmını aşağıda bulabilirsiniz. Türkçe dil seçeneğinin de bulunduğu Google Analytics’in iOS uygulmasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

Yorum Yaz