Google Teknoloji

Google sürücüsüz otomobiller için yeni patent aldı!

Teknolojinin her alanında ürünler geliştiren Google kısa bir süre önce sürücüsüz otomobil ile ilgili çalışmalarına başlamıştı.Hatta ürettiği araç bir kazaya karışmış ve hatalı bulunmuştu. İşin teknolojik kısmı sorunsuz olsa da günlük hayatın içerisinde yer alan insan faktörü her an her şeyi mümkün kılıyor ve olası kazalar kaçınılmaz oluyor.

Günümüzde bir çok firma akıllı park sistemleri ile araçların kendi kendine park etmesini sağlayacak teknolojileri otomobillerine entegre etti. Bir adım sonrasında da bazı otomotiv ve teknoloji devleri kendi kendine giden araçlar geliştiriyor. Google bu çalışmaların ilk sonucunu kısa bir zaman önce yollara çıkartmış ve başarılı sonuçlar elde etmişti, ufak bir kaza yaparak bir başka araca çarpan sürücüsüz otomobil tüm bunlara rağmen gelecek vadediyor. Firmanın ve tabii trafikte yer alan herkesin aklında bir soru daha mevcut. Her ne kadar bu araçlar sensörle donatılmış akıllı yazılımlar, yapay zekalarla da kontrol ediliyor olsa da bir yayanın karıştığı kaza sonucunda ortaya neler çıkacak?

Google araç

İnsan faktörü devreye girdiğinde araçlarda bulunan sensörlerin tepki sürelerinden daha kısa sürelerde standardın dışında hareketlerle kazaya sebebiyet verme ihtimali ortaya çıkıyor. Google aldığı son patent ile aracın yayaya çarpması durumunda özel kaplaması ile yayanın oraya yapışıp kalmasını ve zaman kaybetmeden hastaneye götürülmesini hedefliyor. Bugüne kadar hiç denenmemiş bu yöntem ne kadar faydalı olur bilinmez ama ağır yaralanmalı kazalarda sorunu büyüteceği kesin. Aracın ön kısmında bulunan kaplama belirli ağırlık ve büyüklüğün üzerinde hassasiyete sahip, yani yolda her araca temas eden nesne kaportaya yapışmayacak.

Google sürücüz araç

Yakın bir gelecekte eğer Google gibi sürücüsüz otomobil üreten firmalar bu şekilde araçları seri üretime geçirirse hastane yollarında kaportasına insan yapışmış araçlar görmemiz şaşırtıcı olmayacak. Alınan patentin bir geliştirmenin parçası olmasını ümit ederek gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz.

Google sürücüz araç patent

Kaynak: www.scrool.com.tr

Yazar hakkında

mm

Hüseyin İbrahim Demir

Web İçerik Uzmanı • Dijital Ekonomi, Online Bankacılık, E-Ticaret, Dijital Pazarlama, Dijital PR, Dijital Finans, Dijital Devlet

Yorum Yaz