Dijital Pazarlama Dijital Reklam Gazetecilik Google Google SEO İnternet Sosyal Haberler Sosyal Medya Yeni Medya

İçerik Kraldır Lafı Yalan Oldu, Yeni Trend Kullanışlılık

Uzun zaman ‘İçerik Kraldır!’ efsanesiyle büyütüldük. Peki gerçekten de öyle mi?

Son dönemlerde hangi seminere katılsam, hangi toplantıya iştirak etsem, hangi ‘teknoloji grusu’yla konuşsam duyduğum en büyük laf: ‘Content Is King!’.

Dünyada bunun üzerinden çok sular aksa da biz hala çıkış noktasını aşamadık. Mesela ‘topluluk kraldır’, ‘Twitter kraldır’, ‘Facebook kraldır’ bir sürü akım geçti üstünden…

İçerik Kraldır Lafı Yalan Oldu, Yeni Trend Kullanışlılık

Ulaşacağınız bir topluluk olmadan ürettiğiniz içeriğin hiçbir anlamı olmuyor. Hani bizim kültürümüzde Mevlana’nın ifade ettiği o veciz söz aslında durumu özetliyor:

‘Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır.’

Bunun üzerine çok şey söylenir ama sizi de yormadan kısaca özetlemek istiyorum. Bir faydası, yararı, kullanışlılığı, hedef kitlesi olmadan internette sadece içerik kazanç sağlamayabilir.

Bunu pazarlamayı bilmeden, nasıl kullanacağını ve nasıl fayda sağlayacağını hesaplamadan üretilen içerik kendi başına kendini pazarlayamaz. Ya da başkaları sizin bilginizi pazarlar ve siz sadece bakakalırsınız.

Ne sadece Facebook ne Twitter ne de ipadler bizi kurtarabilir. Hepsini bir bütün olarak değerlendirebilirsek ancak o zaman işimize yarar. Twitter’ın çıkmasıyla blog yazmayı bırakanlar oldu, ancak şimdi görülüyor ki bunlar birbirinden bağımsız işlemiyor. Hepsinin yeri ve değeri ayrı. Hepsi birbirine güç katıyor. Ne sadece video üretmek ne de infografik pazarlamak bizi kurtarıyor.

İçerik Kraldır Lafı Yalan Oldu, Yeni Trend Kullanışlılık

Bizi kurtaracak iksir:

Kullanışlılık; fayda, yarar; içerik, sosyal medya, organizasyon, topluluk… Nelere ihtiyacımız varsa o…

 

Siteniz Ne Kadar Kullanışlı?

Peki sizin blogunuz ne kadar kullanışlı? Tek bir trende tutuklu kalmak yerine bunun cevabını arayın derim. Eğer cevabınız sizi tatmin etmiyorsa vakit kaybetmeden çalışmaya başlayın…

Siz de tecrübelerinizi ve görüşlerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz… Teşekkürler…

 

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

Yorum Yaz