Blog Dijital Medya Dijital Pazarlama İnfografik İnternet

İnfografik İpuçları İnfografiği- Bir infografik nasıl kötü hazırlanır; nasıl daha iyi yapılır?

İnfografik İpuçlarının İnfografiği: Bir İnfografiği Ne Kötü Yapar& Nasıl Daha İyi Yapılır? Makalenizde, sunumunuzda, bloğunuzda paylaşacak veriye sahip olduğunuzda mesajınızı vermek için seçebileceğiniz en iyi yol infografik kullanımıdır. İstatistik açıdan, Market Domination Medya’ya göre, beyin yazıya oranla görüntüleri 60.000 kat daha hızlı bir şekilde işler. Okuyucularınızı yayınınızda yakalayabilmek ve de ‘’paylaşılabilirlik’’ oranını arttırmak istiyorsanız, infografik yaratın.

Aşağıda infografiği kötü yapan şeyleri ve de bunu geliştirmek için neler yapabileceğinizi göreceksiniz.

Adım 1: Renk

Gözleri yormayan tamamlayıcı renkler seçin. Renkleri seçerken gökkuşağı paletinden ziyade üç renkli bir palet kullanmayı tercih edin. Arka planınıza gelecek olarak canlı renkler yerine doğal renkler seçin. Yazı tipiniz için renk seçimi yaparken kontrast ekleyen renkler seçmeye dikkat edin.

Parlak renk seçimi gözleri yorabilir ve de veriyi alırken karmaşıklığa yol açabilir. Ama arka plan ve de içerik arasına bir kontrast yakaladığınızda bu içeriğin öne çıkmasını ve de kolay okunmasını sağlar.

Adım 2: Tipografi

Yazı tipini devamlı, okunması kolay ve de birbirleriyle uyuşan stillerde seçin. Font seçerken basit, anlaşılır, uygun bir boyutta olmasına özen gösterin. Karmaşık bir font tipi grafiği çok dolu ve de okunması güç gösterebilir, ama uygun boyutlarda olan fontlarla oluşturulmuş bir grafik düzenli durur ve okumasına da kolaydır.

Adım 3: Düzen

Boşlukları hizalayın ve de düzenli tutun. Bu okuyucuların akışa kapılmasına ve de ilgili kalmalarına yardımcı olur.

İnfografikler için olan yüksek ihtiyaçla birlikte aynı kötü pratikler sıklıkla ortaya çıkmaya başladı. Ama infografikleri daha iyi yapmanın bir yolu tabii ki de var. İşte mükemmel infografiğin işe yaramasını sağlayan o harika içerik ve daha iyi anlayışı anlamanıza yardımcı olacak birkaç yapmanız ve yapmamanız gereken şey.

 

Bir İnfografiği Ne Kötü Yapar& Nasıl Daha İyi Yapılır?

Bunun düzensizliğin, sıkıcı infografiklerin sonu olmasını sağlayın! Kendi infografiğinizi yaratırken veya infografik tasarımcılarıyla çalışırken bu ipuçlarını aklınızda tutun. Ve de not olarak, başlamanız için bilmeniz gereken birkaç temel prensip var. Her infografik çoklu katmanları dahilinde kendi yarattığı eşsiz sistemi demektir. Bazen kuralları çiğnemek iyidir, biraz zaman verin, infografiğinizde her şeyi yerlice düşünün, onun üzerinde durun ve de onu yapabildiğiniz kadar düzenleyin.

Kaynakça: http://www.lifehack.org/articles/technology/infographic-infographic-tips.html

Featured photo credit: Viktor Hanacek via picjumbo.com: http://picjumbo.com/entrepreneur-working-on-his-macbook

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz