Dijital Pazarlama Instagram Sosyal Medya

Instagram Nedir, Nasıl Kullanılır? Kişiler ve Şirketler İçin Öneriler

Instagram Nedir? Kısaca tarif etmek gerekirse filtreli fotoğraf paylaşmaya yarayan bir sosyal paylaşım sitesidir. Peki Instagram Nasıl Kullanılır? Bu sorunun cevabı için önce birkaç kısa bilgi vermek gerekebilir. Bu platformda kişiler kendi yeteneklerini sergileyebiliyorken özellikle satış yapmak isteyen gençler için de yeni bir mecra olmuştur. Fotoğraf tutkunları için ise ayrı bir sanat galerisi özelliği taşıyabilir. Özellikle Facebook’a da fotoğrafların gönderilebiliyor olması büyük bir avantaj sunmaktadır.

Şirketinizi daha geniş kitlelere ulaştırmak için Instagram kullanıyor musunuz? Müşterilerinizi etkileyecek ve etkileşime geçirecek yeni yollar mı arıyorsunuz? Instagram‘ın güçlü görsel cazibesi her ölçekteki şirket için çok geniş yelpazede pazarlama fırsatları sunuyor. Bunun detaylarını da mentin sonunda sizlerle paylaşacağım.

1- Instagram Nedir?

Instagram size fotoğraflarınızı yükleme, düzeltme ve paylaşma özgürlüğü sunan popüler bir sosyal ağ uygulamasıdır. Aşağıdaki basit rehber sizlere hesabınızı nasıl kullanacağınızı kısaca anlatacak.

Instagram Nasıl Kullanılır?

Burada hiç bilmeyenler için kısaca adım adım ele alacağız. Eğer ben temel seviyeyi biliyorum diyorsanız en alt bölüme geçebilirsiniz. Instagram kullanımını üç ayrı adıma ayıralım dilerseniz.

1- Instagram İndir

Öncelikle uygulamayı telefon veya tabletinize indirmeniz gerekiyor. Apple store veya google play store magazasından arayabilirsiniz.

2- Instagram Kurma

İndirdiğiniz uygulamayı tıklayarak yeni kayıt açmalısınız.

3- Arkadaşlarınızı takip edin

İşe ilk başta arkadaşlarınızı takip ederek başlayabilirsiniz. Bunun için de Facebook ile bağlayabilirsiniz. Böylece hem Facebook arkadaşlarınıza bildirim gidecek hem de siz kimlerin olduğunu rahatlıkla göreceksiniz.

Alt en sol butonla arkadaşlarınızın paylaşımlarını görebilirsiniz.

Onun hemen yanındaki keşfet sekmesiyle Türkiye ve Dünyada öne çıkan görseller ve arkadaşlarınızın etikleşim kurduğu, beğendiği görseller karşınıza çıkacaktır. Bu bölümün üstünden ayrıca kişi ve etiket araması yapabilirsiniz.

Fotoğraf yüklemek için ortadaki fotoğraf görseline tıklamanız yeterli. Rehber size yardımcı olacaktır…

Gerisi size kalmış…

http://www.wikihow.com/Use-Instagram

Instagram ve Dijital Pazarlama

Şirketler İçin Instagram- Instagram’da Satış Yapmak

Burada sizlerle Instagram‘da ürünlerinizi başarılı bir şekilde pazarlayabilmeniz için dört ipucu paylaşacağım.

Şirketler-İçin-Instagram-Nasıl-Kullanılır

#1= Etiket Kullanın

Yine mi etiket, hep aynı şeyleri söylüyorsunuz diyebilirsiniz ama maalesef etiket kullanımının suistimal edilmesi ciddi bir problem olsa da etkili etiket kullanımı Instagram etkileşimi için kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Max Woolf isimli araştırmacı 120.000 Instagram fotoğrafı üzerinde yaptığı incelemede daha çok beğeni alan fotoğrafların daha çok etiket kullanılanlar olduğu sonucuna ulaşmış.  Neden? Çünkü etiketler fotoğrafların sizi takip etmeyen daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlıyor.

Fotoğrafınızla ilgili etiket kullanın

Eğer etiket kullanımı konusunda tecrübe etmek istiyorsan, öncelikle alanınla ilgili hangi etiketlerin en çok kullanıldığını bulabilirsin. Bu etiketleri bulabileceğiniz birkaç site mevcut. İşte onlardan bir tanesi=

#2= Güven Oluşturun

Avustralyalı kişisel spor eğitmeni Kayla Itsines, Instagram’da fotoğraf ve videolarını paylaşıyor ve bir müddet sonra bu insanların ilgisini çekiyor. Diyetiyle, ne yiyip içtiğiyle ilgili günlük bilgiler de paylaşıyor.. Bir müddet sonra ciddi bir ilgi oluşuyor ve binlerce soru almaya başlıyor. Fakat Kayla bu ilgiyi nasıl işe dönüştürüyor? Bir e book oluşturuyor ve 12 haftalık bir eğitim rehberi hazırlıyor. Başarısı arttıkça fitness ekipmanlarını da sunmaya başlıyor.. Kayla şimdi 1.7 milyon takipçiye sahip.

Tüm mesele güvenle ilgili. Kayla kendi alanında uzman olduğunu ispatlayarak ve değer üretip onu paylaşarak takipçilerinin onu ve ürünlerini sevmesini sağladı. Kayla sık sık kitabından antrenmanlar ve idmanlar paylaşıyor Instagram hesabıyla. Bu takipçilerinin kitabı almadan önce deneyebilecekleri bir yöntem sunuyor.

Peki sizin paylaşımlarınız böyle bir uzmanlık alanından bilgi birikimleri sunuyor mu? Veya sizin ürünlerinize sevk ediyor mu?

Kayla ayrıca müşterilerinin tasviye fotoğraflarını da paylaşıyor. Böylece gerçek insanların nasıl şaşırtıcı sonuçlarla başarıya ulaştıklarını takipçiler görmüş oluyor.

Tavsiye paylaşımları altın değerindedir!

Bu tür kullanıcı deneyim ve tavsiyeleri kelimelerden daha yüksek sesli bir tanıtım sunar ve hayranları satın almaya iter. Eğer müşterilerinizin ürünlerinizle ilgili başarılı sonuçlarını paylaşmıyorsanız, şimdi başlayabilirsiniz!

#3: Birleşin ve işbirliği yapın

Marka algısını artırmanın daha iyi yolu ise güçlü etkisi olan birinin sizin ürününüzü paylaşarak reklam yapmasıdır.

Instagram’da birçok alanda uzman isimler bulabilirsiniz. Buradan alanınızla ilgili uzmanlarla contact kurarak ürününüzü pazarlayabilir ve paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Demo ürünlerle onları destekleyebilirsiniz.

Bunun için de ürünlerinizi için en uygun kitleye ulaşabilecek isimleri iyi tespit etmeniz gerekiyor. Muhtemelen bu isimlerin takipçileri de benzer ilgi alanlarına sahiptir ve potansiyel müşterileriniz olabilirler.

Hatta bu isimlerden bazılarıyla faklı ortaklıklara da girişebilirsiniz. Birlikte çalışacağınız formüller üretebilirsiniz.

#4: Düzenli Paylaşın

Tıpki diğer sosyal ağlar gibi Instagram’da da başarıya ulaşmanın yolu sık ve düzenli paylaşım yapmaktır.

Instagram’ın haber akışı daha çok Twitter’ın anlık akışına benziyor ve sürekli yenileniyor. Bu takipçilerinizin ana ekranına düşmek için belirli periyodlarla paylaşım yapmanızın ne kadar önemli olacağı anlamına geliyor.

Günlük birkaç kez paylaşın.

Ne yazık ki bunun sihirli bir rakamı yok ve iş alanınıza göre değişebilir. En iyi yolu sizin takipçilerinizde en iyi sonucu nasıl alıyorsunuz deneyerek onu test etmektir. Geceleri sırf paylaşım yapmak için kalkanları biliyorum.

Her gün farklı paylaşımlarla deneyebilirsiniz, günün farklı zamanlarında farklı içeriklerle deneyip ölçümleyebilirsiniz. Belli aralıklarla ölçümlemeyi yapın ve muhtemelen sizin için mükemmel sonucu bulacaksınız.

Gerisi size kalmış…

Şirketler için Instagram’da imkanlar sınırsız denebilir. İyi bir sabır ve üretkenlikle bu kanal sizin marka bilinirliğinizi ciddi oranda artırabiir ve size yeni müşteriler kazandırabilir.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizin için en iyi sonuç veren yöntemler nelerdi? Küçük şirketler için daha iyi yapmalarını sağlayacak güzel örnekleriniz var mı? Yorum bölümünden yazarak katkıda bulunabilirsiniz…

http://www.socialmediaexaminer.com/promote-business-with-instagram/

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

1 Yorum

Yorum Yaz