LinkedIn Sosyal Haberler

LinkedIn Başlığınızı Geliştirmenin 4 Yolu

LinkedIn arama sonuçlarında daha yukarıda mı çıkmak istiyorsunuz, profilinize daha çok ziyaretçi mi çekmek istiyorsunuz, ve daha etkileyici bir kişisel markanız mı olsun istiyorsunuz? Eğer öyleyse, sizin için harika haberlerim var. Bütün yapmanız gereken LinkedIn başlığınızı değiştirmek.

Neden varsayılanı kullanmamalısınız?

Muse yazarı olan Jenny Foss bunu ‘“Does Your LinkedIn Headline Suck?” adlı makalesinde açıklamıştı, site otomatik olarak sizin başlığınızı şu anki işiniz ve işvereniniz olarak ayarlıyor. Ve birçoğumuz da bununla yola devam etmek zorunda kalıyoruz. Düşünsenize ‘’Core İletişim’de Teknik Lider’’ çok sıkıcı durmuyor mu? Ayrıca bu sizin izleyici kitlenize de yeni bir bilgi vermiyor; profilinize baktıklarında gördükleri şey çalıştığınız yer, rolünüz ve deneyim bölümleri.

Başlığınız Aslında Neyi Başarabilmeli

Tabii ki bu demek değil ki başlığınız çalştığınız yeri ve ne yaptığınızı içeremez. Başlığınız uzmanlık alanınıza, alanınıza ve sizin neden özel olduğunuza referans vermeli. Ama aynı zamanda da göze çarpan bir şeyler olmalı. Sizin LinkedIn amaçlarınız ne olursa olsun göze çarpmak iyi bir şeydir.

LinkedIn Başlığınızı Geliştirmenin 4 Yolu

  1. Uzmanlığınızı ekleyin

Belki de bir freelance yazarsınız. Ama freelance yazar oldukça genelleyici bir kavram. Belki de siz ‘’Hayat Tarzı Freelance Yazarısınız’’ veya ‘’Kişisel Finans Uzmanı Freelance Yazarısınız.’’ Eğer başka bir teknik alandaysanız veya programcıysanız en çok kullandığınız dilleri veya teknolojileri başlıkta vermeyi düşünün. Belki de öncesinde e-ticarette çalışmış olan bir proje yöneticisisiniz. Proje yöneticisi yerine ‘’E-ticarette 10 yıldan fazla deneyime sahip Proje Yöneticisi’’ yazmaya ne dersiniz?

Not: Başlığınızı hareketlendirmek için uzmanlık alanlarınızı ortaya dökün.

  1. Gelecekteki işinizi olaya dahil edin

Mesela hayalinizde içerik stratejisi hakkında bir alanda çalışmak olabilir. Bu alana dair aslında herhangi bir deneyiminiz olmasa bile LinkedIn başlığınıza ‘’İçerik Pazarlamaya İstekli’’ gibi bir şeyler yazabilirsiniz. Bu size hem gelecekteki işiniz için bir zemin hazırlamakla kalmayacak, aynı zamanda ‘’içerik pazarlaması’’ aramalarında da çıkmanızı sağlayacak.

Not: İlgili aramalarda daha yukarıda çıkmak için istediğiniz işi ekleyin, sahip olduğunuzu değil.

LinkedIn Başlığınızı Geliştirmenin 4 Yolu

  1. Ne yaptığınızı da söyleyin

İşte başlığınızı daha ilginç yapmanın bir yolu: İşinizin sonuçlarını eklemek. Mesela Chartbeat’te çalışan bir Muhasebe Müdürüsünüz, bu başlık yerine ‘’Chartbeat’te bir Muhasebe Müdürü olarak Müşteri Deneyimini Zenginleştirme’’ yazabilirsiniz.

Not: Nasıl bir etki yarattığınızı dahil ederek profesyonel değerinizin altını çizin.

  1. Övgülerinizi gösterin

Değerli bir medya kaynağı tarafından adınız verildiyse veya röportaj yaptıysanız, ne olursa, güvenirliğinizi arttırmak için bunu LinkedIn profil başlığınızda verin. Örneğin The Boston Globe and Bostinno tarafından röportajınız yapıldı, başlığınızı şöyle değiştirebilirsiniz ‘’ The Boston Globe and Bostinno tarafından Sunulan Halkla İlişkiler Müdürü.’’

Not: İnsanlar ünlü kişi veya kurumları içeren başlığınızla birlikte hem etkilenecekler hem de meraklanacaklar.

Peki ya sizin etkili bir LinkedIn başlığınız var mı?

 

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz