Dijital Medya Haberler LinkedIn Online Gazetecilik

Linkedin Nedir? Gazeteciler İçin Linkedin Kullanımı?

Gazeteciler için Linkedin kaynak bulmada, konuları araştırırken, işini geliştirirken ve kariyerini yönetirken yardımcı olabilir. Gazetecilerin LinkedIn‘i nasıl kullanabileceği üzerinde biraz bahsetmek istiyoruz.

gazeteciler için linkedin

LinkedIn içeriği genelde daha güvenilir bir atmosfer sunar kullanıcılara. Daha çok profesyonellerin yer aldığı bir mecra olduğundan etkisi de aynı oranda artıyor.

LinkedIn’in özellikle rakip sosyal medya ağlarına göre paylaşımlarda iki kat daha fazla güven duygusu verdiği tespit edilmiş.

Ayrıca Linkedin’de profesyonel hayatla ilgili içerik bulma imkanınız yine diğer sosyal ağlara göre 5 kat daha fazla.

LinkedIn paylaşımlarınız birçok ağa yayılır; güncelleme duvarı, E-posta bildirimleri, bağlantılar, anasayfa haber akışı, mobil bildirimler ve gruplar.

Profiliniz:

Profili tamamlamada yüzde 100’ü hedefleyin.

Sadece elektronik bir tablo gibi durmak yerine zaman zaman canlı olduğunuzu hissettirin.

Anahtar kelimeler kilit bir öneme sahiptir.

Profiliniz, yeni işler bulmada yardımcı olur.

Başkalarının sizi bulmasında yardımcı olur.

Araştırın:

Hikaye fikirleri

Kişilerin biyografik bilgilerini

Üçüncü parti bağlantılarını

Şirket güncellemeleri ve haberlerini

Sektör haberlerini

Bağlantı Kurun:

Kaynaklarınızla

Tanıyabileceğiniz kişilerle

Takip etmek isteyeceğiniz şirketlerle

İlgi alanınıza giren gruplarla

Takip edin

Size kimin baktığını görün

Gazetecilerin LinkedIn’de Yaptığı 5 Hata

LinkedIn’ın sosyal ağları gazetecilerin haber kaynağı, haber ve iş bulmasına yardımcı olabilir. Fakat bazı gazeteciler buna asla ulaşamaz.

LinkedIn’in üst düzey iletişim yöneticilerinden ve Linkedin’deki gazeteciler için ücretsiz eğitim oturumlarını da yöneten Krista Canfield yanlış yapılan noktalar üzerindeki deneyimlerini paylaşmıştı. Onun IJNet’e verdiği röportajdan da yola çıkarak birşeyler derledik:

LinkedIn 175 milyon kullanıcı ve 18 dil ile son eklediği özelliklerle birlikte Facebook’a rakip olabilecek ataklar yapıyor.

Gazetecilerin en çok yaptığı yanlışlar ve nasıl doğru yapılacağı:

  1. Üstün iş arama özelliklerini hangi şirketlerin eleman alımını devam ettirdiği hangi şirketlerin yükselmekte olduğu gibi bilgileri öğrenmek için de kullanabilirsiniz.
  2. Kendi profil sayfanızda da manşet gibi başlıklar kullanabilirsiniz. Mesleği yazmak olan kişiklerin kendi profillerinde düşük bir dil kullanması pek hoş karşılanmaz. Anlaşılır olmalısınız.
  3. Bir alanda uzmanları bulmak istiyorsanız becerilerine göre arayabilirsiniz.
  4. Kendi uzmanlık alanınızdaki şirketleri takip ederek etkileşimde bulunabilirsiniz.
  5. Yeni kaynaklara ulaşmadan önce kendi profilinizi tamamlamalısınız. Eğer profilinizde fotoğraf yoksa güven duygusunu zedeleyebilirsiniz.

En azından yaklaşık 50 kişilik tanıdığınız ve güvendiğiniz profesyonellerle bağlantı kurun. Basit bir profil fotoğrafı ekleyin ve kendi tecrübelerinizi listeleyin profilinizde. Yazdığınız yayınların isimlerini paylaşın.

 

 

Yazar hakkında

dijitalmedya.biz

Yorum Yaz