LinkedIn Sosyal Haberler Sosyal Medya

Linkedin Rehberi: LinkedIn’de Kullanmanız Gereken 3 Strateji

Linkedin nasıl kullanılır? En önemli stratejiler için Linkedin Rehberini burada bulabilirsiniz. Ayrıca linkedin nedir, linkedin nasıl kullanılıyor ve linkedin nasıl çalışır sorularının da cevabını bulabileceksiniz. Peki iş dünyası için neden linkedin tercih sebebi? İşte tüm detaylar…

380 milyondan fazla kullanıcısıyla LinkedIn’in iş fırsatlarıyla dolu bir yer olduğu açık bir gerçek. Yine de kullanıcıların sadece çeyreği aylık olarak giriş yapıyorlar ve çok daha az bir rakamın tam veya gerçek profilleri var. Daha kötüsü de şu ki ortalama bir kullanıcı B2B sosyal medya ağı üzerinde ayda sadece 17 dakika geçiriyor. Peki neden insanlar LinkedIn’ı kullanmıyor? Sosyal medya uzmanı, LinkedIn eğitimcisi ve It’s Not About You, It’s About Bacon! Relationship Marketing in a Social Media World yazarı Brian Basilico neredeyse eğitim verdiği herkesten şikayet ve karşı çıkmayla karşılanıyor. Tanımadıkları insanlardan gelen bağlantı tekliflerini anlamadıklarını ve bu yüzden sinirli olduklarını söylüyorlar. Basilico ekranın ve klavyenin öbür ucunda bir insanın oturduğunu anlamayla her şeyin başladığını söylüyor. O insanın nerede takıldığını, o insana nasıl hizmet verebileceğinizi öğrenin, böylece o kişi sizi tanımaya, bilmeye ve güvenmeye başlar. İşte LinkedIn’de Kullanmanız Gereken 3 Strateji:

Linkedin nasıl kullanılır? Linkedin Rehberi: İşte 3 Strateji LinkedIn’de Kullanmanız Gereken 3 Strateji

Linkedin Rehberi: Linkedin nasıl kullanılır? Kullanmanız Gereken 3 Strateji

  1. Kalifiye bağlantılar oluşturun ve onları organize tutun.

Bazı insanlar bağlantılarını sanki her biri gurur tablosuymuş gibi çoğaltmaya çalışıyor. Önemli olan sayılar değil, ilişki kalitesi. LinkedIn üzerine insanlarla bağlantı kurmadan önce kendi stratejinizi oluşturun ve kiminle neden bağlantı kuracağınıza karar verin. Bugün sizi olduğunuz yere getiren üç büyük şeyi unutarak yeni işe odaklanmayın: mevcut müşteri, eski müşteri ve ortak veya bayii. Buradan başlayın. Onları araştırın, katıldıkları gruplara bakın ve stratejiniz doğrultusunda onları eski, muhtemel müşteri veya güç ortağı gibi etiketleyin.

  1. Öğrenim ve yeni iş için gruplar seçin.

Diğer insanların postlarına özelikle ideal bağlantılarınızın yayınladığı ve üzerinden yorum yaptığı postlara yorum yaparak etkileşim içine girin. Mümkün olduğu kadar tartışmalı duruşlardan kaçınmaya çalışın. Bir kere grupta aktif bir katılımcı olarak kendinizi yerleştirdiniz mi, grup sahipleri ve moderatolar orijinal içeriğinize içerik üyelerin yararına olduğu sürece açık olacaklardır.

Linkedin nasıl kullanılır? Linkedin Rehberi: İşte 3 Strateji: LinkedIn’de Kullanmanız Gereken 3 Strateji

  1. Linkedin nasıl kullanılır? Güzel içerikler bulun ve üretin.

İçerik hem kral hem de kraliçedir. Birçok insan bağlantı kurmak ve satmak için eğitilmiştir- hepimiz istemediğimiz satış mesajının arkasından bağlantı teklifi gönderen o kişiyi biliyoruz. Bu hataya düşmeyin. LinkedIn’deki insanlar müşteri adaylarını gerçek müşterilere çevirmenin zaman ve planlama gerektirdiğini biliyorlar. Bir kere kalifiye bağlantılar kurduğunuzda ve doğru grupları bulduğunuzda, onları güzel içeriklerle besleyin. Ayrıca içeriğinizi bilgi ve markanızı göstermek için kullanın, onları web sitenize, bloğunuza vs. Link aracılığıyla yönlendirin.

İlişkiler ve satış zaman alır. Diğerlerine yatırım yapın ve doğru insanlar size yatırım yapacak!

Linkedin nasıl kullanılır? Linkedin Rehberi makalemize siz de yorum bölümünden katkıda bulunabilirsiniz.

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz