Photography Teknoloji Video

Drone Nasıl Kullanılır? Mükemmel Drone Çekimini Yakalamak İçin 6 İpucu

Drone fotoğrafçılığı harika olabilir. Kişisel bir insansız hava aracının manevra yeteneği sizin geleneksel fotoğrafçılığın yakalayamadığı harika panoramalar veya etkinlikler çıkarabilir. İster fotoğrafınızda modrn bir görünüş arayan bir profesyonel olun isterseniz yeni başlayan bir hobiniz olsun, işte size yardımcı olacak 7 ipucu.

Mükemmel Drone Çekimini Yakalamak İçin 6 İpucu

  1. FPV modunu deneyin.

Bazı dronelar Birinci Kişi Görünüş Modu sunuyorlar, bu özellik drone ne görüyorsa sizin de onu görmeniz anlamına geliyor. FPV zemin üzerinde dururken size istenilen perspektifi fazlasıyla verebilir. Teknik ayrıca size siz fotoğraf çekerken çekimlerinizi çerçeveleme avantajı sunuyor ve de size harika uzun menzilli sonuçlar çıkarabiliyor.

  1. Gimbal kullanın

Gimballar dronenunuzu kameraya bağlayan ve de titreme olmayan fotoğraflar çekmenizi sağlayan bir sabitleyici sistemidir. Hiçbir fotoğrafı blur bir kamera kadar başka bir şey bozamaz. Gimbal çekimler bulanık görüntüyü engeller. Gimbala sahip olan dronelar fırtınalı havalarda veya hızlı drone hareketlerinde bile sabit fotoğraflar çekecektir ve de çekim yapacaktır. Ucuz değillerdir ama eğer hava fotoğrafçılığı hakkında ciddiyseniz sahip olmanız gerekir.

  1. Pervanenizi dengeleyin.

Dengeli pervaneler dronenunuzun daha düzgün uçmasını sağlar ki bu da size çekim ve fotoğraflarda daha iyi sonuçlar olarak geri döner. Pervaneleri dengelemek için pervaneleri çıkarın ve her birini dikkatli bir şekilde dikey olacak halde geri takın.

  1. Daha yukarıdan çekin

İçgüdünüz çekmeyi istediğiniz objeye daha yakın olmayı isteyebilir, ama siz daha iyi bir görüntü için tam tersini yapmayı deneyin. Drone kamera lenslerinin geniş açısı bir fotoğrafta daha çok öznenin olduğu görüntüler yaratacaktır.

  1. Bir gözünüz havada olsun

Hava drone fotoğrafçılığında her şeyi etkileyebilir; günışığının görünümünden tutun da dronenunuzun havada duruş şekline kadar. Kapalı günlerde gölgeler daha soft olur ve de doğal günışığı dağınık olur ve bu da size kısık bir ışık sağlar. Hangi hava durumunun sizin deneğinizle en iyi sonuçları vereceğini araştırın.

  1. Günün en iyi zamanını bilin

Benzer olarak günün vakitleri sizin hava fotoğraflarınızı etkileyecektir. Erken gün ışığı uzun, daha yumuşak gölgeler ve de sakin bir mod sağlar- eğer şanslıysanız sabah güneşi güzel bir efekt için bir sis veya pus ile filtrelenir.

Kaynakça: http://www.lifehack.org/328054/7-tips-for-creating-stunning-drone-photography

http://news.nationalgeographic.com/2015/07/150708-drones-photography-dronestagram-aerial-competition/

http://www.tomsguide.com/faq/id-2351383/balance-drone-propellers.html

Featured photo credit: Small Drone via flickr.com

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz