Dijital Medya Haberler Online Gazetecilik

Online Dijital Medya Okulu Nedir?

dijital-medya-okulu

Yepyeni teknolojilerin her geçen gün müthiş bir hızla artması “Online Gazetecilik“, “yeni medya” ve “dijital medya” gibi terimleri karşımıza çıkardı.

Ancak maalesef özellikle medya&iletişim sektöründe insan kalitemiz ve bireysel birikimlerimiz teknolojideki bu değişim hızı ile aynı orantıda değil. Böyle bir site hazırlamayı uzun zamandır düşünüyordum. Bunun altyapısını sağlayacak birikimler edinmeye çalıştım. Şimdi de burada hem kendimi geliştirmek hem de bu alanda kendini yetiştirmek isteyenlere bir kaynak sunmak istiyorum.

Sektörle ilgili akademik gelişmeleri takip edecek olursanız her geçen gün yepyeni akımlar çıktığını görürsünüz. Farklı stratejiler konuşuluyor, yeniliklerden bahsediliyor ancak;

Hangi akımlar uzun soluklu olacak?

Kalıcılığı olan fikirler hangileri?

Değişimin hızı nasıl seyredecek?

Tüm bunlar belki cevaplanması gereken sorular. Ancak bence en önemlisi hiç değişmeyen kriterler.

İnsan kalitesi, eğitim seviyesi ve bilgi birikimi olmadıktan sonra teknolojiye istediğimiz kadar adapte olalım bu da bir işe yaramayabilir.

Biz de bu sitede bir yandan yeni teknoloji ve akımları takip ederken diğer yandan da insan kalitesini artırmaya yönelik paylaşımlar yapmaya çalışacağız.

Son dönemde en çok öne çıkan akımlardan biri “Dijital First” dediğimiz öncelikle dijital platformları baza alarak düşünme stratejisi. Yeni teknik ve araçları kullanmayı ve toplumla daha iletişim halinde olmayı gerektiren bu yaklaşımda aslında tek fark materyallerin değişmesi. Biz de biraz buna uygun bir yayıncılık benimsemeye çalışacağız.

Biz burada çok fazla yaklaşımlar ve akımlarla zihninizi karıştırmak yerine ‘pratikte neleri değiştirebiliriz’, ‘kendimize neler katabiliriz’ bunlar üzerinde durmayı amaçlıyoruz.

Ayrıca içeriklerde sık sık güncellemeler yapmayı düşünüyoruz. Her yazının ömür boyu gerçekliğini ve etkinliğini koruması bu alanda pek mümkün olmayabilir.

Umarım paylaşımlarımız faydalı olur.

Sizlerin de teşviklerinizi ve katkılarınızı bekliyoruz.

Aşağıdaki yorum kutusundan tartışmalara katılabilir ve görüşlerinizi ifade edebilirsiniz.

 

Online Dijital Medya Okulu‘nda 3 temel nokta üzerinde duracağız:

1- Sektördeki yenilikler, son teknolojiler ve akademik gelişmeler.

2- Temel gazetecilik eğitimleri [Burada gazeteciliğin ABC’lerinden kısaca da olsa bahsetmeye çalışacağız. Özellikle insan hikayeciliğiyle ilgili ilginç örnekleri sizlerle paylaşmayı düşünüyoruz.]

3- Temel dijital medya uygulamaları [Sosyal Medya, Bloglar, Online Ölçümleme, temel tasarım uygulamaları, Google araçları, mobil uygulamalar]

Hedefimiz sektörle ilgili sadece belli başlı bilgileri sunmak değil aynı zamanda kendine özgü çizgisi ve üslubu içerisinde Türkiye’nin Online Dijital Medya Kaynağı’nı da oluşturmak.

Bu konuda dışarıdan da zaman zaman destek almayı düşünüyoruz. Sektörün önde gelenleriyle röportajlar, görüşmeler ve uygulamaları sizlerle buluşturmaya çalışacağız.

 Bu platformun en büyük özelliği Dijital Medya Okullarındaki bildiğiniz şeyleri tekrar tekrar duyma yükünden kurtaracak olmasıdır. Burada istediğiniz bilgiyi istediğiniz zaman alabileceksiniz.

 

İlgili Kaynak Haber >>> Ücretsiz instagram takipçi arttırma yöntemleri

 

Yazar hakkında

dijitalmedya.biz

Yorum Yaz