Blog Büyük Veri - Big Data Dijital Medya Dijital Pazarlama Dijital Reklam Facebook İnfografik İnternet Klout LinkedIn Sosyal Haberler Sosyal Medya Wordpress Yeni Medya

Online topluluk oluşturma ipuçları: İnternet kitlenizi güçlendirmenin 10 yolu

Startup projeniz etrafında topluluklar oluşturmak sizin için büyümenin en hızlı ve ucuz yolu olabilir. Bir topluluk bir seferlik pazarlama kampanyasından çok daha fazlasıdır. Ve şirketinizin ömür boyu büyümesini sağlar.

İşte size başlamanız için 10 ipucu:

online topluluk oluşturma yolları

1. Atlamadan önce araştırın

Öncelikle internet sitenizi veya ürününüzü kimlerin aldığına bir bakın. Bunun arşivini tutun. Ve bu insanların nerelerde dolaştığını inceleyin. Kitleniz nerede daha çok bulunuyorsa oradan başlamak en iyisi olabilir. Mesala takipçi kitleniz çoğunlukla Twitter’daysa siz de twitter’la başlayabilirsiniz.

Başlangıçta bir topluluğu hedeflemek daha mantıklıdır. Böylece kitlenizi büyütmek için hedefinize konsantre olabilirsiniz. Çabalarınızı nereye harcayacağınızı en başından belirleyin. Ve düzenli aralıklarla ölçümleyin.

2. Kullanıcı ve ziyaretçilerinizi tanıyın

Sizin ürününüz veya siteniz hakkında kimlerin tweetlediğini görmek için Twitter’dan aramalar yapın. Bunu rakipleriniz üzerinden veya belli başlı konular ve alakalı şirketler üzerinden de yapabilirsiniz. Böylece insanları takip edebilir, diyalog kurabilir ve etkileşim oluşturabilirsiniz. Böylece ilgili bir kitleyle etkileşim içerisine girmiş olursunuz.

Sturtuplar genelde mümkün olduğunca hızlı ve büyük kitlelere ulaşmak isterler. Ancak biraz yavaşlayın. Önce mevcut kitlenizi iyi tanıyarak başlayabilirsiniz. Bu size temelinizi atarken gereken ölçümlendirmeyi sağlayacaktır.

3. Yakın çevrenizle başlayın!

Öncelikle kendi arkadaşlarınız topluluğun temelini oluşturabilir. Bu büyük bir güçtür.

4. Paylaşmayı ve dahil olmayı kolaylaştırın

Eğer insanların paylaşmasını istiyorsan mümkün olduğunca kolaylaştırmalısın. Giriş yaptıklarında küçük bir kutuyla abone olmalarını sağlayabilirsin. Seni Twitter ve Facebook’ta takip etmelerini de sağlayabilirsin devamında. İnsanlara paylaşmaları durumunda fırsatlar verebilirsin.

5. Sadece sayıları değil taraftarları düşün

Binlerce takipçiniz olması çok da bir anlam ifade etmeyebilir. Kaliteli ve etkileşim halinde olan, yorum yapan bir takipçi kitlesi ve fan grubu oluşturmaya çalışın. İnsanların yüzde 99’u birebir tavsiyeye en çok güveniyor.

6. Zamana yayın, sabırlı olun

Gerçek topluluklar bir gecede oluşmaz. Bu zaman ister. İnsanlar ilk zamanlarda iletişim kurma konusunda zorlanabilir. Ama zamanla geçecektir. Bırakmayın ve bir anda viral olmasını beklemeyin.

7. Topluluğunuzla iletişim kurun ve yardım edin

Twitter takipçilerinizin olması bir topluluğunuzun olduğu anlamına gelmez. Kullanıcılarla birebir iletişim kurmak iyidir.

Sadece sizinle konuşmaları da topluluk olduğu anlamına gelmez. Eğer kitleniz birbiriyle konuşuyorsa işte o zaman başlamışsınız demektir.

8. Şansını dene ve tecrübe et!

Bazı durumlarda küçük bir topluluk büyük bir lütuf olabilir. Yeni şeyler başlatmak için büyük bir kabiliyet sunar. Risk düşükken risk almayı dene. Kaybedecek çok şeyin yokken bol bol yenilikler dene.

9. Kişiliğin olsun

İnternetteki favori markalarını ve sitelerini düşün. Sıkıcı mı yoksa belirli bir özellikleri mi var?

Şimdi kendi marka sesini oluşturma zamanı. Sitenizde birazcık kişiselleştirmeler yapın.

10. Herşeyi kaydedin

Neler yaptığınızı not edin ve amaçlarınızı belirleyin. Hangi çabalarınızın nasıl en iyi sonucu verdiğini bilin. Ve o çabalarınız üzerine yoğunlaşın. Veriler hikayenizi anlatır… Kendi hikayenize kulak verin.

Sanal bir topluluk yeni kullanıcılar çekmenize ve mevcut kullanıcılarla etkileşim içinde olmanıza farsat verri. Böylece değerli geri dönüşler alabilirsiniz ve kendinizi geliştirebilirsiniz. En başında herhangi bir retweet veya paylaşım almak büyük bir zafer olabilir. Eğer doğru yaparsanız kendinizi en kısa zamanda sürekli büyüyor olarak görebilirsiniz.

online topluluk oluşturma yolları

online topluluk yönetimi

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz