Dijital Medya Online Gazetecilik Pinterest Sosyal Medya

Pinterest nedir, nasıl kullanılır? Verimli bir şekilde kullanmanın alternatif yolları

mm

Pinterest nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar? Pinterest Türkçe olarak kullanılma oranı çok yüksek olmasa da belirli kitleler açısından özellikle faydalı olabilir.  Pinterest, çok çeşitli ve yararlı görevler için kullanılabilecek bir program olmasına rağmen ilk bakışta öyle görünmeyebilir. Kişisel amaçlarla iş kullanımları için oldukça elverişli olan bu program, özellikle Evernote gibi benzerleri olduğundan dolayı göz ardı edilmiştir.

Oysaki bu kullanışlı sosyal platformu temel seviyede öğrenmek oldukça kolaydır. Pinterest’in şaşırtıcı derecede fazla kullanımı vardır ve bu uygulama ile kombinlenebilecek çok sayıda tarayıcı aracı bulunmaktadır. Siz de bu sosyal medya aracını efektif ve başarılı bir şekilde kullanabilmek için bu yazıdaki bir kaç öneriye göz atabilirsiniz.

Ağırlıklı olarak infografikler yer alır. İngilizce biliyorsanız burası sizin için müthiş bir mecra olabilir.

Çıkış mantığı olarak işyerlerimizdeki evimizdeki mantar tabloları düşünün. Bunun bir örneğini yapmışlar.

Bu arada sırası gelmişken, infografikler viral yayılım için çok önemli bir araç.

İlişkili Makale >>> Yeni Başlayanlar İçin Pinterest Kullanımı

Pinterest Nedir?

Pinterest‘i online bir tahta gibi düşünebilirsiniz. Sosyal imleme sitelerinin görsel olanı. Diğer sosyal imleme sitelerinin aksine Pinterest’te her şey görsel üzerine kurulu. Eğer resim yoksa Pinterest’te paylaşım yapamazsınız.

Her sosyal medya sitesi gibi Pinterest’in de kendine özgü bazı özellikleri var:

  • Pinterest’te bir şey paylaştığınızda her bir imlemeye ‘pin‘ diyoruz.

  • Başka brining Pinterest’ini paylaştığınızda Repin’ oluyor.

  • Belli pinlerinizi gruplayabiliyorsunuz.

İster online resimler paylaşabiliyorsunuz dilerseniz Pinterest’e direk resim yükleyebiliyorsunuz. Pin It tuşu sayesinde direk olarak herhangi bir siteden paylaşım yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu pinlerinizi Twitter ve Facebook’tan da paylaşabilirsiniz.

pinterest nedir nasıl kullanılır

İlişkili Makale >>> E-Ticaretin Geleceği Neden Pinterest? [İNFOGRAFİK]

Pinterest nasıl kullanılır?

1- Pinterest yayınlarınıza Odaklanın

Pinterest’in tercih edilmemesinin en önemli sebeplerinden biri, buradaki en popüler alt kategorilerin, en kaliteli içerikler değil, yalnızca yeni kullanıcılara varsayılan öneriler olmasıdır. Bu nedenle imkansız yemek tarifleri, tuhaf tırnak sanatları ve düğün fikirlerinden kurtulmanız olanaksız gibi görünebilir. Ancak siz alanınıza odaklanırsanız, Pinterest size çok daha değerli ve alakalı önerilerde bulunacaktır.
PinterestTopics1-640x500

2- Pinterest’te Başkaları İle İlişki Kurun

Pinterest doğru kullanıldığında, bu uygulama başkaları ile ortak çalışma yapabilmenizi, uzmanlarla iletişime geçmenizi ve hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Bu nedenle Pinterest’ta önerilen, ya da diğer hesaplarınıza bağlı her kullanıcıyı eklemeyin. Bunun yerine kendi alanınızdaki pin, tahta ve hesapları beğenen, pinleyen ve yorumlayan kullanıcıları takip etmeye çalışın. Yakın zamanda, kullanıcılar arasında pinlerin paylaşılabildiği mesaj özelliği uygulamaya eklenmiştir.

3- Pinterest’te Orijinal İçerikli Pin Ekleyin

Pinterest’te sıklıkla repinleme öğrenildikten sonra, kullanıcılar tahtalarına orijinal içerikler eklemeyi ikinci plana atıyorlar. Ancak Pinterest, tarayıcı butonları ile neredeyse online olan her şeyi, makaleleri, gifleri, videoları ve resimleri pinleyebilirsiniz. Pinlerken de, anahtar kelimelere dikkat etmeyi unutmayın., hatta aramalarda çıkacağından emin olmak için hashtag de kullanabilirsiniz.
PinterestCreatePin-640x500

4- Pinterest Tahtalarınızı Düzenli Tutun

Tahtanızı düzenli tutabilmek için bir kaç küçük ayrıntıyı bilmeniz gerekir. Pinlediğiniz içeriğe göre bir çok farklı pinleme seçeneği olabilir. Örneğin, bir ‘Makale Pini’ yalnızca makaleleri listelerken, ‘Traif Pini’ yalnızca yemek tariflerini listeleyecektir. Pintersette ayrıca tahtalarınızın bazılarını saklama özelliği bulunmaktadır. Bu tahtaları tamamen gizleyebilir ya da yalnızca seçili kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz.
OrganizedBoards-640x500

İlişkili Makale >>> Gazeteciler İçin Pinterest [Etkili Pinterest Kullanma Rehberi]

Peki siz Pinterest’i en iyi şekilde nasıl kullanıyorsunuz?

Yorumlarınızı bekliyorum…

Etiketler: pinterest türkçe, pinterest home, pinterest nasıl kullanılır, pinterest nedir, pinterest ekşi, pinterest indir

Yazar hakkında

mm

Derya Kozan

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz