Dijital Pazarlama Dijital Reklam E Ticaret Haberler

Ulaşım ve şehirler arası otobüs sektörü ne kadar dijitale kaydı? İşte rakamlar

Şehirler arası otobüs sektörü ne kadar dijitale kaydı?

Otobüs biletlerinin 10’da 1’i internetten satılıyor

Otobüs yolculuğunu dünyada en çok tercih eden ülkelerden biri olan Türkiye’de biletlerin yüzde 10’u internetten satın alınıyor. Mobil uygualamaların bankacılık ve bilet satış alanlarında giderek yaygınlaşması, hem internettren hem de mobilden satışları artırıyor.

MarketingTurkiye‘nin haberinde yer alan TOFED verilerine göre 4 milyar Dolar hacme sahip Türkiye şehirler arası otobüs sektöründe yıllık ortalama 250 milyon bilet satışı gerçekleşiyor ve bu satışların ortalama yüzde 10’u online platformlardan sağlanıyor.

Şehirler arası otobüs sektörü ne kadar dijitale kaydı? İşte rakamlar

NeredenNereye.com Genel Müdürü Erol Demirtaş bu rakamın daha da büyüyeceğini belirterek; “Ülkemizde yaygın olarak kullanılan otobüs seyahatlerinin bilet alımlarında online platformların tercih edilmesi, son yıllarda oldukça artış gösterdi. Günümüz teknolojilerinin gelişimi, internetin yaygın ve kolay ulaşılabilir olması bu pazarın gelişmesinde oldukça etkili oldu.

Yeni kullanıma açılan 4.5G hizmetiyle birlikte 2016 yılında online otobüs bileti pazarının yüzde 50 büyüyerek genel otobüs bileti pazarı içerisindeki hacminin yüzde 15’e yükseleceğini öngörüyoruz. NeredenNereye.com olarak bu yüzde 15’lik pazar içerisinde ve 2016 yılında hedefimiz 25 milyon Euro’luk otobüs bileti satışı gerçekleştirmek.

Geçtiğimiz bu dönem içerisinde mobil uygulama kullanımı oldukça arttı. 5 yıl önce mobil satıştan söz edilmezken bugün trafiğimizin yüzde 75’i mobilden geliyor. Ayrıca yine 5 yıl önce otobüs firmalarının büyük çoğunluğunun online satış imkanı yoktu, şuan hemen hemen her sitede bu imkan var” dedi.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz