Facebook Haberler Sosyal Haberler Sosyal Medya Twitter

İşte Şirketlerin Sosyal Medyada En Çok Yaptığı 11 Stratejik Hata

sosyal medya stratejisi

“İşletmelerin yaptığı en büyük 11 sosyal medya strateji hatası nedir?”

Bazı sosyal medya girişimcileriyle yaptığımız görüşmelerde bu sorunun cevabını aradık ve 11 maddede birleştirdik.

1- Ticari Amaç Eksikliği

Sosyal Medya hesaplarının daha çok duygusal içeriklerle donatılması ve işletmenin ticari amaçlarına hizmet etmemesi. Belli bir ticari stratejinin belirlenmemiş olması.

2- Sosyal Medyayı Sadece Bir Çeşni Gibi Düşünme

Sosyal medya ücretsizdir ve yatırım yapmayı gerektirmez diye düşünmek de en büyük yanılgılardan biridir. Bunun sonucu olarak da bu alanda görevlendirme yapılan kişiler belli yetenekteki ve egitim seviyesindekiler değil daha alt seviyeden elemanları tahsis etme olarak karşımıza çıkıyor.

3- İletişim Kopukluğu

Sosyal medya ruhu gereği iletişim içerisinde olmayı gerektirir. Tek yönlü ve sadece yukardan dikte eden bir yönetim anlayışı takipçileri kaçırabilir.

4- Bağlılık Oluşturamama

Sosyal Medyaya atılan şirketlerin ilk düşündüğü yeni müşterilere ulaşabilecek miyim? sorusu oluyor. Bu da onları en başından bir yanılgıya sokuyor. Halbuki doğru strateji ‘halihazırdaki müşterilerime nasıl markama karşı bir bağlılık oluşturabilir ve onların da kendi arkadaşlarına tavsiye etmesini sağlayabilirim? olmalı.

5- Teşvik Vermeme

Sosyal medyada sizi gece gündüz takip eden sadık takipçilerinize zaman zaman hediyeler takdim ederek sadece maddi çıkarlar için bulunmadığınızı gösterebilirsiniz.

6- Hedef Kitle Araştırması Eksikliği

Birçok şirkette en çok karşılaştığımız olay sosyal medyaya bodoslama dalmak ve herhangi bir plan yapmadan çalışmaya başlamak. İlk sorulması gereken soru benim hedef kitlem burada mı? olmalıdır.

7- Şirket İçi İşbirliği Eksikliği

Birçok şirkette sosyal medyayı sadece PR birimleri yürütür ve diğer birimlerin gelişmelerden hiçbir haberi olmaz. Oysa asıl işi yapanlar içerdeki birimlerdir ve onların da müşterilerle temasını sağlayacak kanallar oluşturmak gerekir.

8- Marka Tutarsızlığı

Birçok şirketin web sitesinde belirli bir marka imajı vardır. Ancak bu Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya platformlarına kaydığında başkalaşma gösterebilir. Bu sosyal ağlar arasında da aynı şekilde marka imajı korunmalıdır.

9- Sürekli Kendinden Bahsetme

Sürekli marka reklamı yapmaktansa zaman zaman takipçilerinize yardımcı olacak paylaşımlarda da bulunulabilir.

10- Herkes Sosyal Medyada Olmalı Hastalığı

En büyük hatalardan biri şirketler için öncelikle sosyal medyada olmanın kendileri için bir faydasının olup olmadığını iyi araştırmalarıdır.  Kimi zaman sosyal medyada olup kötü bir imaj bırakmaktansa hiç olmamak daha mantıklı olabilir.

11- Sosyal Medyayı Facebook ve Twitter’dan İbaret Zannetme

Sadece Facebook ve Twitter hesabının olması iyi bir sosyal medya stratejiniz olduğu anlamına gelmez. Buralarda haftada iki paylaşım yapmak yeterli olmayabilir. Müşterilerinizle iletişim kanalları oluşturacak yöntemler arayışında olmalısınız…

Sonraki yazılarda Facebook, Twitter, YouTube, Foursquare, Tumblr Instagram, Vine, LinkedIn ve Pinterest için şirketlerin yaptığı hataları ayrı ayrı ele almaya çalışacağım.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

Yorum Yaz