Sosyal Medya

Sosyal medya ajansları ne iş yapar?

Sosyal medya ajansları ne iş yapar? Bunun aslında tek bir cevabı yok. Kimisi sosyal medya uzmanının yaptığı kadar iş yapar, kimisi ise işi daha profesyonel yapar. Kimi sosyal medya hesaplarınızı yönetir, sosyal ağlardaki varlığınızı planlar. Kimisi ise sosyal medya takibi yapar, rakiplerinizi, müşterilerinizi ve dilediğiniz kitleyi izler. Ayrıca reklam ajansları bünyesinde tamamen sosyal medya reklam kampanyaları düzenleyen birimler de mevcuttur. Bunun haricinde bir de sosyal medya yazılımları geliştiren şirketler var. Yazının en altında en iyi sosyal medya ajansları listesini de bulacaksınız.

(Etiketler: sosyal medya ajansları iş ilanları, en iyi sosyal medya ajansları, bigumigu sosyal medya ajansları, sosyal medya uzmanı ne iş yapar, reklam ajansları, reklam ajansı ne iş yapar, en iyi sosyal medya ajansları, sosyal medya ajansı, sosyal medya ajansları ne yapar, sosyal medya ajansları iş ilanları, sosyal medya ajansları ne iş yapar, promoqube sosyal medya ajans, medya ajansları listesi)

sosyal medya ajansları ne iş yapar

Şimdi yukarıdaki geniş yelpazeyi gördükten sonra bunların hepsini yapan bir ajans mı bulmayı düşündünüz. Bence yapmayın! Öncelikle siz ne istediğinizi iyi bilin derim. Sanal dünya o kadar geniş ki, üstelik raporlarla, sayılarla oynamak da bir o kadar kolay. Bu nedenle tongaya düşmemek için pazara girmeden önce ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi iyi belirlemenizi öneririm.

Hatta birçok işi yapacaksanız bile bir ajansla tam anlamıyla çalışmaya başlamadan önce mutlaka önden birkaç küçük iş yaptırmanızı tavsiye ederim. Adım adım ilerlemek daha verimli olabilir. Yine de siz bilirsiniz tabi ki, ben biraz garantici davranıyorum sanırım. Paranız bolsa gözünüze kestirdiğiniz bir sosyal medya ajansına hiç çekinmeden dalabilirsiniz.

Mesela henüz temel sosyal medya gereksinimlerinizi karşılamadan bir sosyal medya monitoring ajansıyla işe başlarsanız, muhtemelen beklentilerinizi karşılamayacaktır. Bu ajansın kötülüğünden değil, sizin elde ettiğiniz verileri yeterince kullanamamış olmanızdan kaynaklanır. (Elbette burdan topladığınız verileri başka alanlarda kullanıyorsanız o ayrı…)

Tabi biz bu ayrımları bilmediğimizden mesela size gelen sosyal medya monitoring (izleme) şirketinden hesaplarınızı yönetmesini rahatlıkla isteyebilirsiniz. Karşınızdakinin bu işi yapmadığını duyunca da rahatlıkla ‘E ne yapıyorsun sen kardeşim o zaman?’ diyebilirsiniz. Ancak siz ne istediğinizi bilirseniz en başından görüşmeyi buna göre yaparsınız.

Türkiye’nin önde gelen medya kuruluşlarından birinde sosyal medya editörlüğü yaptığım dönemde birçok ajansla çalışma imkanı buldum. Küçüğünden büyüğüne, yerlisinden globaline birçok şirket iletişime geçti. Ve inanın hepsinin de yaptığı iş birbirinden tamamen farklıydı.

Şimdi şunu da düşünebilirsiniz, ne başımı ağrıtayım kardeşim, vereyim birine yapsın işte hepsini. Görüştüğüm ajansların çoğu da bundan yakınıyordu. Tabi ‘Ne iş olsa yaparım abi’ diyen tipler de az değildi. Ne söyleseniz ‘Onu da yaparım, bunu da yaparım, şunu da hallederiz.’ diyor. Hatta hiç bilmediği bir alanla ilgili ‘O tam olarak neydi?’ diye sorduktan 5 dakika sonra ‘Biz onu da hallederiz’ diyebilen tipler de az değil hani. Bilmekte fayda var.

Bu nedenle bir sosyal medya ajansı ne yapar sorusunun cevabı olarak illa şunları mutlaka yapmalı, şunu yapmayandan uzak durun diye atıp tutmak pek de mantıklı bir şey değil. Ha, böyle ahkam kesmenin gideri var o ayrı… (Bunları söyleyenlerin birçoğunun da çeviriden ibaret olduğunu unutmayın. Bu yazının altında yer vereceklerim gibi:)–)

Sosyal medya ajansları ne iş yapar? Neden sosyal medya ajansı?

Sosyal medyada olmanın anlamı herkes için malum. Peki stajer elemana ya da sadece tweet atmasını bilen birine vererek sosyal medyada olmak size ne katabilir?

Yıllarca sosyal medya ajanslarının para kaybından başka bir işe yaramadığını düşündüm. Ancak kaliteli sosyal medya ajanslarıyla çalışmaya başladıktan sonra fikrim değişti.

Hatta daha komiği bir medya şirketinde sosyal medya editörlüğü yaptığım dönemde uzun zaman sosyal medyadaki birçok detayı (yazılımsal ve teknik detaylar dahil) bildiğim için kendimle gurur duyuyordum. Fakat biraz geri çekilip bakınca aslında bunun pek de matah bir şey olmadığını fark ettim. (Ne yazık ki bunu fark edebilmem bir yıldan fazla zamanımı aldı.) Benim onlarca saat uğraştığım bir meseleyi ajans küçük bir uygulama yardımıyla 5 dakikada çözüveriyordu. Çünkü oradaki bütün insanların birikimine benim tek başıma ulaşmam mümkün değil.

Sosyal medya denince aklınıza gelen rastgele birşeyler paylaşmaktan fazlasını bekliyorsanız, iyi bir sosyal medya ajansı sizin için bunu sağlayabilir.

Sosyal medya nasıl olsa ücretsiz, neden bir de para vereyim ki?

Zaman ve çaba paha biçilemez kavramlardır. Bu yüzden bırakın bu işte uzman olan biri sizin yerinize halletsin, kafanız rahat etsin. Siz işinizi en iyi şekilde yapın, ayak bağlarından kurtulun. Bir lambayı takabiliyor olmam benim elektirikçi olduğum anlamına gelmez.

Bu süreçte farklı sosyal medya ajanslarıyla görüşmekten çekinmeyin. Asla ‘Bizim zaten çalıştığımız bir ajans var’ demeyin. Yeni ajanslarla tanışın, mutlaka yeni şeyler keşfedeceksiniz. Elbette her yeni şeye balıklama atlayın demiyorum. Ama eğer işinize değer katacaksa neden olmasın?

•Peki neden sosyal medya ajansı tutmak markanıza değer katar?

Sosyal medya uzmanı ne iş yapar?

sosyal medya uzmanı aranıyor

Şirketiniz için bir sosyal medya uzmanı tutmak da belki işinizi görebilir. Ancak büyük bir iş yapıyorsanız sizin için potansiyelleri araştırmak ve ellerindeki havuzun birikimini sizinle paylaşma açısından ajans her zaman için daha avantajlı olabilir. Ancak yine de bir sosyal medya uzmanı tutarak işinizin devamlılığı açısından ajansla iştirak içinde çalışabilirsiniz.

Sosyal medya ajansları ne iş yapar?

sosyal medya uzmanı maaşı, sosyal medya uzmanı maaşları

Sosyal medya ajansı, sosyal medya uzmanından farklı olarak daha geniş yelpazede bir planlama çıkarır ve sizin için ekstra uygulamalar geliştirir. Mevcut çevreleriyle size alternatif çözümler üretebilir. Mesela takipçilerinizle etkileşimi artıracak ve aidiyet oluşturacak uygulamalar geliştirebilir. Bunlar sizin sandığınızın aksine sıradan bir sosyal medya uzmanının daha ötesinde atraksiyon gerektiren işler olabilir. Bir uzman sizi her ay ikiye katlıyorsa, ajans daha fazlasını sunabilir. İkisini de kıyaslayabilmelisiniz.

Deneyim ve tecrübe

Ne kadar iyi olursanız olun bu işin uzmanları kadar tecrübeniz yoktur.

Size yabancı gelen birçok kavram onların asıl işi.

Elbette bir facebook ve twitter hesabı açarak bunu arkadaşlarınıza duyurmak zor bir iş değil. Peki ya 100 binlere, milyonlara nasıl ulaşacaksınız.

Her bir platformda kullanıcıların içeriklerinize nasıl tepkiler verdiğini tahmit etmek zaman ve tecrübe gerektirir.

Strateji

Bir sosyal medya ajansı sadece sizin müşteri tabanınızı geliştirmekle kalmaz aynı zamanda mevcut her bir müşterinizin değerini de artırır. Peki siz yalnız başınıza bu müşterilerin veya hitap ettiğiniz kitlelerin ne kadarına ulaşabildiğinizi ve etkisini ölçebilir misiniz?

Hangi stratejilerin işe yaradığını bulmak sizin için çok büyük zaman kaybına neden olabilir. Tabi bu sırada kaybettiğiniz imaj da cabası.

Zamanınızın değerini bilin

Hiçbir şey için değilse bile sosyal medya ajansı sizin zamanınızı koruyacaktır. Tabi ki de doğru bir tercih yapabilirseniz. Şüphesiz, biz kendi işimizi geliştirmek için çok zaman harcıyoruz, müşterilerimizle iletişim için ciddi bir çaba sarf ediyoruz. Sosyal medya canlı ve nefes alıyor her an. Müşterileriniz sürekli olarak online, her zaman birşeyler arıyorlar. Eğer onlar aradığında karşılarında değilseniz kaybedersiniz. Bu kadar hızlı gelişir her şey. Bu etkileşimi yönetmenin en iyi yolu profesyonel ve işinin ehli bir ajans bulmaktır.

freelance sosyal medya uzmanı nasıl olunur nasıl bulunur

Sosyal medya araçları

Sürekli olarak son sosyal medya trendlerini takip etmek sizin için kafa karıştırıcı ve zaman kaybı olabilir. Hangi sosyal ağ benim işime daha uygun? Hangi yöntemler işe yarıyor? Twitter’ın Facebook ve Google Plus’tan farkı ne ki? LinkedIn sadece iş ilişkileri geliştirmek için mi? Hepsinin tepesinde sosyal medya hesaplarınızı yönetebileceğiniz binlerce araç var. Takipçilerinizi anlamak için en iyi araçlar hangisi? Etkileşimi neye göre ölçüyorsunuz? Peki paylaşımlarınızı neye göre karar veriyorsunuz?

Hesabımda 800’den fazla takip ettiğim kişi var ve her sabah kalktığımda onlarca internet sitesinde dolaşıyorum. Sürekli yeni bilgilerle bombardıman altındayım. Her gün yeni bir şeyler keşfediyorum ve uçsuz bucaksız bir dehliz. İşte tüm bunları yapmak bir sosyal medya ajansının işi olabilir.

Sosyal Medya ROI’si: Ajansınız sizin için gerçekten çalışıyor mu?

Tüm bunları düşündünüz ve bir sosyal medya ajansı tutmaya karar verdiniz diyelim. Peki, paranızın işe yarayıp yaramadığına nasıl karar vereceksiniz?

Sosyal medya işinizin büyümesine ne kadar yardımcı oldu? Eskisine oranla daha fazla insana ulaşabiliyor musunuz? Ya da marka bilinirliğinize bir katkısı oldu mu? Sosyal medya kampanya ve yarışmalarını yeni müşteriye dönüştürebildiniz mi? Sosyal medya vasıtasıyla eski müşterilerinizi yeniden kazanabiliyor musunuz? İşte tüm bunlar sosyal medya ajansınızın çalışıp çalışmadığını gösterecektir.

Günün sonunda, iyi bir sosyal medya ajansı tutmak size hem zaman kazandıracak hem de daha fazla para kazandıracaktır.

sosyal medya uzmanı nasıl olunur, sosyal medya uzmanı olmak

En iyi sosyal medya ajanslarını nasıl bulacaksınız?

Açıkçası bu biraz zaman istiyor. Daha çok deneyerek bulabilirsiniz. Ancak bundan daha etkili bir yöntem hepsiyle tek tek iletişime geçin derim. Size bir sunum yapsınlar ne yapacaklarına dair. Sonrasında bunları tek tek not alın ve kıyaslayın. Belli bir eleme yaptıktan sonra elinizde kalanlar için daha önce çalıştıkları şirketlere ulaşabilirsiniz. Bu en etkili yöntem olabilir. Ancak mutlaka bütün ajansları taramanızı öneririm.

Sosyal medya ajansları listesi

Sosyal medya ajansları arasında kıyaslama yapabilmeniz için tüm listeyi burada paylaşıyorum:

http://www.dijitalkultur.com/en-iyi-sosyal-medya-ajanslari-iste-turkiyedeki-en-iyi-11-sosyal-medya-ajansi/

Sosyal medya ajanslarıyla ilgili izlenimleriniz nasıl?

Daha önce herhangi bir sosyal medya ajansı tuttunuz mu? İşler nasıl dönüyor? Eğer bir sosyal medya ajansının parçası olursanız işleri nasıl yürüteceksiniz?

sosyal medya uzmanı nedir nasıl olunur

Sosyal medya için yardıma mı ihtiyacınız var?

Sosyal medya pazarlamanızı yapacak bir sosyal medya ajansı için mi bakınıyorsunuz? Yorum bölümünden sorularınızı sormaktan çekinmeyin. İhtiyaçlarınızı belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Etiketler: sosyal medya ajansları iş ilanları, en iyi sosyal medya ajansları, bigumigu sosyal medya ajansları, sosyal medya uzmanı ne iş yapar, reklam ajansları, reklam ajansı ne iş yapar, en iyi sosyal medya ajansları, sosyal medya ajansı, sosyal medya ajansları ne yapar, sosyal medya ajansları iş ilanları, sosyal medya ajansları ne iş yapar, promoqube sosyal medya ajans, medya ajansları listesi

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz