Facebook Google Plus Instagram Sosyal Medya Twitter Yeni Medya

Sosyal medya bağımlılığı tıp literatürüne girdi

“Sosyal medya kişilik bozukluklarına neden oluyor”

SOSYAL MEDYADA YENİ İNSAN MODELİ
Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi, Etiler Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Habib Erensoy teknoloji bağımlılığının resmi psikiyatrik tanı kriterlerinde yerini aldığını ve bir psikiyatrik bozukluk olarak tedavi gereksinimini ortaya koyduğunu ifade ediyor.
Bebeklerin anne ya da baba demek yerine önce “tıkla” demeyi öğrendiği günümüzde bireyler, sosyal medya sayesinde bedenleri olmadan da gezebiliyor. Artık dışarıdan eve gelen çocuklar annesine o gün neler yaptıklarını, neye sevinip neye üzüldüklerini anlatmak yerine hemen bilgisayarın başına oturup, sanal arkadaşlarıyla sohbet ediyorlar. Gençler, yaşadığı bir takım sorunlarını her derde çare olan büyükleri, ağabey ya da ablalarıyla değil de internette edindikleri sanal dostlarıyla paylaşıyor. Günden güne çeşitlenen platformlar kişiyi yüz yüze iletişim ve sosyalleşmeden koparırken, sanal âleme bambaşka kimliklerle giren kişiler sevgi açlıklarını gidermeye çalışıyorlar.

sosyal-medya-bagimliligi
Bilgisayar, cep telefonu, internet başta olmak üzere teknolojiye fazla zaman ayıranların, günümüzde hemen her toplumda göründüğünü ve bu kişilerin bağımlı diye nitelendirildiğini ifade eden Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Habib Erensoy, şirketlerin teknoloji bağımlılığını daha da artıracak icatlara devam ettiklerine dikkat çekiyor.
Kişinin kendi kimliğini kendi keyfince kurduğu sanal âlemin sağladığı özgür alan, chat köşe ve sayfa modası insanların gerçek dünyada arkadaşlarıyla, aile bireyleriyle ve dostlarıyla yaptıkları sahici muhabbetleri ve duygu alış verişini ortadan kaldırdığını belirten Erensoy; özellikle genç kuşağın hiç konuşmadan, sesini duymadan, yüzünü görmeden, duygularını bilmeden karşılarındakiyle sürekli yazışabilmesini kaygı verici bulduğunu belirtiyor.

facebook bağımlılığı
Sosyal Medya nasıl, neden bağımlılık yapıyor?
“Sanal dünyanın gerçek dünyanın yerini aldığı günümüzde sanal ortamlar, kişileri değiştirerek bambaşka bir kimliğe büründürebilirken, kullanıcıya; geniş bir ortamda etkileşim, onaylayıcı, sürükleyici, arzu edilen her yere girip çıkma, interaktif iletişim gibi daha birçok imkânı günün 24 saati sunuyor. İnternet kişiyi günden güne daha da sanallaştırıyor, yalnızlaştırıyor.” diyen Yrd. Doç. Dr. Erensoy sosyal medyanın nasıl ve neden bağımlılık yaptığını şu cümlelerle açıklıyor.

bağımlılık - sosyal medya
Aşırı –Farkındalık: Akıllı telefonlar, mobil cihazlarla anlık haberleşme sayesinde tüm dünyaya 7/24 bağlı yaşıyoruz. Her şeyden anında haberimiz oluyor. Bu durum belli bir süre sonra ihtiyaç haline geliyor ve bilgi alınamadığı zaman ciddi sıkıntı yaratabiliyor ve yoksunluk belirtisi olabiliyor.
Sosyalleşme: İnsanlar Facebook, Twitter, msn, Foursquare, e-mail, SMS, anlık mesajlaşmalar ya da online oyunlarla kendilerine benzer kişilerle bağlantı kurmaktan, paylaşımda olmaktan hoşlanıyorlar.
Kişilik Patolojisi ve Sosyal paylaşım siteleri: Başarılı olmaya ve gösteri yapmaya önem veren kişiler için teknolojik cihazlar verimlilik, aynı anda çok şeyi yapabilmek, zaman kazanmak ve sonuçta hem nicelik hem nitelik açısından yükselmeyi sağlayan araçlar demek oluyor. Kazanılan her başarı daha çok bağımlılık yaratıyor.

İnternet teknolojisinin insanlar arasındaki zaman ve mekân farklılıklarını azalttığını, insanlar arasındaki ilişkilerin çeşitliliğini ve birbirleriyle iletişim kuran insanların sayısını artırdığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Habib Erensoy, sosyal paylaşım sitelerinde kişilerin kendilerini daha iyi ifade ettikleri, kişisel ve kişiler arası becerilerini daha iyi ortaya çıkardıklarını düşünüldüğünü belirterek sözlerine şöyle devam ediyor;

“Bu tip ağlara üye olan bireyler, toplum içinde sağlayamadıkları özgüven ve benlik, düşünceleriyle ilgili eksikliklerini sosyal ağların kendilerine sağladığı imkânlarla gidermeye çalışıyorlar.”

bilgisayar bağımlılığı

Sosyal medyada fazla zaman geçiren bireylerde kişilik bozukluları gözleniyor

Sosyal paylaşım ağlarıyla kişilik ve kişilik bozuklukları arasında doğrudan bir ilişki olabileceğini belirten Erensoy, yapılan bir araştırmadan örnek veriyor:

“Oxford üniversitesinde yapılan bir araştırmada sosyal paylaşım siteleriyle iç içe olan insanların, küçük bir çocuğun “Anne bak, bunu yaptım” demesi gibi etrafındakilerin ilgisini çekmeye çalıştıklarını ve kişilik sorunu yaşadıklarını vurguluyor. Narsistik kişilik bozukluğu(beğenilmeyi hak ettiğini düşünen vb), Kaçıngan kişilik bozukluğu(insanlarla yüz yüze iletişim kurmaktan kaçan tipler), Histiryonik kişilik bozukluğu (aşırı gösteri ve sevilme ihtiyacı olan kişiler) bu kişilerde daha fazla görülebilir.

Borderline kişilik bozukluğu gösteren bireylerin uygun olmayan sosyal ağlara karşı bir bağlılık yaşadıkları ve bu sayede kendilerine destek arama davranışı içinde oldukları sonucuna varılmıştır.”

sosyal_medya_bagimliligi

Beyin sağlığı etkileniyor

Erensoy İnsanların gözlerinizin içine bakıp söyleyemediklerini çok rahat biçimde söyleyebildikleri ortam olan sanal dünyanın; suiistimal, ihmal ve istismarlara da zemin hazırladığını, öte yandan günlük hayatın stresinden kaçmak için de sosyal medyanın sunduğu olanakların katlanarak arttığını belirtiyor.

“Facebook, twitter ve benzeri sosyal paylaşım siteleri, online alışveriş siteleri, online oyun ve kumar ve chat siteleri sayesinde online hayatta eğlenmek ve zaman geçirmek her geçen gün daha da cazip hale geliyor. Bunlar doğru kullanılmaması halinde insan ilişkilerine ve üretkenliğe olumsuz etki yapıyor. Özellikle de bilgisayar oyunlarıyla artan ”internet” arkadaşlığının beyin sağlığını olumsuz yönde etkileniyor.”

Dr. Erensoy, sosyal paylaşım sitelerinde fazla zaman geçirmenin, dikkatin kısa sürede dağılmasına, sürekli memnuniyetsizliğe ve sözlü iletişim kurmada sıkıntılara neden olduğunu belirtirken sosyal medya kullanıcılarının zamanla takip edilen ve özenilen bir insan olma ihtiyacını hisseder hale geldiğinin de altını çiziyor.

sosyal-medya-bagimliligi-

sosyal medya bağımlılık kaynakları

sosyal medya detoksu

Birkaç ingilizce kaynak:

http://www.kishau.com/index.php/2010/01/03/tips-for-avoiding-internet-social-media-addiction-subtitled-is-this-real-life/

10 Social Media Addicted Personality Types

http://www.glennengler.com/fun-factoids/social-media-addiction/

Are You a #SocialMedia Addict

Social Media Addiction

http://blog.thoughtpick.com/2009/10/top-10-tips-to-get-rid-of-your-social-media-addiction.html

http://wallblog.co.uk/2012/04/18/social-media-addiction-feelings-of-the-new-easy-credit/

Sosyal Medya Detoksu: http://bettercurly.blogspot.com/2011/03/better-finds-symptoms-of-social-media.html

 

YeniMedya.Biz

 

 

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

Yorum Yaz