Dijital Medya Dijital Öğrenim Filmler Gazetecilik İnternet Multimedya Programlar Yeni Medya YouTube

Sosyal Medya Harici Hayatınızı Geliştirecek 25 Web Sitesi

Son zamanlarda sosyal medyada çok fazla vakit mi harcıyorsunuz? Bu durum internet kullanımınızın büyük çoğunluğunu boşa harcamanıza mı neden oluyor? Sosyal medya, içerisinde geçirdiğimiz zamanı fark ettirmeden aşırı derecede bağımlılık yaratabilir.

Sosyal medya sağlıklı fikir alış verişlerine katkıda bulunurken ve çoğunlukla ana haber ve fikir kaynağımız olmasına rağmen yaşamımızda faydalı olabilecek bir şeyleri öğrenmemizi kısıtlamaya da eşit derecede teşvik etmektedir. Eğer muhteşem tecrübeleri öğrenerek ve hayatımızı geliştirerek bilgi haznemizi zenginleştirmek istiyorsak sosyal medya kullanımımızı kontrol altında tutmamız çok önemli.

Bu hususta, sosyal medyanın tehlikeli tuzaklarından kaçmak ve bilgi, eğlence ve ilham dolu bir yaşam tecrübesi elde etmeniz için göz atmanız gereken 25 muhteşem web sitesini sizlerle paylaşmayı uygun gördük:

  1. Coursera

1-1024x529

Coursera, yüzlerce enstitü ve meşhur profesörler aracılığıyla geniş bir konu yelpazesinde Kitlesel Açık Çevrimiçi Kurslar (MOOC) sunmaktadır. Tarihten programlamaya her konuda kendinize bir şeyler öğretebilirsiniz ve geniş bir çevrimiçi toplulukla beraber öğrenebilirsiniz. Tam olarak evinizden bedavaya dünya çapında bir eğitim alabilir ve ilgilendiğiniz herhangi bir konu başlığında sağlam bir zemin inşa edebilirsiniz.

2. edX

2

edX de dünyanın en iyi üniversitelerinden çevrimiçi kurslar alabilmenizi sağlayan bir başka Kitlesel Açık Çevrimiçi Kurs platformudur. edX, MIT ve Harvard Üniversitesinin ortak girişimiyle başlatılmıştır. edX, aynı zamanda Coursera gibi değişik konu başlıkları içerisinde yüzlerce kurs imkanları sunmaktadır.

3. Khan Academy

3-1024x755

Khan Academy’de, neredeyse her konuda geniş çaplı bir interaktif içeriğe erişebilirsiniz. Burada, yalnızca söz konusu konuları muhteşem videolarla öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda düzenli bir şekilde dersleriniz hakkında alıştırma yapabilir ve öğrendiklerinizin bir listesini de tutarsınız. Khan Academy hem yeni şeyler öğrenmek için hem de var olan bilgi birikimizi genişletmek için muhteşem bir platformdur.

4. Udemy

4-1024x660

Udemy de bir Kitlesel Açık Çevrimiçi Kurs sağlayıcısıdır, ancak Coursera ve edX gibi diğer akademik Kitlesel Açık Çevrimiçi Kurs sağlayıcılarının aksine, burası gerçek dünyada işe yarayacak becerileri çevrimiçi olarak sağlama üzerine odaklanır. E-ticaret sitesi kurmaktan gitar çalmaya ve fotoğafçılığa kadar çeşitli konu başlıklarında kurslar sunar. Udemy, aslında uzmanların değişik konu başlıklarında bedava ya da belirli bir fiyata sizlere dersler sunduğu bir çeşit çevrimiçi öğrenme pazarıdır.

5. Quora

5

Quora’da, uzmanlardan tanınmış insanlara kadar, ve hatta çok da tanınmamış insanlar da dahil olmak üzere neredeyse her konua bilgi sahibi olabilirsiniz. Burası, kullanıcıların sorular sorup yanıtladığı bir soru-cevap platformudur. Ancak diğer benzer sitelerin aksine, kullanıcı profilleri özgündür ve sorular ile yanıtları kullanıcıların eşsizliği ve ilgili olma durumlarına göre yönetilir.

6. Stack Overflow

6-1024x740

Stack Overflow bir programlamacı için en önemli internet sitesidir. Eğer bir programlamacıysanız, ya da programlama öğrenmek istiyorsanız, bu internet sitesi kesinlikle en iyi arkadaşınız olmalıdır. Programlamacılar için bir soru-cevap sitesi olan bu internet sitesinde, bilgisayarda karşılaştığınız zorluklar hakkında sorular sorup diğer insanların yanıtlarından bir şeyler öğrenebilirsiniz.

7. Codeacademy

7

Codeacademy üzerinde, HTML, CSS, PHP ve Python gibi programlama dillerini epey kolay ve interaktif bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu site, programlama işini eğlenceli bir etkinlik hale getirmekte ve programlamaya yeni başlayanlar için de epey kullanışlı. Buna rağmen, çevrelediği derinlik biraz sığ kalmakta ve bu site yalnızca konu hakkında giriş bilgisi açısından faydalı.

8. Tutorialspoint

8

Tutorialspoint de bu liste içindeki bilgisayarla ilgili çeşitli konu başlıklarında uzmanlaşmanıza yardıcı olan bir başka programlama ve bilgisayar bilimi sitesi. Codeacademy’nin aksine daha derinlikli bir bilgi sağlamakta. Tutorialspoint üzerinde Codeacademy tarafından sağlanan temeli geliştirebilir ve Big Data’dan Uygulama Geliştirmeye kadar herhangi bir konuda uzmanlığa ulaşabilirsiniz.

9. eHow

9

eHow size çeşitli konu başlıklarında envai çeşit yeteneği adım adım öğretir. İçerik kişisel hijyenden yemek tarifine kadar birçok konuda “nasıl yapılır yazıları” üreten uzman olarak anılan kendi yazar takımı tarafından oluşturulur. Raspberry Pi Alarm saati yapmaktan bahçenize bir bostan korkuluğu yapmaya kadar her şeyi öğrenebilirsiniz.

10. WikiHow

10-1024x622

WikiHow da düzenli bir biçimde bir şeyleri nasıl yapacağımızı anlatan bir “nasıl yapılır” sitesidir, ama bu bir Wiki olarak modellenmiştir. eHow’da, görevli personele kılavuzları oluşturmaları için para ödenir, ama Wikihow’da, herkes içerik üretebilir, düzenleyebilir ve silebilir. Dolayısıyla, burası yalnızca öğrenmek için değil – burada aynı zamanda kendi değerli hünerlerinizi diğerlerine de öğretebilirsiniz.

11. HowStuffWorks

11

HowStuffWorks de geniş konu başlıklarında eşi benzeri bulunmaz ve ilgi çekici bilgiler sunarak ufkunuzu genişletmeniz için bir başka muhteşem internet sitesi. Burada, daha önce çok fazla üzerinde durulmamış konular üzerine makaleler bulunmakta. Eğer gerçekliğe bir adım daha yaklaşmak istiyorsanız HowStuffWorks’ü kesinlikle devamlı ziyaret etmeniz gerek.

12. TED

12-1024x981

TED’e göre, misyonları yayılmaya değer fikirleri yaymaktır. Video konuşmaları aracılığıyla fikirler, görüşler ve tecrübeler paylaşan kendi alanlarında uzman olan kişiler tarafından çeşitli konu başlıklarında tartışmalar içerir. Bu konuşmalar yeni kavramlarla hızlı ve yorumladan tanışmanızı sağlamak için ve yeni bakış açıları geliştirmeniz için muhteşem bir yol.

13. Lumosity

13

Lumosity, hafıza, dikkat ve analitik yetenekleriniz gibi çeşitli zihinsel becerilerinizi geliştirmeniz için muhteşem bir web sitesi. Eğlenceli oyunlarla beyin jimnastiği yapabilrisiniz, ve aynı zamanda ihtiyaçlarınıza bağlı bir program oluşturmanız ve gelişiminizin de takibinizi yapmanız için kişiselleştirilmiş öğrenme programları da sunmakta. Sitenin maksadı sizi daha akıllı yapmak ve aynı zamanda bağımlı hale de getirmek.

14. Duolingo

14-1024x503

Duolingo çok az efor sarf ederek yeni diller öğrenmek ve bu dillerde ustalaşmanızı sağlayan ödüllü bir platform. Bu site, İspanyolca, İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi çeşitli popüler dillerde gelişmiş yetenekler sunuyor. Duolingo, dil öğrenmeyi epey kolay ve eğlenceli bir süreç haline getiriyor ve aynı zamanda site tamamen bedava.

15. Instructables

15-1024x591

Instructables da kesinlike sosyal medya yerine tercih etmeniz gereken, size bir şeyler üretmeyi öğreten muhteşem bir internet sitesi. Burası da mukavvadan bir batman maskesinden su balonu havan topuna kadar hayal edebileceğiniz neredeyse her şeyi nasıl inşa edebileceğinize dair eğlenceli videolar ve yönergeler sunuyor. Sitede aynı zamanda yapabildiğiniz şeyleri diğer insanlarla da paylaşabiliyorsunuz.

16. Digital Photography School

16

Digital Photography School da fotoğrafçılık yeteneklerinizi geliştirmeniz için bir sürü özel ders sunan, muhtemelen internetteki en önemli fotoğafçılık blogudur. Bilmem kaç yıllık tecrübeniz olması ya da henüz yeni başlıyor olmanızın bir anlamı yok, bu site kesinlikle bir fotoğrafçı olmanıza yardımcı olacaktır. Site aynı zamanda birçok fotoğrafçıyla bağlantı kurmanızı için bir olanak da sunuyor.

17. All Recipes

17

All Recips üzerinde neredeyse her türlü mutfak için tarifler bulabilirsiniz. Hatta elinizdeki içerikleri girerek elinizdeki malzemelerle pişirebileceğiniz muhtemel yemekleri bile bulabilirsiniz. Aynı zamanda “kolayca pişir” tarifleri de bulunmakta, dolayısıyla kısa sürede çok yorulmadan damak tadınızı tatmin edebilirsiniz. Burası kesinlikle bir yemek pişirme macerasına atılmanıza yardımcı olacak sitedir.

18. Spreeder

18

Hızlı okuma çoğumuz tarafından istenen bir yetenek; ancak yalnızca çok azımız buna sahibiz. Spreeder de tam olarak bu konuda bize yardımcı olmak için bulunuyor. Spreeder, okuma hızımızı ve anlama kabiliyetimizi geliştirmemize yardımcı olmayı amaçlayan bir çevrimiçi hızlı okuma yazılımı, ve tamamen ücretsiz.

19. Project Gutenberg

19-1024x768

Project Gutenberg, hepsi ücretsiz olan, 50,000’den fazla eKitap erişimi sağlıyor. Bu kitapları ePUB, Kindle ya da PDF formatında indirebilir ya da çevrimiçi olarak okuyabilirsiniz. Site aynı zamanda tamamen yasal, çünkü sitede bulunan kitaplar telif hakkı süreleri dolmuş ya da yayıncılar tarafından ticari amaç gütmeyen kullanım için ücretsiz hale getirilmiş.

20. Investopedia

20

Investopedia finansal trendler hakkında bileniz gereken her şeyi öğreten ve kişisel finansal durumunuzu en iyi biçimde tutmanıza yardımcı olan en üst düzey finans gurunuz. Bu site sayesinde, yatırımlar, borsa, likidite, hesaplar ve dahası hakkında bilgi edinebilirsiniz. Tüm bunlar hakkında size yardımcı olacak birçok özel ders ve video da bulunmakta.

21. Curious

21

Curious neredeyse her konuda 17,000’den fazla ders sağlamakta. Sitenin ifade ettiği üzere, misyonu her gün yeni bir şey öğrenmenize yarıdmcı olmak ve ücretsiz bir şekilde buna başlayabilirsiniz, ancak yetkisiz erişim elde etmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Dünyanın en iyi öğretmenlerinden, uygarlık tarihinden müziğe ve ilişkilere kadar dolanan her konuda bir şeyler öğrenebilirsiniz.

22. Memrise

22

Memrise yeni şeyleri küçük parçalar halinde öğrenmenize yardımcı olur. Dil öğrenmeden, sanat ve edebiyata, tarihten coğafyaya ve matematik ve bilime kadar geniş çaplı bir konu başlığı silsilesinden küçük boyutlu öğrenme paketleri sunar. Dersler doğası gereği eklemelidir, yani belirli bir sürede küçük paketleri öğrenirsiniz ve önceki paketler üzerine ekleyerek gelişmiş yetenekleri öğrenmiş olursunuz.

23. Zen Habits

23

Zen Habits günlük yaşamınızın kaosu içinde basitlik bulmanıza yardımcı olan, internet üzerindeki en güdüleyici bloglardan biridir. Zen Habits düzensizlikten uzaklaşmanıza ve önemli ve sizin için en çok anlam ifade eden şeylere odaklanmanıza yardımcı olur. Sitenin tasarımı da minimalistik olması dolayısıyla ve en iyi ve en anlamlı makaleleri yayınlaması ile aynı prensibi somutlaştırmaktadır.

24. Brain Pickings

24

Brain Pickings internet kalabalığı içindeki bir diğer üretkenlik blogu değil, aksine internetteki en duygulu ve ilham verici bloglardan biridir. Site, edebiyat, maneviyat, yaratıcılık ve kişisel gelişim hakkında düşünceli ve analitik makaleler içermektedir. Sitenin odağı gelişmemize yardımcı olan ve gerçekten anlam ifade eden şeylerdir, ve blog az ama öz makale paylaştığı için blog ile uğraşmak da o kadar zor değildir.

25. Psychology Today

25

Psychology Today, insanların hangi şekillerde davrandığını anlamanıza yardımcı olarak insan psikolojisinin çeşitli yüzleri hakkında bilgi veriyor. Sitenin zengin makale havuzu insan yaşamının ilişkiler, nörofizik, bağımlılık, güdülenme gibi değişik yönlerini kavramanıza yardımcı oluyor. Hayatınızı daha iyi hale getirmek için bu prensipleri uygulayarak faydalanabilirsiniz.

Yazar hakkında

Dijital Rehber

Yorum Yaz