Dijital Medya Facebook Sosyal Medya

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve Teknikleri: Facebook’ta 24 saat içinde 10.000 etkileşim nasıl alınır?

Sosyal medya pazarlamanın yararları, neden işiniz için sosyal medya pazarlamasını kullanmanız gerektiği ve sosyal medya pazarlamanın reklamcılığın nasıl geleceği olduğu hakkında hepimiz milyonlarca online makale gördük. Bunların hepsi doğru ama işin başka bir yanı da var: Bütün sosyal medya pazarlama kampanyaları eşit şekilde oluşturulmaz. Basitçe Facebook ve Twitter hesapları oluşturmaktan fazlası var.

Facebook'ta 24 saat içinde 10.000 paylaşım nasıl alınır?

Kendinize sormanız gereken üç soru:

  1. Amaçlarınız nelerdir?

Satışlarınızı mı arttırmak istiyorsunuz? Müşterilere mi ulaşmak? Marka farkındalığını mı arttırmak? Büyük ihtimal cevabınız hepsine evet ama eğer tek bir ana amaç belirleyebilirseniz, daha sonrasında yavaş bir şekilde içerik stratejiniz doğrultusunda oyunu değiştirebilirsiniz.

  1. Hedef Demografiğiniz nedir?

Sosyal medya kampanyası yürütürken insanların düştüğü büyük bir hata kendi sevdikleri içeriği yayınlamalarıdır; gerçek demografiklerine karşı olarak.

  1. İçeriğinizin arkasındaki konsept nedir?

Birçok insan planları olmadan önce bir şeyler yayınlamaya başlarlar. Bir hevesle yayın yapmaya başlamak bazen alakasız mesajlar iletmenize sebep olabilir. Bunun yerine ürününüzü veya hizmetinizi öven temalar üzerine beyin fırtınası yapın.

Nasıl Viral Olunur?

Viral bir post elde etmek sosyal medya pazarlamanın kutsal kasesidir. Bir yayını viral yapmanın yolu:

Görüntünüzü Akıllıca Seçin

Viral postların neredeyse hepsinin göze çarpan bir görüntüsü vardır; insanlar görürler ve saniyeler içinde paylaşırlar. Tematik amaçlarınızı ileten eğlenceli capsler her zaman iyi bir seçimdir.

Güçlü bir Tepki Ortaya Çıkarın

Duygu ortaya çıkarmak genel olarak insanları gaza getirmek ve postunuzu paylaşarak eylem yapmasını sağlamak için en iyi yoldur. Özgeçmiş kontrolü yapan bir şirket adına Facebook hesabı yönetirken kurbanın babası tarafından suçüstü yakalanan ve bir güzel benzetilen tacizcinin sabıka fotoğrafını paylaşmıştık. Bu post birçok seviyede demografimizi ortaya çıkarıyor:

  • Bir babanın koruyucu içgüdülerini gösteren güçlü bir aile elementi var
  • Çok harika bir intikam hikayesi var- en kötü suç türünün hak ettiğini görmesi.
  • Ve gerçek bir hikaye.

Bu bizim demografimizin eğilimlerine uyan iyi bir strateji. Birçok alan için dövülen tacizcinin fotoğrafını yayınlamak uygun olmaz ama işiniz veya kurumunuz için mantıklı olan içeriğe bu stratejiyi uygulayabilirsiniz.

Orijinal İngilizce makale için tıklayın.

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz