Büyük Veri - Big Data Dijital Pazarlama Facebook Instagram LinkedIn Sosyal Medya Twitter

Sosyal Medyada Etkili İçerik Oluşturmanın Yolları

Sektörünüzde sosyal medya lideri mi olmak istiyorsunuz? İçerik pazarlama sizin stratejinizin bir parçası mı? Sosyal medya pazarlama örneklerini mi incelemek istiyorsunuz? Sosyal medya pazarlama stratejileri geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal medya pazarlaması nedir ve nasıl yapılır?

Takipçilerinize değerli içerik sunmak sosyal medya kanallarında öne çıkmanızı sağlayabilir.

Bu makalede içerikle sosyal medya etkisini artırmanın 5 yolundan bahsediliyor.

Sosyal-Medyada-Etkili-İçerik-Oluşturmanın-Yolları

#1: Sadece satın alma potansiyeli olanlara değil, okuyuculara da odaklanın

Sosyal medyada ürününüzü satın alacak kitleye ulaşmak elbette çok önemlidir. Ancak sizin ürününüzü satın almayacak ama okuyup paylaşacak olan da geniş bir kitle vardır ve bu kitle sizin ürününüzün daha fazla satın alıcı kitleye ulaşmasını sağlayabilirler. Hem sosyal ağlarınız hem de siteniz sadece satın alacak müşteriye göre değil aynı zamanda sizin ürünlerinizi inceleyip paylaşacak kitleye göre de ayarlanmalı.

Aşağıdaki görselde sadece satın alacak kitleyi değil internetle ilgilenen herkesi ilgilendirecek şekilde bir hedefleme örneği görüyorsunuz:

Sosyal-Medyada-Etkili-İçerik-Oluşturma

#2: Kendinize Has Bir Alan Oluşturun

Hangi alanda uzmanlaşmış olursanız olun kendi çerçevenizi genişletebilirsiniz. O alanda etkin bir konuma sahip olabilirsiniz. Bunun için paylaşımlarınızın kitlesini genişletmeniz gerekiyor. Aşağıdaki örnekte GoPro camera ile çekilmiş bir görüntü görüyorsunuz. Bu sayede hem görselle etkilenenlere ulaşırsınız hem de kendi ürününüzün müşterilerine daha fazla ulaşma imkanı bulabilirsiniz.

sosyal-medya-nasıl-kullanılır

#3: Anahtar Kelime Listesi Oluşturun

Hangi platformda olursa olsun insanların o sıralar neyle ilgilendiğini bilmek size büyük bir ipucu sağlayabilir. Bunu öğrenmek için birçok yardımcı araç var. En basitinden google trendsi bile kullanabilirsiniz. Bir diğer uygulama ise Topsy. Bu tür araçlar sayesinde insanların nelerle ilgilendiğini daha rahat bulabilirsiniz.

#4: Takipçilerinizin Sizden Ne Beklediğini Araştırın

Birçok farklı strateji geliştirebilirsiniz ama öncelikle takipçi kitlenizin sizden ne beklediğini iyi bilmelisiniz. BuzzSumo yardımcı olabilir. Takipçi kitlenizin sadece bir tür paylaşımlardan hoşlanabileceğini de unutmayın. Mesela Nike tek tür bir içerik paylaşımı yapıyor. Akışları daha çok takipçilerini harekete geçirecek alıntılar ve resimlerle dolu.

ünlü-markalar-sosyal-medyayı-nasıl-kullanıyor

#5: Değerinizi Artırmak İçin Verileri Kullanın

Birçok başarılı şirket yeni paylaşımlarını yapmak veya stratejilerini belirlemek için verileri incelikle kullanır. Bu veri ve analizler sizi eğitir ve değerinizi artırır. Takipçilerinizin genel reflekslerini de ölçmüş olursunuz.

Hem takipçilerinizle alanla ilgili güzel veriler ve son araştırmaları paylaşabilirsiniz. Hem de kendinize bir yol çıkarabilirsiniz. İnfografikler yazılı içeriklerden çok daha etkili oluyor insanların paylaşması için.

sosyal-medyada-video-kullanımı

#6: Takipçilerinizle Etkileşime Geçin

İzleyicilerinizle etkileşim halinde olmak büyük bir saygı göstergesidir ve sizin gücünüze güç katar. Bu aynı zamanda şirketinizin arkasındaki kişiliği de göstermenize ve takipçilerinizin ne dediğini ciddiye aldığınızı göstermenize yardımcı olur.

Etkileşim kurmanın en iyi yollarından biri de paylaştığınız içeriklerle alakalı sorular sormaktır. Böylece marka bilinirliği oluşturabilir ve insanların sizinle iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.

Ford bu konuda güzel bir uygulama yapıyor. Aşağıdaki tweette de gördüğünüz gibi Ford takipçilerine bir soru soruyor ve marka bilinirliğini artıracak şekilde onların da kendi arabalarının fotoğrafını paylaşmalarını istiyor.

büyük-şirketler-twitterı-nasıl-kullanıyor

Sonuç Olarak;

Takipçileriniz için değerli bir alan oluşturun, onlara değer verin ve etkileşim kurun.

Bu elbette ciddi bir zaman alacaktır, fakat sonuçları bu çabaya değecektir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sosyal medyada markanızı yükseltmek için ne tür içerikler kullanıyorsunuz? Kendi ip uçlarınız var mı? Aşağıdaki yorum bölümünden paylaşırsanız duymak isterim.

http://www.socialmediaexaminer.com/create-influential-content-with-social-media/

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz